EBB’den Kayıp 96 Araç Açıklaması: Bilgileri 1 Yıldır Güncellememişler - Eskişehir Haberler

EBB’den Kayıp 96 Araç Açıklaması: Bilgileri 1 Yıldır Güncellememişler

Anasayfa / Güncel
EBB’den Kayıp 96 Araç Açıklaması: Bilgileri 1 Yıldır Güncellememişler

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile ilgili ulushaber.com.tr adresinde yer alan haberler sonrasında dünün sosyal medya üzerinde en çok konuşulan konusu bu oldu. Konu sosyal medya üzerinde öyle hızlı yayıldı ki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi açıklama yayınlamak durumunda kaldı.

İnternet sitesinde yer alan haberlere "CHP’li belediyede bu da oldu: Kayıp 96 aracın akıbetini Sayıştay da bilmiyor" başlığı ile verilen haberde 96 aracın kayıp olduğu titiz bir çalışma sonucunda tespit edildi denildi.

Sayıştay müfettişlerini şaşkına çeviren olay Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nde yaşandı. Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne kayıtlı 96 aracın tescil belgelerine bakan denetçi, belediyeye ait bu araçların kurumda kayıtlı olmadığını fark edince ‘Bu araçların belediye araç listesinde kaydı neden yok” diye sordu, ancak tatmin edici bir yanıt alamadı.

 

2019 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim raporunun ilgili sayfalarının da verildiği haberde "‘Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünden alınan Kurum adına tescil edilmiş taşıtların listesi ile Kurumun taşıtlarına ilişkin envanter kayıtlarının karşılaştırılması sonucunda; 96 adet taşıtın belediye adına tescilli olmasına rağmen Kurumun kayıtlarında bulunmadığı, 4 adet taşıtın ise Kurumun envanter kayıtlarında yer almasına rağmen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi adına tescil edilmiş taşıtlar listesinde bulunmadığı tespit edilmiştir”  şeklinde ilginç ve bir o kadar da dudak uçuklatan notlar düştü." denildi.

ulushaber.com.tr adresinde yayınlanan haberin sosyal medya üzerinde yayınlamasından sonra Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Kamuoyunun dikkatine diye bir açıklama yaptı.

2019 raporunda yer alan bilgilerle ilgili açıklama yapan EBB 2020 yılının sonlarına geldğimiz bugüne kadar bilgilerin hala güncellenmediğini belirtti.

Her yıl kullanılamaz hale gelen araçların düzenli olarak kal edildeğinin belirtildiği açıklama bu araçların tamamı 2019 da mı kal edildi, yıllar içine yayıldıysa neden bunlarla ilgili bilgelirin güncellemesinin bu kadar geç yapıldığı gibi soruların yanıt bulmadığı açıklama aynen şöyle:

Kamuoyunun dikkatine,

Çeşitli internet platformlarında belediyemize ait 96 aracın kayıp olduğu şeklinde haberler ile ilgili Büyükşehir Belediyesi tarafından aşağıda yer alan açıklama kamuoyunun bilgisine sunulmuştur.

“Belediyemize ait 96 aracın Sayıştay Raporu dayanak gösterilerek kayıp olduğu ile ilgili iddialar kesinlikle asılsızdır. Kurumumuza ait ancak ömrünü doldurduğu için tamiri mümkün olmayan araç, gereç vb. taşınırlar her yıl düzenli olarak kal edilmekte (hizmetten çıkarılmakta) ve bunlar da yasaların öngördüğü şekilde kayıt altına alınmaktadır. Sayıştay raporlarına yansımış ve tamamına yakını 1950-1970 yılları arasında belediye hizmetlerinde kullanılmış 96 araç için de aynı durum geçerlidir. Raporda belirtilen bu araçlar da gerekli tespitlerin ardından hizmetten çıkarılmıştır. Söz konusu Sayıştay Raporunda Emniyet Müdürlüğündeki kayıt sistemi ile belediyemiz sistemi arasındaki farklılığa dikkat çekilmiş ve her iki sistemin kontrol edilerek düzeltilmesi istenmiştir. Kurumumuz envanter kayıtları ile Emniyet kayıtlarının uyumlu hale getirilmesi için gerekli çalışmalar başlatılmış olup, belediyemize ait kullanılabilir durumda herhangi bir kayıp aracımız bulunmamaktadır.

Gazetecilik gibi kutsal bir mesleğin arkasına saklanarak dezenformasyon oluşturan, araştırmadan yaptıkları haberler ve sosyal medya paylaşımları ile kurumumuzu hedef göstermeyi kendisine görev haline getirmiş bu kişilere hemşehrilerimizin itibar etmemelerini temenni ediyoruz”

3.448 okunma

Yorum Yap

24 Aralık 2020 Perşembe

ZEKİ AMA

23 Aralık 2020 Çarşamba

DÜNYA DA YÜKSELEN YILDIZ

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

28 Ekim 2020 Çarşamba

BATI KENDİ BAŞINI YEMEYE NÂMZET

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

online ziyaretçi: 375
 
yukarı