Kısıtlama Ağaçların Kesitlemesini KISITLAYAMADI... - Eskişehir Haberler

Kısıtlama Ağaçların Kesitlemesini KISITLAYAMADI...

Anasayfa / Güncel
Kısıtlama Ağaçların Kesitlemesini KISITLAYAMADI...

Geçtiğimiz dönem Odunpazarı Belediyesi tarafından hayata geçirilen Hamamyolu Dönüşüm projesi bir gece çalışmaya başlayan iş makinelerinin yedilerde ağaçları ortadan kaldırmaya başlaması ile Eskişehir gündemine oturmuştu. O günden bu yana tartışmaların odağında kalan ve sürekli de ağaçların kuruması, kesilmesi ile Eskişehirin gündeminden düşmeyen bir alan olmaya devam ediyor.

Pazar günü sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu gün yaşanan ağaç kesimleri duruma şahit olan vatandaşların tepkisini çekti. İlk kez bir gece başlayan ve yine bölge sakinlerinin çektiği video görüntülerine yansıyan ağaçların gece karanlığında alandan çıkarılmasını hatırlatan görüntüler bu kez sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu pazar günü yaşandı.

Bölgenin yeşil çehresinin değiştirildiği projede yapılan uygulamalar nedeniyle ağaçların kuruduğu iddia ediliyor. Zira yıllarca yemyeşil yaşamlarınnı sürdüren ağaçların birden kurumaya başlamasının bir başka açıklaması da yok.

Projenin ilk başladığı sırada yaşanan bu ağaç kıyımı konusunda belediye ağaçların sökülerek yeni yerlere taşındığı iddia ettesede, kesilen ağaçlarla ilgili pek çok video o dönemde sosyal medya üzerinde paylaşılıyordu. Sonrasında da asırlık ağaçların tek tek kuruduğunun görüldüğü bölgede, bazı ağaçlar sözde yaşam döngüsünü doldurduğu için sanat eserine çevrildi gibi açıklamalar yapılsada kuruyan ağaç sayının hızla artması sonrası neredeyse bölgede ağaç kalmayacak gibi görünüyor. Zira peşpeşe gelen bu ağaç ölümleri konusunda ağaçları keserek durumu görmezden gelmek yerine bundan sonra en azından kalan ağaçların kurumasınan önüne geçilmesi için ne gibi bir önlem alınacağının kamuoyuyla paylaşılması gerekiyor.

Sokağa çıkma kısıtlama sırasında yaşanan bu ağaç kesimlerine şahit olan ve görüntüleri bize gönderen vatandaşda duruma tepki göstererek şu ifadeleri kullandı:

O cânım, içinden suların geçtiği, yemyeşil, şehrin tam merkezinde herkesin nefes alma yeri olan Sabahattin GÜNDAY parkı önce plastik park haline getirildi, şimdi de cansız ağaç parkı haline getiriliyor!

2 sene önce park yapılırken bir hayli ağaç zaten kesilmişti, şimdi de; plastik park yapılırken yere dökülen kalın “şap beton’un” ağaçların köklerini sıkıştırması sonucu ağaçlar arka arkaya kuruyor!

Bu gün şu anda da devam eden- özellikle insanların görmesini engellemek için sokağa çıkma günleri tercih ediliyor-ağaç kesiminde 6 ağaç kesildi! Şüphesiz ağaçların yaş ölçümünü ormancılar bilir ama köklerinin genişliğinden bize en az 100 ila 200 yaş civarında olabileceği kanaatını uyandırdı( !) Gezi parkı eylemiyle Türkiye’yi bölme/yıkma provası yapanlar, çevreciler, TEMA Vakfı nerede!? Yoksa kulakları ve zihinleri sadece bir yöne mi açık? Peki orman teşkilatı nerede? Vatandaş kendi bahçesinde kuruyan 5 yaşındaki ağacı kesmek için Orman Teşkilatından müsaade alırken, belediyeler ağaç kesiminde sorumlu değil mi, müsaade almaları gerekmiyor mu? En can alıcısı Eskişehirliler nerede?

9.534 okunma

Yorum Yap

24 Aralık 2020 Perşembe

ZEKİ AMA

23 Aralık 2020 Çarşamba

DÜNYA DA YÜKSELEN YILDIZ

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

28 Ekim 2020 Çarşamba

BATI KENDİ BAŞINI YEMEYE NÂMZET

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

online ziyaretçi: 491
 
yukarı