Odunpazarı Belediyesi İçkili Yerler Kararı Yanlıştır Bu Yanlıştan Acilen Dönülmelidir - Eskişehir Haberler

Odunpazarı Belediyesi İçkili Yerler Kararı Yanlıştır Bu Yanlıştan Acilen Dönülmelidir

Anasayfa / Güncel
Odunpazarı Belediyesi İçkili Yerler Kararı Yanlıştır Bu Yanlıştan Acilen Dönülmelidir

Türkiye Kamu Sen Eskişehir İl Temsilciliği tarafından Odunpazarı Belediyesi Meclisinden geçen içkili yerler kararına tepki gösterildi.  

Alınan kararda sokak veya bölge bazında belirlenen yerlerin özellikle genel güvenlik, asayiş, toplumsal hayat ve eğitim öğretim açısından olumsuzlukları beraberinde getireceğinin aşikar olduğunu vurgulayan Kamu Sen İl Temsilcisi Haydar Urfalı,  “Tepebaşı’nda Barlar Sokağı olarak bilinen Vural Sokak ve civarında sadece 2018, 2019 ve 2020 yıllarında meydana gelen 6 kasten öldürme, 959 kasten yaralama, 61 cinsel saldırı olmuş ve gürültü, kavga ve rahatsızlık verme konularında 16.971 ihbar yapılmıştır. Eskişehir’de mevcut içkili yerler ve civarında benzer olaylar bu yoğunlukta olmasa da sürekli yaşanmaktadır. Bu rakamlar ve durum alınan kararın sonucunda ortaya çıkacak olayların vahametini ortaya koymaktadır” dedi.

"Odunpazarı Belediyesi İçkili Yerler Kararı Yanlıştır Bu Yanlıştan Acilen Dönülmelidir"

Bilindiği gibi Odunpazarı Belediye Meclisi’nin 6 Kasım 2020 tarihinde yaptığı toplantıda 3 Şubat 2020 tarihinde meclisin “oy birliği” ile İçkili Yerler Tespit Komisyonuna havale edilen; İçkili Yerler Tespit Komisyonu Raporunun kabulüne, “Oyçokluğu” ile karar verilmiş böylece mevzuata aykırı şekilde 4 ayrı sokak ve 5 bağımsız adresin içkili yerler bölgesi olarak belirlenmiştir.

İstiklal Mahallesi Adalar Sokak 1-31 numara arası, İstiklal Mahallesi 1-11 ile 2-36 numara arası, Vişnelik Mahallesi Kayıhan Sokak 2-24 numara arası, Büyükdere Mahallesi Millet caddesi 6-12 ile 7-15 numara arası, Büyükdere Mahallesi Sarılar Sokak 4 numara, Büyükdere Mahallesi Fakülte Sokak 3 ile 5 numaralar, Ihlamurkent Mahallesi Nilüfer Caddesi 22 numara ve Karacaşehir Mahallesi 511. Sokak 23 numara olmak üzere toplamda 73 adresi/işyerini ilgilendiren bu kararın, Eskişehir ilinde şu anda faaliyette olan 170 içkili yer işletmesi bulunduğu düşünülürse ne denli geniş, kapsamlı, yanlış ve kamu yararı gözetmeyen bir karar olduğu daha iyi anlaşılacaktır. İçkili yer bölgesinin adres ve nokta işyeri olarak değil bölge olarak tespit edilmesi gerekirken mecliste alınan kararla bu hüküm dikkate alınmayarak mevzuat hükümlerine aykırı hareket edilmiştir. Özellikle 5 adres/ işyeri için adrese teslim karardır.

Alınan kararda sokak veya bölge bazında belirlenen yerlerin ise özellikle genel güvenlik, asayiş, toplumsal hayat ve eğitim-öğretim açısından olumsuzlukları beraberinde getireceği aşikardır. Tepebaşı’nda Barlar Sokağı olarak bilinen Vural Sokak ve civarında sadece 2018, 2019 ve 2020 yıllarında meydana gelen 6 kasten öldürme, 959 kasten yaralama, 61 cinsel saldırı olmuş ve gürültü, kavga ve rahatsızlık verme konularında 16.971 ihbar yapılmıştır. Eskişehir’de mevcut içkili yerler ve civarında benzer olaylar bu yoğunlukta olmasa da sürekli yaşanmaktadır. Bu rakamlar ve durum alınan kararın sonucunda ortaya çıkacak olayların vahametini ortaya koymaktadır.

Kararda adı geçen Büyükdere Mahallesi Millet Caddesi’nde yerler aslında çok sayıda bağımsız bölümü içermektedir. Burada bulunan 3 ile 5 numaralardaki bağımsız bölümlerin her birine içkili yer ruhsatı verilmek istendiği bunun yapılması halinde aynı bölgede yer alan 6 ile 8 numaralar içinde emsal durumdan dolayı ilerleyen zamanda aynı yönde talep geleceği ve bunun yapılmak isteneceği aşikardır. Büyükdere Mahallesi Fakülte Sokak Osmangazi Üniversitesi’ne en yakın bölgede bulunmakta ve öğrencilerin yaşam alanının tam merkezindedir. Ayrıca bu bölgede spor tesisleri, çok sayıda öğrenci yurdu ile öğrenci konutunun bulunduğundan özel bir öneme haizdir. Genel güvenlik, asayiş, sağlık güvenliği, eğitim-öğretim güvenliği ve gençliğin korunması açılarından kritik bir bölgedir.

Adalar ve İstiklal Mahallelerinde içkili yer bölgesi olarak belirlenen alanın, Tepebaşı’nda halk arasında Barlar Sokağı olarak bilinen yere yaklaşık 200 m. uzaklıkta olması bu bölgede bulunan içkili yer yoğunluğunu aşırı derecede arttırarak bu bölgede ikamet eden, yaşayan, çalışan ve istirahat eden vatandaşların güvenlik, asayiş ve huzurunu tehlikeye sokması kaçınılmazdır.

Adalar bölgesinde çok sayıda özel eğitim kurumu bulunmaktadır. Buraların içkili yer bölgesine dönüştürülmesi bu kurumlara giden öğrencilerin/kursiyerlerin bir anlamda eğitim-öğretim hakkının engellenmesi anlamına gelmektedir.               

Tamamen konuttan oluşan ve hiç işyeri bulunmayan binaların içkili yerler bölgesinde yer alması buralar için gizli bir planın uygulanmaya çalışıldığını göstermektedir. Bu durum ailenin, çocuk ve gençliğin korunması, mülkiyet hakkı ve konut dokunulmazlığının ihlali anlamına gelmektedir.

Vişnelik Mahallesi Kayıhan Sokak örgün eğitim kurumlarında yaklaşık 9.500, yaygın eğitim kurumlarında yaklaşık 22.000 olmak üzere toplam yaklaşık 31.500 öğrenci/kursiyer eğitim-öğretim görmektedir.  Sokağın yakınında Eskişehir’in en büyük camilerinden birisi bulunmaktadır. Bu sokağın hemen hemen tamamı konuttur. Şu anda sadece bu sokağa cepheli sadece 11 işyeri bulunmaktadır. Bunların 1-2’si hariç diğer işyerleri içkili yer olabilecek büyüklükte bile değildir. Alınan karar sadece bu işyerlerine yönelik olup özeldir.  Ayrıca Eskişehir’in en geniş, görkemli ve işlek bulvarı olan Atatürk Bulvarı ile kesişmektedir. Atatürk Bulvarında özellikle milli bayramlarda ve Eskişehir’in Kurtuluş günü olan 2 Eylül’de il düzeyindeki kutlama programları yapılmakta olup bu programlara protokol üyeleri ile çok sayıda vatandaş, görevli, öğretmen ve öğrenci katılmaktadır. İçkili yer bölgesi kabul edilen yer ise buranın hemen yanı ve arkası konumundadır. Ayrıca bu bölge ailelerin birlikte zaman geçirdiği, yürüyüş yaptığı, dinlendiği pek çok işyeri bulunmaktadır. Tüm bunlar birlikte değerlendirildiğinde bu durum ister milli, vicdani, pedagojik, toplumsal ve ahlaki boyuttan ister genel güvenlik, ailenin, gençliğin ve çocuğun korunması açısından değerlendirilsin tamamen yanlıştır.

Tüm bu değerlendirmelerden sonra söyleyebiliriz ki; alınan bu kararın kamu yararı açısından çok yanlış olduğu açık ve net olarak ortadadır. Kamu görevi yapan bir belediyenin kamu yararı gözetmeyen böyle bir kararın tarafı olması ise çok vahimdir. Toplum hayatını zarardan korumayı ve güvenliği sağlamayı amaçlaması gereken kamu kurumlarının kamu yararını anlaşılabilir, amaçla ilgili, makul ve adil olması kaydıyla bireysel çıkarlardan üstün tutması gerekir. Belediyelerde bu kamu kurumlarının başında gelmektedir. Alınan kararda ne yazık ki bu ilke gözetilmemiştir.

Odunpazarı Eskişehir’in sanayi, tarih, kültür ve turistik yönüyle öne çıkan ve tanınan bir ilçesidir. Öylede kalmalıdır belediyenin bu yöndeki çalışmalara ağırlık ve önem vermesi gerekir. Yoksa bu neviden tartışmalar zaman, kaynak, enerji ve emek kaybına yol açmaktadır. Küçük bir kısmı dışında toplumun hiçbir kesimi bu tartışmalardan ve kararlardan yarar görmeyecek ve memnun olmayacaktır. Bu karardan geri adım atılmaması halinde arayacağımız şey güvenlik, huzur, asayiş ve toplum sağlığı olacaktır. Bu durumda ise sorumlu aramaya gerek kalmayacaktır.

İçkili yerler konusunda adeta Tepebaşı’na yetişmeye çalışarak adrese teslim usulüyle çok gereksiz ve yanlış şekilde “oy çokluğuyla” alınan belediye meclis kararını Odunpazarı Belediye Başkanı Sayın Kazım Kurt, sokağında içkili mekan istemeyen vatandaşların sesine kulak vererek uygulamaya koymamalı ve söz konusu içkili yerlere ruhsat vermemelidir. Belediye Meclisi toplumsal tepki ve huzursuzluğa neden olan bu kararı vakit geçirmeden ortadan kaldırmak için yeni bir karar almalıdır. Konu muhataplarınca mutlaka idari yargıya taşınacaktır, taşınmalıdır.  Bu karar mevzuata aykırı durum ile örtülü ve açık özel hükümler içerdiğinden idari yargı tarafından iptal edilmesi kaçınılmazdır.

Bu arada bu konudaki gerek yasa gerekse ilgili yönetmelik ve genelgelerin yani mevzuatın yeniden düzenlenmesi gerekliliği de ortadadır.                                                                                                                                                     
Haydar URFALI
Eskişehir İl Temsilcisi

3.114 okunma

Yorum Yap

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 288
 
yukarı