“Millî Ağaçlandırma Günü” Etkinliği Kapsamında Fidanlar Toprakla Buluşturuldu - Eskişehir Haberler

“Millî Ağaçlandırma Günü” Etkinliği Kapsamında Fidanlar Toprakla Buluşturuldu

Anasayfa / Güncel
“Millî Ağaçlandırma Günü” Etkinliği Kapsamında Fidanlar Toprakla Buluşturuldu

Orman alanını ve ağaç servetini çoğaltmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek ve çevreyi korumak amacıyla devletimizin yaptığı yatırımların yanı sıra geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile 11 Kasım, “Millî Ağaçlandırma Günü” olarak kutlanmaya başlamıştır.

Eskişehir ilimizde “Geleceğe Nefes” etkinliği kapsamında eş zamanlı olarak 14 ilçemizde toplamda 123 hektarlık alanda 88 bin adet fidan toprakla buluşturuldu.

Etkinliğe; Vali Erol Ayyıldız, Orman Bölge Müdürü Recep Temel, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Vali Ayyıldız, “Geleceğe daha sağlıklı ve yaşanabilir bir dünya bırakmak, çocuklarımıza en temel borcumuzdur. Üstelik ‘Yarın kıyamet kopacağını bilsen de elindeki fidanı toprağa dik.’ çağrısının yankılandığı bir medeniyetin mensuplarıyız. ‘Millî Ağaçlandırma Günü’ bu bakımdan sadece toprağın değil, medeniyetimizin çağrısını yineleyerek değerlerimizin de gönül memleketimizde yeşermesine vesile olmaktadır. Bir fidan deyip geçmemek gerek, ecdadın kıtaları aşan dallarıyla rüyasının başlangıcıdır küçük bir fidan. Fidanların köklerine tutunması gibi biz de köklerimizle tarihimizin, kültür ve medeniyetimizin mirasına tutunurken diğer yandan -tıpkı ecdadımızın rüyasında olduğu gibi- kollarımızı insanlığa ve geleceğe açtık.” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Eskişehir ilimizde ‘Geleceğe Nefes’ etkinliği kapsamında bugün eş zamanlı olarak 14 ilçemizin 14'ünde de 123 hektarlık alanda 88 bin adet fidanı toprakla buluşturuyoruz. Etkinlik ile 7’den 70’e toplumun bütün kesimlerini toprakla buluşturuyor, özellikle çocuklarımızın birer doğa dostu olmasını amaçlıyoruz. 'Geleceğe Nefes' seferberliği ile gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak için buradayız. Eskişehir’imizi bir zamanlar seyyahların bahsettiği yeşilliğine kavuşturmak için bugün fidanlara can suyunu veriyoruz. Ayrıca ilimizde her yıl ortalama üç milyon adet fidanın toprakla buluştuğunu da belirtmek istiyorum.

‘Geleceğe Nefes Ol’ sadece fidan dikmekten ibaret değildir. Çocuklarımıza her bakımdan daha güçlü bir Türkiye bırakmak yolundaki azim ve kararlılığımızın da ifadesidir. Son nefesimize kadar geleceğe nefes olmaya devam edeceğiz.

Emeği geçen herkesi yürekten tebrik ediyorum. 11 Kasım Millî Ağaçlandırma Günü’nün Eskişehir'imize, ülkemize, geleceğimizin teminatı gençliğimize, çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

Orman Bölge Müdürü Temel ise yaptığı konuşmada, daha yeşil bir Türkiye için çalıştıklarını ifade etti.

Konuşmalardan sonra Vali Ayyıldız ve beraberindeki diğer protokol üyeleri Gülpınar ağaçlandırma alanına fidan dikti. Fidan dikiminden sonra program sona erdi.

4.493 okunma

Yorum Yap

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 222
 
yukarı