Yeni Alkol Alanları Kaçak Alkolu Engelleyecek (miş) - Eskişehir Haberler

Yeni Alkol Alanları Kaçak Alkolu Engelleyecek (miş)

Anasayfa / Güncel
Yeni Alkol Alanları Kaçak Alkolu Engelleyecek (miş)

Odunpazarı bölgesinde İçkili bölge sayısı sürekli artıyor. Odunpazarı’nda iki katına çıkmış durumda. Odunpazarı’nda şu an 166 içkili bölge varken buna 92 içkili bölge daha ekleniyor

Odunpazarı Belediyesi meclis toplantısında içkili yerler bölgesinin belirlenmesi ile ilgili madde hakkında konuşan Başkan Kazım Kurt, "Vatandaşın en doğal hakkı. Anayasada olan ticaret yapma hakkı bu. Şartlar uygunsa kimse bunu engelleyemez" dedi.

Odunpazarı Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı Kazım Kurt başkanlığında toplandı. Gündem maddeleri görüşülmeden önce bir süredir Covid-19 tedavisi gören ve yaşamını yitiren belediyenin Mali Hizmetler Müdürlüğü'nde çalışan Mustafa Olgaç için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Olgaç' ın ailesine baş sağlığı dileyen Başkan Kurt, "Mustafa kardeşimiz yaklaşık 30 yıldır Eskişehir'de belediyeciliğe hizmet veren biriydi. Acımız büyük. Ailesine sabırlar diliyorum" dedi.

SAYI SÜREKLİ ARTIYOR

Daha sonra İçkili Yerler Tespit Komisyonu'na gelen ve içkili yerler bölgesinin belirlenmesi ile ilgili madde görüşüldü. Maddeye karşı oy verme gerekçesini açıklayan AK Partili Meclis Üyesi Fatih Mehmet Özlü, "İçkili bölge sayısı sürekli artıyor. Odunpazarı’nda iki katına çıkmış durumda. Odunpazarı’nda şu an 166 içkili bölge varken buna 92 içkili bölge daha ekleniyor. Bu kadar içkili yerin güvenliği nasıl sağlanacak? Emniyet birimleri de asayiş açısından uygun olmadığını söylüyor. Bu bölgeler gençlerin yoğun olduğu yerler. Gençleri daha doğru alışkanlıklara yönlendirmeliyiz. Şehrimizde Barlar Sokağı olarak geçen bölgede yaşayan vatandaşlar bu sokaktan rahatsız. Bu yüzden karşı oy vereceğiz" diye konuştu.

TALEP VATANDAŞTAN

CHP'li Meclis Üyesi Ömer Faruk İnan ise, bölgeleri AK Partili meclis üyeleri ile birlikte gezdiklerini söyleyerek, "Fiyatların yüksek olması sebebiyle sahte içkiden son günlerde ölen vatandaşlarımız var. Bizler vatandaşlardan gelen talepleri değerleriyoruz" yanıt verdi.

KAÇAK ALKOLÜ ENGELLEYECEK

CHP'li Meclis Üyesi Emre Genç de emniyetin bir ton kaçak alkol bulduğunu bu karar ile bunların da önüne geçileceğini söyleyerek, apartmanların altına alkollü mekan açılacağı zaman apartmanda yaşayan insanlardan onay alındığını ifade etti.

BAŞKA YERE TAŞINABİLİR

AK Partili Murat Özcan ise,  "Sayıları talep doğrultusunda artılabilir. Bizim altını çizdiğimiz nokta başka. Okulların olduğu bir bölge. Başka bir yere taşınabilir. Gençlerimizi korumak adına hepimiz dikkat etmeliyiz. Hassasiyetler bellidir. Bunu siyasi olarak algılamak doğru değil. Bu konunun tekrardan planlanmasını talep ediyorum" şeklinde konuştu.

İşin siyasi malzeme yapılmasının doğru olmadığını söyleyen Başkan Kurt, "Hukuki bir talep var. Hukuka uygun olarak bir karar vermemiz lazım. İçkili yerler bölgesi ilan etmek ne CHP'lilerin işi ne de karşı çıkmak AK Partililerin işi. Değerlendirmeyi objektif yapmalıyız. Yönetmeliğin 30. Maddesi ortada. Kriterleri doğru uygulamalıyız. Biz suçla, suçluyla bu işi açıklamayız. Türk toplumunda yüz yıllardır alkol var. İhtiyaç duyuyorsa insanlar mekan açar. 200 metre ötesinde başka bir mekana Turizm bakanlığı ruhsat veriyor birbirimizi kandırmayalım. Vatandaşın en doğal hakkı. Anayasada olan ticaret yapma hakkı bu. Şartlar uygunsa kimse bunu engelleyemez. Karşı çıktığınız bir mekana Bakanlık izin verdi. Şartlar uygundur. Şartları uygun olan herkes buna müracaat eder. Çok abartmanın anlamı yoktur" ifadelerini kullandı.

YEDİ SOKAK BİR CADDE

Konuşmaların ardından Adalar Sokak, Başarılı Sokak, Kayıhan Sokak, Millet Caddesi, Fakülte Sokak, Sarılar Sokak, Nilüfer Sokak, 511. Sokak oy çokluğu ile içkili yerler bölgesi olarak tespit edildi.

istikbalgazetesi.com

2.742 okunma

Yorum Yap

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 272
 
yukarı