Yeni Alkol Alanları Kaçak Alkolu Engelleyecek (miş) - Eskişehir Haberler

Yeni Alkol Alanları Kaçak Alkolu Engelleyecek (miş)

Anasayfa / Güncel
Yeni Alkol Alanları Kaçak Alkolu Engelleyecek (miş)

Odunpazarı bölgesinde İçkili bölge sayısı sürekli artıyor. Odunpazarı’nda iki katına çıkmış durumda. Odunpazarı’nda şu an 166 içkili bölge varken buna 92 içkili bölge daha ekleniyor

Odunpazarı Belediyesi meclis toplantısında içkili yerler bölgesinin belirlenmesi ile ilgili madde hakkında konuşan Başkan Kazım Kurt, "Vatandaşın en doğal hakkı. Anayasada olan ticaret yapma hakkı bu. Şartlar uygunsa kimse bunu engelleyemez" dedi.

Odunpazarı Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı Kazım Kurt başkanlığında toplandı. Gündem maddeleri görüşülmeden önce bir süredir Covid-19 tedavisi gören ve yaşamını yitiren belediyenin Mali Hizmetler Müdürlüğü'nde çalışan Mustafa Olgaç için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Olgaç' ın ailesine baş sağlığı dileyen Başkan Kurt, "Mustafa kardeşimiz yaklaşık 30 yıldır Eskişehir'de belediyeciliğe hizmet veren biriydi. Acımız büyük. Ailesine sabırlar diliyorum" dedi.

SAYI SÜREKLİ ARTIYOR

Daha sonra İçkili Yerler Tespit Komisyonu'na gelen ve içkili yerler bölgesinin belirlenmesi ile ilgili madde görüşüldü. Maddeye karşı oy verme gerekçesini açıklayan AK Partili Meclis Üyesi Fatih Mehmet Özlü, "İçkili bölge sayısı sürekli artıyor. Odunpazarı’nda iki katına çıkmış durumda. Odunpazarı’nda şu an 166 içkili bölge varken buna 92 içkili bölge daha ekleniyor. Bu kadar içkili yerin güvenliği nasıl sağlanacak? Emniyet birimleri de asayiş açısından uygun olmadığını söylüyor. Bu bölgeler gençlerin yoğun olduğu yerler. Gençleri daha doğru alışkanlıklara yönlendirmeliyiz. Şehrimizde Barlar Sokağı olarak geçen bölgede yaşayan vatandaşlar bu sokaktan rahatsız. Bu yüzden karşı oy vereceğiz" diye konuştu.

TALEP VATANDAŞTAN

CHP'li Meclis Üyesi Ömer Faruk İnan ise, bölgeleri AK Partili meclis üyeleri ile birlikte gezdiklerini söyleyerek, "Fiyatların yüksek olması sebebiyle sahte içkiden son günlerde ölen vatandaşlarımız var. Bizler vatandaşlardan gelen talepleri değerleriyoruz" yanıt verdi.

KAÇAK ALKOLÜ ENGELLEYECEK

CHP'li Meclis Üyesi Emre Genç de emniyetin bir ton kaçak alkol bulduğunu bu karar ile bunların da önüne geçileceğini söyleyerek, apartmanların altına alkollü mekan açılacağı zaman apartmanda yaşayan insanlardan onay alındığını ifade etti.

BAŞKA YERE TAŞINABİLİR

AK Partili Murat Özcan ise,  "Sayıları talep doğrultusunda artılabilir. Bizim altını çizdiğimiz nokta başka. Okulların olduğu bir bölge. Başka bir yere taşınabilir. Gençlerimizi korumak adına hepimiz dikkat etmeliyiz. Hassasiyetler bellidir. Bunu siyasi olarak algılamak doğru değil. Bu konunun tekrardan planlanmasını talep ediyorum" şeklinde konuştu.

İşin siyasi malzeme yapılmasının doğru olmadığını söyleyen Başkan Kurt, "Hukuki bir talep var. Hukuka uygun olarak bir karar vermemiz lazım. İçkili yerler bölgesi ilan etmek ne CHP'lilerin işi ne de karşı çıkmak AK Partililerin işi. Değerlendirmeyi objektif yapmalıyız. Yönetmeliğin 30. Maddesi ortada. Kriterleri doğru uygulamalıyız. Biz suçla, suçluyla bu işi açıklamayız. Türk toplumunda yüz yıllardır alkol var. İhtiyaç duyuyorsa insanlar mekan açar. 200 metre ötesinde başka bir mekana Turizm bakanlığı ruhsat veriyor birbirimizi kandırmayalım. Vatandaşın en doğal hakkı. Anayasada olan ticaret yapma hakkı bu. Şartlar uygunsa kimse bunu engelleyemez. Karşı çıktığınız bir mekana Bakanlık izin verdi. Şartlar uygundur. Şartları uygun olan herkes buna müracaat eder. Çok abartmanın anlamı yoktur" ifadelerini kullandı.

YEDİ SOKAK BİR CADDE

Konuşmaların ardından Adalar Sokak, Başarılı Sokak, Kayıhan Sokak, Millet Caddesi, Fakülte Sokak, Sarılar Sokak, Nilüfer Sokak, 511. Sokak oy çokluğu ile içkili yerler bölgesi olarak tespit edildi.

istikbalgazetesi.com

4.062 okunma

Yorum Yap

6 Eylül 2021 Pazartesi

KALP, YÜREK, GÖNÜL…

6 Eylül 2021 Pazartesi

Eğitim Öğretim Başladı…

17 Ağustos 2021 Salı

YARGILAMAK

9 Ağustos 2021 Pazartesi

YAKAN YANACAKTIR

6 Ağustos 2021 Cuma

HEPİMİZ YANIYORUZ

2 Ağustos 2021 Pazartesi

GEÇMİŞTE KALMAK

21 Haziran 2021 Pazartesi

ÖNCE SAĞLIK

13 Haziran 2021 Pazar

HARMANA SERERLER SARI SAMANI...

26 Mayıs 2021 Çarşamba

İÇSELLEŞTRİME

13 Mayıs 2021 Perşembe

RAMAZAN; #FITRATIN #BAYRAMI…

29 Nisan 2021 Perşembe

ALİ DERDİM

28 Nisan 2021 Çarşamba

HİÇ BİR HÜKMÜNÜZ YOK

17 Nisan 2021 Cumartesi

SADECE ÖZLERSİN…

17 Nisan 2021 Cumartesi

GELECEĞE DAİR

5 Nisan 2021 Pazartesi

GELMEYECEK BAHAR

15 Mart 2021 Pazartesi

HER ŞEYİ BİLMEK

14 Mart 2021 Pazar

SIPALI GÖRSEL KOMPOZİSYON…

8 Mart 2021 Pazartesi

“ERDOĞANI DURDURUN” MU?

4 Mart 2021 Perşembe

BABAMIN ARDINDAN

23 Şubat 2021 Salı

MUTLULUK

15 Şubat 2021 Pazartesi

YÜKÜMÜZ AĞIR DOSTLAR

11 Ocak 2021 Pazartesi

YAKARAK ÖLDÜRMEK

7 Ocak 2021 Perşembe

HASTA FİKİRLER

16 Aralık 2020 Çarşamba

Ozan İsa Oğuz’a

14 Aralık 2020 Pazartesi

VE DÜNYA’YA HAYKIRDIK

7 Aralık 2020 Pazartesi

NEDİR BU BATI AŞKI

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

30 Eylül 2020 Çarşamba

ARTIK SAHA DA VE MASA DA GÜÇLÜYÜZ

online ziyaretçi: 561
 
yukarı