YAŞANANLARI ÜYELERİMİZE ANLATMAKTA ZORLANIYORUZ - Eskişehir Haberler

YAŞANANLARI ÜYELERİMİZE ANLATMAKTA ZORLANIYORUZ

Anasayfa / Güncel
YAŞANANLARI ÜYELERİMİZE ANLATMAKTA ZORLANIYORUZ

2017 yılında 696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile taşerondan kadroya geçen il özel idareleri ve belediyeler ile bağlı kuruluşlarında işçi olarak çalışanlar,iki buçuk yıldır % 4 lük mahkumiyetin son bulacağı umuduyla 1 temmuzu beklediler.

6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununa eklenen geçici 7. Madde ile bu kapsamda yeni tescil edilen iş yerlerinde bildirilen işçilerin Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan Toplu iş sözleşmesi 30 Haziran 2020 tarihinde son bulmuş.

Toplu iş sözleşmesine dahil olma. O işyerinde çalışanların 696 Sayılı kanun hükmünde kararname kapsamında taşerondan kadroya geçenlerin mevcut toplu iş sözleşmesinden. 01 Temmuz 2020 tarihinden itibaren yararlanması kanunlar gereği ve bakanlık bu konuda olumlu görüşünü yazılı olarak ortaya koymuştur ve süreci başlatmıştır.

Ancak Eskişehir'de büyükşehir belediyesi otobüs işletmeleri müdürlüğüne bağlı Otobüs şöförü, temizlikçi ve güvenlikçilerden oluşan yüzlerce işçi çalışan 2,5 yıldır bekledikleri sürenin 1 Temmuz'da sona ermesine rağmen kanun ve toplu iş sözleşmesi gereği Demiryol iş sendikası ile Büyükşehir Belediyesi Estram A.Ş Genel Müdürlüğü arasındaki bağıtlanan sözleşme hükümlerinden doğan haklarına kavuşamamıştır.

Pandemi sürecinin tüm olumsuzluklarına rağmen Tunceli, İzmir, Aydın, Bursa, İzmit, Gaziantep, Adana ve Ankara belediyesi gibi tüm belediyelerde bulundukları kurumlardaki varsa toplu iş sözleşmesine intibakları yapıldı çözüme kavuştu, olmayanlarda sözleşmelerini veya protokollerini gerçekleştirmiş durumdadırlar.

Belediye ve İl özel idarelerden 4 ay sonra 1 Kasım'da toplu iş sözleşme hakkına kavuşan Valilik, Milli Eğitim, Sağlık çalışanları, üniversite, Çevre Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Meclis gibi vs. tüm kurumlarda ki kişilerin bulundukları kurumlarda toplu iş sözleşmesi yapılmış ise ilgili sözleşme intibakları yapılmış durumdadır.

Malum taşımacılık (ulaşım) sektöründe özellikle şehir içi taşımacılığı çok yüksek risk içeren zor ve zahmetli olduğu malumdur, yük değil insan taşımacılığı yapılmaktadır. Sabah saat 05.00'te başladıkları mesaiye gece 01.15'e kadar yaklaşık 20 saat sürdürerek vatandaşı işine, evine, hastaneye, okula, pazara yetiştirmeye çalışan şoförler yoğun şehir içi trafiğinde günlük 8 saatten fazla çalışmak zorunda kaldıklarından dolayı stres, yorgunluk ve yoğun trafikten kazalar kaçınılmaz olmaktadır. Kazalardan dolayı araçlarında oluşan hasarları da şoför kendileri maaşlarından karşıladıklarından dolayı zaten tam maaş alamamaktadırlar.

Tüm özel günlerde Pazar, Bayram tatillerinde vatandaşın tatil yaptığı derdinin telaşının olduğu günlerde şoförlerin en yoğun olduğu günler, tüm bunlar olurken bir de bazı yolcuların ağır hakaret küfür ve saldırılarına maruz kalmaktadırlar. O kadar ki hatta balta ile silahla saldırılara rağmen canı pahasına bu görevlerini yürütmektedirler.

1 Temmuz'dan itibaren iş yerinde toplu iş sözleşmesi olmayan Çalışma Bakanlığı'ndan yetki alarak toplu iş sözleşmesi yapacak. İş yerinde önceden toplu iş sözleşmesi olanlar ise bulundukları işyerindeki sözleşmeye dâhil edilmesi gerekliliğine rağmen, uygulamaya geçilmeyip, asgari ücrete % 4 ilave ile yemek yol gibi sosyal haklar dahil aylık hak edişleri 2830.00 tl açlık sınırındaki maaşları olan şoförler daha fazla kazana bilmek için günlük 12 saat çalışma yapmaktadırlar. Günlük fazla çalışmanın yanında hafta sonu dinlenme tatili, Pazar, Bayram demeden çalışmak zorunda kalıyorlar.

Kışın kapıya dayandığı kışlık masraflarının arttığı, yaşam şartlarının ağırlaştığı bu ortamda, ev kirası, yakacak parsının yanına okul masraflarını da ilave olmasıyla hayat pahalılığı ile mücadelede baş edememektedirler. Malumunuz kamu hizmeti olmasına rağmen ulaşım biletlere de zam yapılmak zorunda kalındı, insanlar belediyenin gücü yetmiyorsa biz ne yapalım demektedirler, pazardan eli boş dönen anneler, okula kabansız, ayakkabısız, kalemsiz, silgisiz giden çocuklar 3 yıldır süren çilenin, eziyetin ve mağduriyetin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yılmaz BÜYÜKERŞEN'in vicdanının sesiyle hareket ederek. Yaşananları çalışanlara ve ailelerine anlatmakta zorlandığımız bu dönemde yüzlerce emekçinin ve onların binlerce ailelerinin hak ettikleri koşullarda ücretlerini ve haklarına kavuşmalarını ve ailelerinin insani koşullarda bir nebze yaşamını sağlamak, ızdırabı bitirerek adaletin yerine getireceği umudunu çalışanlar ve sendika olarak beklentisindeyiz.

Tüm kamuoyuna saygılarımla,

 

Ramazan UYSAL
Demiryol-İş Sendikası
Eskişehir Şube Başkanı

16.549 okunma

Yorum Yap

6 Eylül 2021 Pazartesi

KALP, YÜREK, GÖNÜL…

6 Eylül 2021 Pazartesi

Eğitim Öğretim Başladı…

17 Ağustos 2021 Salı

YARGILAMAK

9 Ağustos 2021 Pazartesi

YAKAN YANACAKTIR

6 Ağustos 2021 Cuma

HEPİMİZ YANIYORUZ

2 Ağustos 2021 Pazartesi

GEÇMİŞTE KALMAK

21 Haziran 2021 Pazartesi

ÖNCE SAĞLIK

13 Haziran 2021 Pazar

HARMANA SERERLER SARI SAMANI...

26 Mayıs 2021 Çarşamba

İÇSELLEŞTRİME

13 Mayıs 2021 Perşembe

RAMAZAN; #FITRATIN #BAYRAMI…

29 Nisan 2021 Perşembe

ALİ DERDİM

28 Nisan 2021 Çarşamba

HİÇ BİR HÜKMÜNÜZ YOK

17 Nisan 2021 Cumartesi

SADECE ÖZLERSİN…

17 Nisan 2021 Cumartesi

GELECEĞE DAİR

5 Nisan 2021 Pazartesi

GELMEYECEK BAHAR

15 Mart 2021 Pazartesi

HER ŞEYİ BİLMEK

14 Mart 2021 Pazar

SIPALI GÖRSEL KOMPOZİSYON…

8 Mart 2021 Pazartesi

“ERDOĞANI DURDURUN” MU?

4 Mart 2021 Perşembe

BABAMIN ARDINDAN

23 Şubat 2021 Salı

MUTLULUK

15 Şubat 2021 Pazartesi

YÜKÜMÜZ AĞIR DOSTLAR

11 Ocak 2021 Pazartesi

YAKARAK ÖLDÜRMEK

7 Ocak 2021 Perşembe

HASTA FİKİRLER

16 Aralık 2020 Çarşamba

Ozan İsa Oğuz’a

14 Aralık 2020 Pazartesi

VE DÜNYA’YA HAYKIRDIK

7 Aralık 2020 Pazartesi

NEDİR BU BATI AŞKI

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

30 Eylül 2020 Çarşamba

ARTIK SAHA DA VE MASA DA GÜÇLÜYÜZ

online ziyaretçi: 483
 
yukarı