TOPLU TAŞIMADA HES KODU ZORUNLU HALE GELİYOR - Eskişehir Haberler

TOPLU TAŞIMADA HES KODU ZORUNLU HALE GELİYOR

Anasayfa / Güncel
TOPLU TAŞIMADA HES KODU ZORUNLU HALE GELİYOR

Koronavirüs ile Mücadele Eylem Planı’nı Mart ayından beri kararlılıkla uygulayan ve salgının yayılmaması için mücadele eden Büyükşehir Belediyesi, alınan önlemler kapsamında 5 Kasım itibariyle toplu taşımada tek kullanımlık Esbilet’lerin satışının durdurulacağını ve tüm Eskart’lar için Hes Kodu’nun zorunlu hale geleceğini duyurdu.

Türkiye’de vaka artış hızının en yüksek olduğu illerden biri olan Eskişehir’de Büyükşehir Belediyesi salgının yayılmasını önlemek için çeşitli tedbirler almaya devam ediyor. İçişleri Bakanlığı genelgeleri ve Sağlık Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında 20 Kasım itibariyle toplu taşımada HES Kodu zorunlu hale geliyor.

Vatandaşların toplu taşıma hizmetinden faydalanabilmeleri için Hayat Eve Sığar mobil uygulaması, E-Devlet veya SMS yoluyla alacakları süresiz Hes Kodları’nı Eskart’ları ile eşleştirmeleri gerekiyor. Eskart sahiplerinin www.eskisehir.bel.tr veya www.estram.com.tr üzerinden eşleştirme yapabileceğini ifade eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri “Artan vakalar nedeniyle ilgili Bakanlıkların talimatı doğrultusunda böyle bir uygulamaya gidiliyor. Bu kapsamda 5 Kasım tarihinde tek kullanımlık Esbilet satışını durduruyoruz Toplu taşımadan faydalanmak isteyen herkes Hes Kodu ile eşleştirecekleri Eskart’lar ile tramvay ve otobüsleri kullanabilecek. Hes Kodu ile Eskart eşleştirme işlemi yaklaşık 1 dakika süren ve toplum sağlığı için çok önemli olan bir işlem. Vatandaşlarımız süresiz Hes Kodları ile Eskart dolumu sırasında büfe ve marketlerden aldıkları Dolum Fişi üzerinde yazan Eskart Numaralarını sistem üzerinden eşleştirecekler. 20 Kasım tarihinden sonra pozitif veya temaslı olan ve Eskart kullanımı gerçekleştiren herkese İçişleri Bakanlığı’nca cezai işlem uygulanacak. Vatandaşlarımızdan ricamız bu tarihe kadar Hes Kodlarını almaları ve kartları ile eşleştirmeleridir. İnternet üzerinden bu işlemi yapamayan vatandaşlarımız ise mesai saatleri içerisinde Eski Nikah Dairesi içerisinde yer alan Muhtarlıklar Şube Müdürlüğümüze, Gençlik Merkezimize, Opera arkasında bulunan ESMEK’e, 71 Evler ESMEK’e, Emek ESMEK’e ve Yunus Emre Halk Çarşısı içerisinde buluan ESMEK’e giderek işlem konusunda birimlerimizden destek alabilecekler” diyerek bu işlemi yapmayanların toplu taşıma hizmetinden faydalanamayacağını belirttiler.

2.263 okunma

Yorum Yap

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 316
 
yukarı