Vali Erol Ayyıldız’ın Mevlid-i Nebi Haftası Mesajı - Eskişehir Haberler

Vali Erol Ayyıldız’ın Mevlid-i Nebi Haftası Mesajı

Anasayfa / Güncel
Vali Erol Ayyıldız’ın Mevlid-i Nebi Haftası Mesajı

İnsanların en hayırlısı, Allah’ın son elçisi, iki cihan güneşi Hazret-i Muhammed (S.A.V.)’in dünyamızı şereflendirdiği, insanlığı hakikatin ışığı ile aydınlattığı bir doğuşun yıl dönümünü idrak etmenin heyecanını yaşıyoruz.
 
O, âlemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Bu bakımdan; “Mevlid-i Nebi” tüm dünyanın, bütün insanlığın bu rahmetten, bereketten istifade ettiği bir doğumdur. Bütün insanlığı bir tarağın dişleri gibi eşit gören, “İnsanların en hayırlısı insanlara yararı olandır” diyen ve merhameti bütün insanlığı kuşatan bir peygamberin; anılmanın yanında anlaşılması gerekmektedir. O layıkıyla ve doğru anlaşıldığında gerek İslam coğrafyasında ve gerekse tüm dünyada yaşanılan sorunlara, rehber hayatı ile çözümler sunduğu apaçık görülecektir.
 
Bugün savaşların, yıkımların, ölümlerin, ölümden beter zulümlerin pençesinde kıvranan dünyada Hz. Peygamber’imizin anlaşılmayı bekleyen en temel vasıflarından biri onun “Muhammedü’l Emin” oluşudur. O’nun elinden, dilinden herkes ama herkes “emin ve güvende” idi. Kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüğü, her türlü ayrımcılığın, zulmün en sert şekilde can yaktığı bir dünyaya gözlerini açan Peygamber Efendimiz; “Fatıma’yı üzen beni de üzer” diyen bir kız babasıydı her şeyden önce. Yetimlerin, mazlumların en mazlumu çocukların, yoksulların peygamberiydi. Varlığa anlam katan hayatı; güzel, asil ve nezih olan her şeyin diğer adıdır.
 
Yüksek insani değerlerle kuşanmış medeniyetimizin harcı; tebessümü sadaka yerine sayan, komşusu aç iken tok yatmaktan utanan, kalp kırmaktan kaçınan; yetimi, yoksulu koruyan gönüllerle karılmıştır. Medeniyetimizi inşa eden bütün gönül mimarlarımızın işaret ettiği nokta aynıdır. Nitekim Eskişehir’in manevi bereketini ortaya koyan Yûnus Emre’nin “Giderdim gönlümden kini, kin tutanın yoktur dini” dizesinin işaret ettiği yönü, yani Peygamber Efendimiz’in sünnet-i seniyyesini görmezsek medeniyetimizin ruhuna yabancı kalırız.
 
Kültür ve değerlerimizi anlamaya, medeniyetimizin hangi temeller üzerinde yükseldiğini idrak etmeye olan ihtiyacımız her zamankinden fazladır. Zira medeniyetimizin bugünkü sancıları, yaşanılan değerler erozyonu; köklerimizden kopuşun acı sonuçlarından başka bir şey değildir. Kültür kodlarımızı ancak Hoca Ahmed Yesevilerin, Yûnusların, Mevlanaların, Hacı Bektaşların, Ahi Evranların işaret ettiği yönde; yani Hz. Peygamber’imizin layıkıyla anlaşılmayı bekleyen ve varlığa anlam katan hayatında bulabiliriz.
 
Birbirimizi sevmekten başka ücret istemeyen ve her fırsatta birbirimize sevgimizi, sevdiğimizi söylememizi buyuran Sevgili Peygamber’imizin her yıl farklı bir vasfını öne çıkaran Diyanet İşleri Başkanlığı; 2020 yılı Mevlid-i Nebi Haftası’nın tema’sını “Peygamberimiz ve Çocuk” olarak belirlemiştir. Geçmişimizden aldığımız güçle geleceğimizi inşa ederken vaktiyle bu topraklarda ayak izi olan Şeyh Edebali’nin ifade ettiği gibi davamızın esası, yani motivasyon kaynağımız sevgidir. Şundan eminiz ki çocuklarımız ecdadını tanıdıkça, hepsinin gönüllerinin aynı yöne aktığını görecek ve Peygamber Efendimiz’i anlamanın aynı zamanda kültür ve medeniyetimizi anlamak olduğunu idrak edeceklerdir.
 
Âlemlerin yüzü suyu hürmetine yaratıldığı Peygamber Efendimize salavat; âline, ashabına ve onun tertemiz yolundan gidenlere gönüller dolusu selam olsun. Mevlid-i Nebi Haftası’nın iyiliklere, güzelliklere, hayırlara kapı aralaması ve birliğimizi, beraberliğimizi, dayanışmamızı güçlendirmesi ümidiyle Eskişehirli hemşehrilerimin Mevlid Kandili’ni tebrik ederim.

3.140 okunma

Yorum Yap

29 Nisan 2021 Perşembe

ALİ DERDİM

29 Nisan 2021 Perşembe

SEMT PAZARLARI İÇİN DÜZENLEME

28 Nisan 2021 Çarşamba

Bayramda 9 Gün İzin

28 Nisan 2021 Çarşamba

HİÇ BİR HÜKMÜNÜZ YOK

17 Nisan 2021 Cumartesi

SADECE ÖZLERSİN…

17 Nisan 2021 Cumartesi

GELECEĞE DAİR

15 Mart 2021 Pazartesi

HER ŞEYİ BİLMEK

14 Mart 2021 Pazar

SIPALI GÖRSEL KOMPOZİSYON…

8 Mart 2021 Pazartesi

“ERDOĞANI DURDURUN” MU?

4 Mart 2021 Perşembe

BABAMIN ARDINDAN

23 Şubat 2021 Salı

MUTLULUK

15 Şubat 2021 Pazartesi

YÜKÜMÜZ AĞIR DOSTLAR

11 Ocak 2021 Pazartesi

YAKARAK ÖLDÜRMEK

7 Ocak 2021 Perşembe

HASTA FİKİRLER

16 Aralık 2020 Çarşamba

Ozan İsa Oğuz’a

14 Aralık 2020 Pazartesi

VE DÜNYA’YA HAYKIRDIK

7 Aralık 2020 Pazartesi

NEDİR BU BATI AŞKI

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

20 Mayıs 2020 Çarşamba

KÖYE DÖNÜŞ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

online ziyaretçi: 904
 
yukarı