Eskişehir’i Limanlara Bağlayacak Olan ‘Yeşil Yol Projesi’nin İlk Adımı Atıldı - Eskişehir Haberler

Eskişehir’i Limanlara Bağlayacak Olan ‘Yeşil Yol Projesi’nin İlk Adımı Atıldı

Anasayfa / Güncel
Eskişehir’i Limanlara Bağlayacak Olan ‘Yeşil Yol Projesi’nin İlk Adımı Atıldı

Eskişehir Sanayi Odası ve TCDD Taşımacılık A.Ş. liderliğinde, ESO-ABİGEM işbirliğinde hayata geçirilen proje ile Eskişehir'i limanlara bağlayacak olan ilk tren düzenlenen tören sonrasında Derince'ye uğurlandı.

Eskişehir'i limanlara bağlayacak olan Yeşil Yol projesinin ilk adımı bugün atıldı. Eskişehir' den uğurlanan ilk konteyner tren, 23 vagon beyaz eşya yüküyle Çin' e gitmek üzere Derince' ye doğru yola çıktı.

İlk trenin uğurlama sonrasında Eskişehir Sanayi Odası'nda protokol imza töreni yapıldı.

Buradaki törene; Vali Erol Ayyıldız, TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Kamuran Yazıcı, ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, sanayiciler ve işadamları katıldı.

Eskişehir ve bölgesinin dünyaya açılmasını sağlayacak "Yeşil Yol Projesi"nin, ekolojik ve çevreye uyumlu yapılmasının mutluluk verici olduğunu kaydeden Vali Ayyıldız, tören sırasında yaptığı konuşmada, “Eskişehir ve bölgemizi limanlarla buluşturacak, dünyaya ve ulaşabileceği her yere bir anlamda Eskişehir'in havasını ulaştıracak proje bölgemize ufuk açacak. Öncelikle devletimize, bakanlığımıza ve genel müdürlüğümüze bu güzelliği bizlere yaşattıkları için çok teşekkür ediyorum. Eskişehir ve bölgemizin dünyaya açılması, çevreyle uyumlu bir şekilde uygulaması bizleri son derece memnun etmiştir. Beklediğimiz başka güzelliklerin de birbirini takip ederek, Eskişehir'in yarınlara çok güzel taşınması tek dileğimizdir.” dedi.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Yazıcı ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Demiryolu sanayisinin yanında çok önemli bir üretim merkezi de olan Eskişehir'e Türkiye'nin en büyük lojistik merkezlerinden birisi inşa edilmiştir. Eskişehir' in sanayisine, ihracatçısına hizmet vermek üzere planlanmış olan Hasanbey Lojistik Merkezi; 90 bin metrekare konteyner stok ve elleçleme sahası, 80 bin metrekare lojistik operasyon alanı, 35 bin metrekare kapalı depo ve antrepo yapılmaya uygun alan, 4 bin metrekare yükleme boşaltma yolu ile aynı anda 150 vagon, 300 konteynerin yükleme boşaltmasına hizmet verebilmektedir. Bu kapasitesiyle yıllık 45 bin adet 40 feet konteyner, 90 bin adet 20 feet konteyner taşınabilmektedir.”

Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Kesikbaş da, yapılan işin çok daha büyük bir konuma geleceğine dikkat çekerek, “İhracatlarımızın önemli bir kısmını karayolu ile yapıyorduk. İnşallah bugünden sonra Eskişehir Sanayi Odası ve TCDD'nin ortak girişimiyle limanlara, konteyner ve tren taşımacılığıyla ulaşım gerçekleştireceğiz. Tabii ki bu işin birinci kısmıydı. Bugün itibariyle yapmış olduğumuz protokol, bizi Körfezdeki limanlara bağlayacak. Bu iş çok daha büyük bir konuma gelecek. Yakın zaman içerisinde buradan hem Mersin'e hem de diğer doğudaki Kazakistan'a kadar olan yollarda, Eskişehir Hasanbey Lojistik kentinden yük taşımacılığını gerçekleştiriyor olacağız. Sayın Valimiz birkaç ay öncesinde bizlere yeni bir vizyon vermişti. Vali Bey, ‘Bundan sonra sadece Eskişehir'in ihtiyaçları değil. Bölgesel ihtiyaçları da göz önünde bulundurun' dedi. Yeşil Yol Projesi bölgesel ihtiyaçları da karşılayabilme niteliğine sahip. Yakında bu bölgesel çalışmaları da Valimize ileteceğiz. Mevcut durumu en iyi şekilde yerine getireceğiz.” diye konuştu.

 

3.663 okunma

Yorum Yap

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 356
 
yukarı