Çifteler’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99.Yıldönümü - Eskişehir Haberler

Çifteler’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99.Yıldönümü

Anasayfa / Güncel
Çifteler’in Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 99.Yıldönümü

Sakarya nehrinin bağrındandoğan, bereketli toprakları, yemyeşil yayları ve berrak suları ile nice eşsizgüzellikleri bizlere sunan Eskişehir'de bir doğa harikası gözbebeğimizÇifteler'imizindüşmanişgalindenkurtuluşunun 99. Yıl  dönümünü kutlamanın mutluluğunu, Atalarımızın yazdığı destanın ve kazandığı zaferin haklı gururunu yaşıyoruz.

1921 yılı Mayıs ayı başlarındaKütahyaüzerinden gelen Yunan kuvvetleri Çifteler’imizin kuzeyinde Kırkkızçalındakarargâhkurmuşlardır. GündüzleriTürkmenköyüne (Türkmen Mecidiye) gelen Yunan askerleri köylüyeişkenceler yapmaya başlamışlardır. Türkmenköylülerimiz, Yunanlılara karşıçeteçarpışmalarınagirişmişlerlerdir,  çarpışmaların sonunda TürkmenköylülerÇifteler’edoğruçekilmişlerdir. Sakaryabaşı, Sarıkayalar üstündençarpışmaları izleyen Kozanlızade Abdurrahman ağa, gelenleri araziye gizlemiştir. Bu bölgede kısa süreliğine top ateşine tutulan Yunan kuvvetleri Kırkkızçalından geri çekilmişlerdir. Çiftelerköyüneyerleşen Yunan Subayları burada 34 günkalmışlardır. 17 Eylül 1921 de II. Süvari Alayı tarafından Çiftelerimiz Yunan işgalindenkurtarılmıştır.

Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğeruğrundaölen varsa vatandır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Bu millet kılı kıpırdamadan dava uğruna ve benim uğruma, canını vermeye hazır olmasaydı ben hiçbirşey yapamazdım sözlerinden de anlaşılacağı gibi Çiftelerlihemşehrilerimizinmücadele ruhu hiç bir zaman son bulmamıştır. Aynı ruh, aynı inanç, aynı kararlılık ve vatanseverlik her bir hemşehrimizinbenliğinde halen yerini korumaktadır. Bugün kanlarının son damlalarına kadar vatanımız içinmücadele etmeye hazırdırlar.

BaştaBaşkomutanımız Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, silah arkadaşlarını, kurtuluş mücadelesi veren Şehitlerimizi ve Gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Çifteler’imizin Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 99. Yılı Kutluyor, Çifteler’li hemşehrilerime selam ve sevgilerimi sunuyorum.

 

Kadir BIYIK
Çifteler Belediye Başkanı

2.802 okunma

Yorum Yap

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 2054
 
yukarı