Kutsal su Kalabak ve kanserojen damacana! - Eskişehir Haberler

Kutsal su Kalabak ve kanserojen damacana!

Anasayfa / Güncel
Kutsal su Kalabak ve kanserojen damacana!

Eskişehir'de bir ayı biraz geçen bir zamandan beri Kalabak Suyunda yaşanan büyük bir sıkıntı ile karşı karşıyayız. Ne zaman sona ereceği tam olarak bilinmeyen bu kriz günlerinde olay öyle acayip yerlere evriliyor ki...

Bu arada hatırlatalım, sıkıntıyı çeken Eskişehir halkı; yani tercihini Kalabak Suyundan yana kullananları. Diğerlerinin içme, yemek ve çay yapmak için kullandıkları suda bir sıkıntıları yok. Çünkü onlar tercihlerini başka markalardan yana yapmak zorunda bırakılmışlardı daha önceki krizlerde!

ESKİŞEHİR'E İLK GELDİĞİMİZDE 2 ŞEY ÇOK HOŞUMUZA GİTMİŞTİ!

Biz Eskişehir'e 2005 yılının 15 Temmuz'unda gelmiştik. İki şey çok hoşumuza gitmişti o zaman: Birisi Kalabak Suyu diğeri de tramvay...

Kısa süre sonra tramvay hakkında "Seyyar hamam" diye yazı yazmak zorunda kaldık. O kadar sıkışıktı ki tramvay, yazın sıcağında terleyen insanların tenleri birbirine yapışıyor ve çok sancılı bir şekilde ancak ayrılabiliyorlardı!

Uğraştık, başka meslektaşlarımız da destek verdi de şükür tramvaylara klima tattırıverdik!

O gün içtikçe içesimiz gelen Kalabak Suyundan yıllar geçtikçe aynı keyfi alamaz olduk: Zira hem içine farklı sular karıştırılmak zorunda kalındı hem de eski tarihli damacanalarla bizlere su getirmeye çalışan Kalabak Su araçlarını beklemekten gına geldi!

Geçen yıllarda Eskişehir'in kendine göre kutsalları olduğunu gördük: Kalabak Suyu, Eskişehirspor, Yılmaz Büyükerşen, Çibörek, büyük gürültülerle havalanan jetler...

BAZI DEĞERLER KUTSALLAŞTIRILIYOR VE ÜZERİNE SÖZ SÖYLETİLMİYOR!

Bir fikir emekçisi, bir gazeteci olarak geçen sürede yazdıklarımızla şehre katkılar sunmaya çalıştık. Önemli katkılarda bulunduğumuzu düşünüyorum. Ancak bu katkıları Eskişehir halkına sunduğumuz için yine Eskişehir halkının bir kısmı tarafından az küfür edilmedi şahsımıza ve ailemize,  az hakarete uğramadık, az iftira atılmadı!

Çünkü yapılmaması gereken bir şeyi yapıyoruz bu şehirde. Kendimiz açısından değerli gördüğümüz nesneleri ve insanları dokunulmaz, kutsal ilan ediyoruz. En küçük laf söz söyletmiyoruz. Bu algı çalışması öyle bir oturmuş ki Eskişehir'de, kendilerinin de büyük sıkıntılar yaşadığı bir süreçte onlara yardımcı olacak şekilde yazdığınız yazılarınızdan dolayı bile umulmadık hakaretlere uğruyorsunuz!

BELEDİYE YÖNETİMİ KALABAK SUYUNU BÜYÜK BİR KAZANÇ KAPISI OLDUĞU İÇİN SEVİYOR!

Eskişehir halkı Kalabak Suyunu sever ama Eskişehir Büyükşehir Belediye yönetimi bir başka sever; çünkü Kalabak Suyu her yıl milyonlarca lira kazanmalarına vesile olur. Musluklardan içilebilir evsafta su akıtma sözünü 1999'da verenler Kalabak Suyundan kazanılan parayı gördükçe musluktan akıtmaya sözünü verdikleri suyu unutmayı tercih etmişlerdir!

Eskişehir halkı açısından Kalabak Suyu kutsalsa onun işletmesini gerçekleştiren Belediye yönetimi açısından da para aynı şekilde kutsaldır!

Şu günlerde Eskişehir halkının oylarıyla belediye yönetimine bir kez daha oturanlar ve onların atadığı insanların Eskişehir halkına Kalabak Suyu üzerinden yaşattığı sıkıntılar, Eskişehir halkını maruz bıraktıkları kansorejen damacanalar konuşuluyor!

Başka bir yerde böyle bir skandal patlak verse belediye başkanı istifa etmek zorunda kalırdı ya da kayyum atanırdı. Ancak burası Eskişehir ve burada hemen her şey çok farklı şekilde cerayan ediyor!

GİYDİRİLMİŞ ARAÇLARLA ESKİŞEHİR HALKININ SAĞLIĞI İLE OYNADIĞINIZ GERÇEĞİNİ ÖRTEMEZ!

Büyükşehir Belediyesine yakın medya Kalabak Suyu ile ilgili olarak yaşanan sıkıntıları şehir halkına duyurmak için giydirilen topu topu iki adet aracın peşine düştü. O araçları gidip buldular Büyükşehir Belediye Başkanı ile birlikte. Araçları, bu araçlar üzerinden gündem değiştirmeyi kim planlıyorsa, kim Kalabak Suyunda yaşanan sağlık skandalını örtmek istiyorsa onlar giydirmiş ve Eskişehir'in cadde ve sokaklarına salmışlardır diye düşünüyoruz.  Neden olmasın? Hem araçları giydirirsin hem de sonra onları bulur ve onlarla başkalarını suçlarsın. Bu arada gündem değişmiş, halkın öfkesini başka yerlere yöneltmiş olursun!

Çirkin bir tezgah olarak kamuoyuna tanıtmaya çalıştıkları giydirilmiş araçların üzerinde ""Sağlığıma dokunma. Kara Kamil Başkan suyu getirdi. 1936'da bile karneyle satılmadı. Yıllardır bu damacanadan su içtiğinin farkında mısın Eskişehir!" yazıyor.

Bu yazılanlarda herhangi bir sakınca var mı? Yok!

KALABAK SUYU KANSOREJEN DAMACANADA DAĞIT SONRA BİR DE GÜZELLEME YAP!

Evet, kullandıkları damacana fotoğrafında gerçekten çok kirli bir su kullanılmış. Gerçekten Kalabak Suyunda zaman zaman sıkıntılı damacanalara rastlansa da asla o derece kötü bir damacanaya rastlanılmadı. Her neyse...

Eskişehir halkının sağlığı ile oynanılmış olmasını hiç gündeme getirmeyenler, uzun yıllardan beri nasıl olup da eski damacanalarla Eskişehir halkına su servisi yapıldığını görmezden gelenler son günlerde bizlere yeniden Kalabak Suyu güzellemesi yapmaya başladılar.

Neymiş böyle bir su yokmuş, böyle bir sistem yokmuş. Eskişehir halkı ilk fırsatta yine Kalabak Suyu dönermiş!

Bunu diyenler kimler biliyor musunuz? Sadece Kalabak Suyu tesislerini bile düzgün bir şekilde yönetmeyi beceremeyenler! Eskişehir halkının sağlığı ile oynamış olanlar!

Madem Eskişehir'in en önemli değeri Kalabak Suyunu bu kadar çok seviyordunuz o zaman onu en güzel şekilde en sağlıkıl kaplarda Eskişehir halkına sorunsuz olarak sunsaydınız. Hatta kapılarına kadar bıraksaydınız diğer su markalarının yaptığı gibi!

Hem beceriksizce yöneterek Kalabak Suyunda büyük sıkıntıların yaşanmasına vesile ol hem de yaşanan sıkıntılı süreci atlatmak için sürekli olarak onu bunu suçla; şehir milliyetçiliği ile yaşanan sağlık skandalının üzerine kapatmaya kalkış! Ne ala hayat!

BELEDİYE KAR PEŞİNDE DEĞİLSE ŞİRKETLERDEN ÇOK DAHA UYGUN FİYATLARDAN SATMALI!

Kalabak Suyu kutsal değildir ama bizim için çok değerlidir. Mümkünse başka sularla hiç karıştırılmadan kendi halinde tertemiz damacalara doldurularak kapılarımıza kadar getirilmelidir. Üstelik fiyatı daha da makul olmalıdır. Şirketlerle hemen hemen aynı fiyattan, hatta bazılarından daha yüksek bir fiyattan kendi şehrindeki insanlara su satmak nereden bakarsanız bakın ahlaki değil!

Kalabak Suyunda kendilerini sebep olduğu kriz nedeni ile çok büyük kayıplar yaşıyorlar. Bursa'nın bir su markasının satışını yapan bir kişiyle dün ayak üstü konuştuk. "Kalabak'ta yaşanan kriz yüzünden bizim satışlarımız, fiyatımızı yüzde 12,5 arttırmamıza rağmen yüzde 50 arttı. İşlerimiz çok iyi" dedi özetle bize.

Hem kendi beceriksizlikleri nedeni ile Kalabak Suyunda kriz yaşanmasına ve suyun marka değerinin düşmesine, pazar kaybetmesine vesile oluyorlar hem de tekrardan dönüp bize Kalabak Suyunun propagandasını yapmaya çalışıyorlar!

Kalabak Suyu madem gözbebeğinizdi de bu kadar yıl neden kullanım süresi geçmiş, kanser etme riski yükselmiş damacanalarla bu kadar çok sevdiğiniz hemşehrilerinize servis ettiniz ki?

Kalabak Suyunu bunların gözlerinde büyüten, adeta kutsal hale getiren oradan elde ettikleri tatlı karlardır. Belediye şehir halkına çok yüksek kar marjıyla Kalabak Suyu satmaktadır. Belediyenin amacı kar etmek olmamalıdır; halkın faydasına olacak şekilde sağlıklı su üretip onu en uygun fiyattan çeşmelerine kadar ulaştırmaktır. 

Öyle bir hizmet gerçekten kutsaldır. 

O HİKAYELERİN DE SON KULLANIM TARİHLERİ GEÇTİ, ARTIK GERÇEKLERE UYANIN!

Eskişehir halkına uzun yıllardan beri hep aynı hikayeleri anlatıyor, hep aynı proganadaları yapıyorlar. Sonra vatandaş adeta kutsal görmeye başladığı değerlerle ilgili olumsuz bir haber, bir gelişme duyduğundan inananmamaya, hatta inkar etmeye çalışıyor. 

Bu da bizlere Kalabak Suyundakine benzer sıkıntılar çektirenlerin ekmeğine yağ sürüyor. Eskişehir halkının tamamı bir gün tatlı hülyalardan acı gerçeklere uyanacaktır. O günler de çok uzak değildir!

Sezai Şen
eskisehirdenhaberler.com

4.193 okunma

Yorum Yap

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 1612
 
yukarı