Damacana Skandalı HAYRA Vesile Oldu: DSİ ile ESKİ’den ortak proje - Eskişehir Haberler

Damacana Skandalı HAYRA Vesile Oldu: DSİ ile ESKİ’den ortak proje

Anasayfa / Güncel
Damacana Skandalı HAYRA Vesile Oldu: DSİ ile ESKİ’den ortak proje

Eskişehire yıllar önce verilen söz nihayet hayata geçirelecek. Yıllar önce ilk kez Büyükşehir Belediye başkanı adayı olmak için Eskişehirlilerin karşısına çıkan Yılmaz Büyükerşen 26 söz veriyorum diye bir broşür dağıtmıştı. Bu sözlerden 3 tanesi su ve alt yapı hizmetleri ile ilgiliydi.

Sıcak suların termal turizme kazandırılacağı, alt yapı hizmetlerinin sorunsuz hale getirileceği ve kaliteli içme suyu sağlanması amacıyla Sakarbaşı, İnönü ya da Kütahya'dan ivedilikle borularla şehre su getirilmesi projesinin hayata geçireleceği ifade ediliyordu. 1999 üzerinden geçen 21 yıl süre içerisinde ne yazık ki bu sözler pek gündeme gelmedi ve hayata da geçmedi.

Ancak geçtiğimiz haftalarda 2006 yılı üretimi ve yıllar önce yok edilmesi gereken damacanaların 2020 de hala kullanıldığının orta çıkmasından sonra ortaya çıkan sıkandal sonrasında bu skandalla ilgili net olarak bir özür, mevcut sıkıntının tam ne zaman çözüleceği yada sistemde olması gereken 600 bin damacana ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Bu vesile ile olağanüstü genel kurul kararı alındı ve karardan yıllar önce ivedilikle yapılması sözü verilen borularla Sakarbaşı'ndan su getirilme projesi hem de DSİ desteği ile getirilmesi kararı çıktı.

Konuyla ilgili teşekkür mesajı yayınlayan Büyükerşen teşekkür etti:

ESKİ ve DSİ'nin ortaklaşa gerçekleştireceği Sakarıbaşı'ndan Eskişehir'e İçme, Kullanma ve Endüstri Suyu Sağlanması Projesi' ile ilgili sosyal medyadan açıklama yaptı. Eskişehir'in yakın gelecekte susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı konusunda sürekli olarak endişelerini paylaştığını ifade eden Başkan Büyükerşen "Yağışların azalması nedeniyle şehrimizi besleyen Porsuk Barajı’ndaki su seviyesinin her geçen yıl düşmesi Eskişehir adına bizleri endişelendiriyordu. Bu nedenle,  daha önce defalarca dile getirdiğim üzere Çifteler Sakarıbaşı’ndan şehrimize içme suyu sağlanması gerekliliği hükümet yetkililerince de onaylanmış ve Meclisimiz tarafından ESKİ Genel Müdürlüğü’ne projeyi gerçekleştirme yetkisi verilmiştir. Bu proje şehrimizin geleceği açısından son derece kıymetlidir ve hayata geçecek olması bizleri son derece mutlu etmiştir" dedi. Eskişehir’in su sorununa uzun yıllar çare olacak yatırımın Eskişehir'e hayırlı olmasını temenni eden Başkan Büyükerşen, DSİ ile birlikte hayata geçirecekleri bu projede emeği olan herkese tüm Eskişehirliler adına teşekkür etti.

2.999 okunma

Yorum Yap

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 1337
 
yukarı