Gergin Oturum: 21 Yıl Önceki Söz Nihayet TUTULUYOR - Eskişehir Haberler

Gergin Oturum: 21 Yıl Önceki Söz Nihayet TUTULUYOR

Anasayfa / Güncel
Gergin Oturum: 21 Yıl Önceki Söz Nihayet TUTULUYOR

Eskişehirdei ihmaller zinciri sonucundan Eskişehirliler Kalabak Susuz kalırkan ESKİ Genel Müdürü de istifa etmişti. Tüm bu gelişmeler sonrasında bir çok yanıtsız soruya kamuoyu yanıt beklerken soruların çoğuna yanıt bulunamadı.

En son alınan Olağanüstü kurul toplantısında geçtiğimiz günlerde yayınladığımız gibi Sakarbaşı'ndan su getirilmesi gündeme geldi.

1999 yılında ilk kez Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak seçim öncesi 26 Söz başlıklı Yılmaz Büyükerşen tarafından paylaşılan ve ivedilikle çalışma başlatılacak konulardan birisi İçme suyu konusuydu. Bu konuda Sakarbaşı, İnönü ve Kütahya isimleri geçeren bu alandandar borularla su getirilmesinin acilen yapılmacağı ifade edilmişti.

Elbette 15 günden fazla süredir Eskişehirlilerin mağdur edildiği ve en önemlisi 2009 dan bu yana yok edilmesi gereken damacanaların 2020 yılının son çeyreğinde hala dağıtılıyor ve kullanılıyor olması ile halk sağlının böylesine tehlikeye atılması, son dönemki alınan damacanaların neden yetmediğinin yada yetiyorsa akıbetlerinin ne olduğu gibi konular nedeniyle gergin geçmesi bekleniyordu.

ESKİ OTURUMUNDA SAKARYABAŞI SUYU İÇİN PROTOKOL


Büyükşehir Meclisinin görüşülmesinin ardından Eski genel kurulu olağan üstü yapıldı.


Kent gündemine oturan kalabak suyu damacanalarında yaşanan sıkıntı meclis oturumuna geldi.


Sakarya başı kaynaklarından Eskişehir’e içme, kullanma ve endüstri suyu sağlanması ile ilgili protokol görüşüldü.


Oy birliği ile geçen protokolle ilgili bilgi veren Başkan Büyükerşen, "Nüfusumuz arttı. Su ihtiyacı kayıtlara bakarak Eskişehir hamamlarındaki şu soğutularak içme suyu olarak halka satılıyordu. Bundan önceki belediye döneminde yatırım programına aldık. Bütçe küçük. Kredi çektik. Kalabak üç ayda buraya geldi. Gelmiş geçmiş bütün genel müdürlerime teşekkür ediyorum. Kalabak suyumuz Eskişehir piyasasına hakim hale geldi. Damacanaların içerisine fare atılıp basına gösterdiler. Aleyhimize kampanya yürüttüler. Bizde direndik. Masa da kalabak suyu yoksa kalkan bir insanım, biraz da gürültü çıkarırım. Kalabak konusunda ciddi mücadele verildi. Hala da veriliyor. Bu su işi benim canımı çok sıkıyor. Beş yılda bir biz diğer markalarla çok mücadele ederiz. Kalabak suyunu Eskişehir in markası olarak görürler. İçinizde kaç kişi evinde 12 litre damacanayı bu hangi tarihli diye baktınız? Ben mi bakacağım başkan olarak' dedi.


Gergin anların yaşandığı ortamda Büyükerşen sözlerine şöyle devam etti:

"Yeni genel müdürümüz de bu konuda çok bilgili. Tabi tarihi yenilenmeli, bazı aileler de birden fazla damacana var. Mazeret olsun diye demiyorum" şeklinde konuştu.


190 BİN DAMACANA DEĞİŞTİ


Eski Genel müdürü Ahmet Şekerci, "190 bin damacana değiştirildi. Hassasiyetle eski damacanaları topluyoruz. Tedavülden kalkan damacanaları bile yeniliyoruz. En kısa zamanda eski damacanalar ortadan kalkacak. Sağlıklı suyumuzu sunacağız" ifadelerini kullandı.


Tekrar söz alan Büyükerşen, "Porsuktan karşılanan su zaman zaman sorunlara neden olmaktadır. Yazıyı gönderdiler. Bu protokolle Valimiz Erol Ayyıldız ilgilendi. Eskişehir’in en önemli yatırımlarından birisi 30-40 yıllık su ihtiyacın karşılanmasıdır" dedi.


İlgili madde oy birliği ile kabul edilirken. Eski meclisi protokolün borcunu 30 yıl da ödeyecek.


ESKİŞEHİR’E ÖNEMLİ PROJE KAZANDIRILIYOR


AK Partili Orhan Durmuş da, "Önemli bir proje şehre kazandırılıyor. Biz buradan Eskişehir için çok önemli olan projenin hayata geçmesi konusunda sizin de teşekkür etmenizi isteriz. Sakaryabaşında herhangi bir su sıkıntısı olmayacak. Endişeye düşmesinler" şeklinde konuştu.

 

istikbalgazetesi.com

2.401 okunma

Yorum Yap

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

20 Nisan 2020 Pazartesi

Burası MALIÇ, SÜLELER...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

24 Mart 2020 Salı

MUAMMER KARAMAN KONUŞUYOR!

9 Mart 2020 Pazartesi

8 MART İŞİN PROTOKOLÜ...

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 301
 
yukarı