Odunpazarı Belediyesi, Bahçesaray ile olan kardeş şehir protokolünü feshetti - Eskişehir Haberler

Odunpazarı Belediyesi, Bahçesaray ile olan kardeş şehir protokolünü feshetti

Anasayfa / Güncel
Odunpazarı Belediyesi, Bahçesaray ile olan kardeş şehir protokolünü feshetti

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, Bahçesaray Belediyesi ile 7 Ocak 2008 tarihinde imzaladığı Kardeş Şehir Protokolünü feshettiğini duyurdu. Protokolün iptal edilmesine gerekçe olarak, 2014 yılında Rusya tarafından Kırım’ın işgal edilmesi gösterildi.

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi, Belediye Meclisi’nde aldığı karar ile işgal edilen Kırım’ın Bahçesaray Belediyesi ile olan Kardeş Şehir Protokolünü iptal etti. Karar Belediye Meclisi’nde 1 Eylül 2020 tarihinde oy birliği ile kabul edildi. Alınan karar sonrasında yapılan açıklamada, “2014 yılı içinde yapılan ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu kabul ettiğimiz bir referandumla Kırım Özerk Cumhuriyeti Ukrayna’dan kopartılarak Rusya’ya bağlanmıştır. Bu işlemi gelişmiş Avrupa ülkeleri, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi ve Türkiye Cumhuriyeti tanımamaktadır. Ukrayna’nın toprak bütünlüğü Türkiye Cumhuriyeti için vazgeçilmez bir politika unsuru olup Rusya’nın Kırım’ı işgali, Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanınmamaktadır. Hem Dışişleri Bakanlığımızın, hem Cumhurbaşkanımızın defalarca açıkladığı gibi Kırım Ukrayna’nın bir parçası olup, Kırım’da yaşayan soydaşlarımızın her türlü haklan Türkiye Cumhuriyeti tarafından korunmaktadır. Bu açıklamalar doğrultusunda Eskişehir Odunpazarı Belediyesi ile Bahçesaray Belediyesinin Kardeşlik Protokolünün devam ettirilmesi doğru değildir.” diye bildirildi.

“YAPILAN ANLAŞMANIN HİÇBİR YARARI KALMADI”

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti ile yapılan anlaşmanın Kırım’ın işgalinden sonra hiçbir yararının kalmadığı vurgulanan bildiride, “Dış İşleri Bakanlığımızın 2016/11555463 sayılı yazısında belediyelerimiz arasındaki kardeş şehir ilişkisi faaliyetlerinin durdurulması ya da askıya alınmasının belediyelerce değerlendirilmesinin uygun olacağı belirtmektedir. Bu doğrultuda Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Bahçesaray Belediyesi ile yaptığımız iş birliği protokolünün, Rusya’ya bağlanan Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Bahçesaray Belediyesi ile devamında, Odunpazarı Belediyesi açısından hiçbir yararı kalmamıştır. Kardeş Şehir işbirliği protokolünün durdurulması, askıya alınması değil tamamen feshi gerekmektedir. Çünkü ülkelerin toprak bütünlüğü dünyadaki tüm ulusların teminatı altındadır. Bu gerekçe ile Bahçesaray Belediyesi ile Eskişehir Odunpazarı Belediyesi arasında meclisimizin 7 Ocak 2008 tarih ve 2/23 sayılı kararı ile kurulan Kardeş Şehir işbirliğinin feshine; Belediye Meclisimizce yapılan görüşme ve işaretle oylama sonucunda; oy birliği ile karar verildi.” diye kaydedildi.

kaynak

3.244 okunma

Yorum Yap

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 1580
 
yukarı