Uzaktan eğitim kararına esnaf isyan etti - Eskişehir Haberler

Uzaktan eğitim kararına esnaf isyan etti

Anasayfa / Güncel
Uzaktan eğitim kararına esnaf isyan etti

Bağlar mevkiinde işletmesi olan birçok esnaf Eskişehir’de bulunan 3 üniversitenin ortak almış olduğu ‘Uzaktan eğitim’ kararına tepki göstermek için bir araya geldi. Alınan kararın kendilerinde şok etkisi yarattığını belirten Emre Akdeniz, kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını vurguladı. Akdeniz, “Eskişehir’de öğrencilerin yoğun bir şeklide bulunduğu Bağlar bölgesinde işletmelerin yüzde 90’ı öğrenci odaklı olup öğrencilerin talepleri şeklinde şekillenmiştir. Pandemi nedeniyle şehrimizde bulunan 3 üniversitenin ‘Uzaktan Eğitim’ kararı bölgede ve şehirde öğrenci odaklı işletmeler için şok etkisi yaratmıştır. Alınan bu kararneticesinde öğrenciler Eskişehir’e gelmeyecek ve öğrenci odaklı işletmeler maalesef ki kapanacaktır. Bu nedenle de birçok kişi işsiz kalacak. Bu da şehir ekonomisini olumsuz etkileyecektir” dedi.

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde en önemli konunun sağlık olduğunu belirten Akdeniz, “Ancak eğitimi bu denli ertelemenin kesin bir çözüm olarak görülmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü eğitim ‘maske-mesafe-hijyen’ kurallarıyla birlikte akışında devam etmelidir. Eğitimi, sosyal düzeni ve ekonomiyi bu denli etkileyecek bir kararı verirken ‘YÖK’ün modelini uygulamamak, ne derece doğrudur? Öğrenciler üniversitelerin açılmasını talep ederken 3 üniversitenin bu talebi görmezden gelmesi nasıl açıklanır” diye sordu.

Pandemi sürecinin ne zaman sonlanacağının bilinmediğini kaydeden Akdeniz, “Geleceğimizin teminatı üniversite öğrencilerimizin bir dönem daha uzaktan eğitim almaları, eğitim kalitesine ve şehir dinamiklerine ciddi zararlar verecektir. YÖK’ün belirlemiş olduğu hibrit eğitim modelinin kişilerin inisiyatifine bırakılmadan tüm üniversitelerde eşit ve aynı şekilde uygulanmasını istiyoruz. Aksi takdirde eğitim kalitesinde görülen zafiyetin, kapanan işletmelerin, işsiz kalan tüm insanların vebalini bu 3 üniversite yönetimine ait olduğunu belirtiyoruz” ifadelerini kullandı.

istikbalgazetesi.com

3.817 okunma

Yorum Yap

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 1650
 
yukarı