Damacanalar Yasal Sürece Göre Değil, BELLİ PERİYOTLARDA YENİLENİYORMUŞ - Eskişehir Haberler

Damacanalar Yasal Sürece Göre Değil, BELLİ PERİYOTLARDA YENİLENİYORMUŞ

Anasayfa / Güncel
Damacanalar Yasal Sürece Göre Değil, BELLİ PERİYOTLARDA YENİLENİYORMUŞ

Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan tarihi geçmiş damacana skandalı ile ilgili nihayet bir açıklama yapıldı ancak yapılan açıklamada 2006 yılı damacanaların neden o dönemki yasal mevzuata göre 2009 yılında kullanımdan kaldırılmağı ve hala 2020 yılında kullanılıyor olduğu konusunda tek bir kelime sarf edilmedi. Yaşanan sıkıntı için ise Sağlık müdürlüğünün bu durum nedeniyle yaptığı denetleme nedeniyle yasal olarak sağlık için sıkıntılı olan damacanaların kullanılmasına izin verilmediğinden dolayı başladığını es geçerek "Kalabak Su damacanaları belirli periyotlar halinde yenilenmektedir" denildi.

Kamuoyunun merak ettiği sistemin sürekliliiği için gerekli olan DAMACANA SAYISININ Ne kadar olduğu konusunda bir bilgi paylaşılmadı. 2020 yılın öncesinde yasal olarak kullanımında sıkıntı olmayan 600 bin adet alındığı resmi ihale kayıtlarıyla sabit olan damacanaların sistemin sorunsuz çalışması için yetip yetmediği konusunda bir açıklama yapılmadı.

Yaşanan sıkıntılarla ilgili Saka ve Sucular odası işaret edilen açıklama şu şekilde:

ESKİŞEHİR KAMUOYUNA

Kalabak Su damacanaları belirli periyotlar halinde yenilenmektedir. Bu dönemde Kalabak Su Damacana Dolum Tesisleri olarak damacana yenileme sürecine girilmiştir. Eski damacanaların sistemden çıkarılması ve yeni damacanaların tarafımıza peyderpey ulaşması nedeniyle su dağıtımında geçici bir sorun yaşanmaktadır. Söz konusu sorun (olağanüstü teknik bir sorun olmadığı takdirde)  en yakın sürede çözülecektir.

Vatandaşlarımızın ellerindeki eski tarihli damacanalar, hiç bir ücret alınmadan zaman içerisinde, yeni tarihli damacanalar ile değiştirilecektir.

Diğer taraftan, son günlerde vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine yapılan incelemede bazı sakaların mahallelerde durarak satış yaptıkları ve bunun vatandaş için sıkıntı yarattığı tespit edilmiştir. Bu noktada Sucular Odasına gerekli uyarılar yapılmış olup tekrarı halinde cezai işlem uygulanacağı bildirilmiştir.

Kalabak Su Dolum Tesisleri önünde su satışı sakalar tarafından yapılmaktadır. Vatandaşın su almak için kuyruklarda uzun süre bekletilmemesi konusunda Sucular Odası uyarılarak, gerekli önlemlerin alınması sağlanmıştır.

Damacana krizinin en az sıkıntı ile atlatılabilmesi için, sakalar tarafından satışına başlanan 8 litrelik pet şişelerin üretim ve dolum işlemi, 7 gün 24 saat esasına göre sürdürülmektedir.

Sucular Odası'na bağlı olan ve onlar tarafından yönetilen ALO KALABAK sistemi de, talepler gecikmeli olarak karşılanmakla birlikte hizmet devam etmektedir. Ayrıca Sucular Odasına, sakaların dağıtım yaptıkları mahalle ve sokaklarda her seferinde aynı noktalara satış yapmamaları, dağıtımı farklı farklı sokaklarda sürdürmeleri gerektiği konusunda gerekli uyarılar yapılmıştır.

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

4.245 okunma

Yorum Yap

24 Eylül 2020 Perşembe

İL MÜFTÜLÜĞÜNDE VEDA PROGRAMI

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

20 Nisan 2020 Pazartesi

Burası MALIÇ, SÜLELER...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

24 Mart 2020 Salı

MUAMMER KARAMAN KONUŞUYOR!

9 Mart 2020 Pazartesi

8 MART İŞİN PROTOKOLÜ...

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 397
 
yukarı