Ötesine Geçip Sordular? Suç Sadece ESKİ Genel Müdüründe mi? - Eskişehir Haberler

Ötesine Geçip Sordular? Suç Sadece ESKİ Genel Müdüründe mi?

Anasayfa / Güncel
Ötesine Geçip Sordular? Suç Sadece ESKİ Genel Müdüründe mi?

Eskişehirde yaşanan kiminin su krizi diye tanımladığı ancak aslında damacana krizi kısa sürede bitecek gibi görünmüyor. Zira yıllar öncesinden gelen ihmallerler zinciri sonunda koptu.. Geçtiğimiz hafta hala 2006 üretimi damacanaların kullanımda olduğunu gösteren haberlerin çıkmasından sonra başlayan damacana krizi sonucu Eskişihirliler suya ulaşamıyor, belediye su satışı gelirinden MAHRUM BIRAKILIYOR..

Neredeyse 1 hafta boyunca konu ile ilgili Eskişehir Büyükşehir Belediyesinden bir açıklama gelmedi. Belediyenin sessizliğnin yanında durumu görmezden gelen Eskişehir Yerel basını da vatandaşların tepkisinden nasibini aldı elbette. Takii Eskişehir Büyükşehir Belediyesinden yapılan kısa bir açıklama ile ESKİ Genel Müdürü Suat Balcı'nın EBB Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından istifasının istendiği açıklaması yapılana kadar. Günlerce yaşanan krizi yazmayan basın bu saatten sonra yazmaya ve durumu Balcı ve denetleme yaparak tarihi geçmiş ve yasal olarak sağlıksız kabul edilen damacanaların kullanımına izin vermeyen sağlık müdürlüğünce kaynaklandığını varan metinler yazdılar.

Bu süreç içinde durumun ne zaman çözüleceği konusunda ne yazık ki hala resmi detaylı bir açıklama yapılmış değil. Bu arada beklenen gelişme de yaşanarak Eskişehir Valiliği soruşturma başlattı.

Yaşanan kriz ile ilgili açıklama yapılmayışı ve Eski Genil Müdürünün istifasının istenmesiyle yine yerini sessizliğe bıraktı.

Eskişehirde yayın hayatına Haber Ötesi olarak başlayan haberotesi.com ise Suç Sadece ESKİ Genel Müdüründe mi?

başlığı ile konuyu haberin ötesine taşırak can alıcı soruları sıraladı.

İşte o haber:

Eskişehir’de deyim yerindeyse ‘su kaosu’ yaşanıyor. Kalabak Su tesislerinin önünde Ramazan’daki pide kuyruğunun 10 misli kuyruk elinde damacanalarla su alabilmeyi bekliyor. Eskişehir’de bazı basın, yayın organları ve STK’lar ve tapıcı, korkak kişiler sesini çıkartamıyor ama yaşanan Kalabak Su sorunu, Türkiye gündemine girdi bile…

2018 ve 2019 yaz aylarındaki %100’ü aşan Kalabak Su zammına, damacanaların hammaddesi vs gösterilmişti. Lakin Kalabak Su tesislerinin avlusundaki ‘damacana dağı’na bakıldığında zamların gerekçesi geçersiz sayılıyor. Avrupa şehri, ışıklı şehir Eskişehir; İzmir’in ve CHP İstanbulu’nun kaderini yaşıyor. Aslında sokaklar, çamurlar, çukurlar ile bu kaderi yıllardır yaşıyordu. Son kışta yaşanan kar yağışı ve buzlanma da CHP idaresini iyiden iyiye hissetmişti Eskişehir. Çamurdur; yağmur diner, geçer. Kardır, buzdur; kış mevsimi biter, geçer diyebiliriz ama Kalabak Su sorunu büyüyor. 7’den 70’e herkes elinde Kalabak Su damacanaları ile Kalabak Su tesislerinde gününü tamamlıyor. Belediyenin ise bu konuda iki çözümü var: ESKİ Genel Müdürü Suat Balcı’yı görevden almak ve Kalabak Su dolum fişi!

(Kalabak Su tesislerinde fişli döneme geçilmiştir)

Peki tek suçlu ESKİ Genel Müdürü Suat Balcı mi? Düşünelim; ‘şehrin en değerli markası’ olarak lanse edilen, ‘Eskişehir’de Kalabak Su İçilir’ diye şehrin tüm bilboardlarında sırıtkan ifadesiyle boy gösterenEskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın, alınan ya da imha edilen damacanalardan haberi olmayabilir mi? ESKİ Genel Müdürü ya da herhangi alt dairede görev yapan müdür ya da personel,  belediye başkanından müsaâdesiz 15 yıllık damacanaları tutabilir mi? Peki denetleme işi hiç mi yapılmadı?

haber bağlantısı

3.501 okunma

Yorum Yap

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

20 Nisan 2020 Pazartesi

Burası MALIÇ, SÜLELER...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

24 Mart 2020 Salı

MUAMMER KARAMAN KONUŞUYOR!

9 Mart 2020 Pazartesi

8 MART İŞİN PROTOKOLÜ...

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 265
 
yukarı