Vali Erol Ayyıldız’ın “Muharrem Ayı ve Aşure Günü” Mesajı - Eskişehir Haberler

Vali Erol Ayyıldız’ın “Muharrem Ayı ve Aşure Günü” Mesajı

Anasayfa / Güncel
Vali Erol Ayyıldız’ın “Muharrem Ayı ve Aşure Günü” Mesajı

Muharrem ayı, Müslümanlar için dînî, tarihî ve kültürel açıdan birçok mesaj barındıran önemli bir zaman dilimidir.

Hz. Adem’in tövbesinin kabulü, Hz. Nuh’un gemisinin Tufan’dan selâmete çıkması, Hz. İbrahim’in ateşten kurtulması ve Hz. Musa’nın Firavun’un zulmünden kurtuluşu gibi olaylar bu ayda gerçekleşmiştir.

Bazı peygamberler için kurtuluş veya müjde günü sayılan Muharrem ayı aynı zamanda, Peygamberimizin sevgili torunu, ciğerpâresi, Hz. Hüseyin’in ve çoğu ehl-i beytten 72 kişinin Kerbelâ’da önce açlık ve susuzlukla işkenceye maruz kaldığı, ardından da hunharca şehit edildiği bir felaket ve matem ayıdır.

Kerbelâ Olayı, tüm Müslümanların ortak acısıdır. Hz. Hüseyin Efendimizin şehadeti tüm Müslümanların kalbinde aynı sızıyı oluşturur. Aradan asırlar geçmiş olsa bile her Muharrem ayı geldiğinde kabuk bağlayan yaralarımız yeniden kanar. Bu acı ve zulüm dolu olayı izah edecek, onu mazur gösterecek hiçbir neden olamaz.

Bugün, Kerbelâ’nın acısını yüreklerinin derinliklerinde yaşayan Müslümanlara düşen en hayatî ve tarihî görev, Kerbelâ’yı doğru okumak, doğru anlamak ve ondan dersler çıkarmaktır. Asla tarihin acılarından yeni acılar üretmek ve hüzünleri yeni hazanlara dönüştürmek değildir. Kerbelâ, bütün Müslümanların kalplerini, birleştirerek tek bir vicdana dönüştürmelidir. 

Öyleyse geliniz aynı imanı, acıyı, özlemi taşıyan kalplerimizi birleştirelim. Yüreğimize Hz. Hüseyin’i alalım, gönüllerimizi birbirimize açalım, kollarımızı muhabbetle buluşturalım. Kerbelâ’nın hüznü kalbimizde kalsın, başka hüzün yaşamayalım. Tarihî acılarımızı, dertlerimizi, İslâm’ın izzet ve itibarı adına ferasetle, basiretle, sorumluluk ve duyarlılıkla ele alarak, daha iyi bir geleceğin inşasına katkı sunalım.

Çünkü gün birlik günüdür, gün Hacı Bektaşî Velî’nin deyimiyle ‘Bir olma, iri olma, diri olma’ günüdür; gün ikilikten kurtulma, dayanışma, paylaşma günüdür.

Bu özel günde kaynayan kazanlarda farklılıkları ortaya çıkartarak ayrışmayı değil, birlik ve beraberlik içinde ortak bir tat yakalamayı hedeflemeliyiz. Unutmayalım ki matemleri bir olan milletin geleceği de, idealleri de, bu coğrafya üzerindeki kaderi de birdir, beraberdir ve ortaktır. Öyleyse birbirimize gönüllerimizi açmak hepimizin vazifesidir!

Bu duygu ve düşüncelerle, Muharrem ayı münasebetiyle oruç tutan vatandaşlarımızın oruç ve ibadetlerinin hayırlara vesile olmasını ve Hakk katında kabulünü temenni ediyorum.

Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselâma binlerce salât ve selâm olsun. Ehl-i beytin tüm mensuplarını, hassaten Hz. Hüseyin Efendimizi, Kerbelâ şehitlerini ve bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, dualarımızı sunuyorum; Muharrem ayının ve Aşure Günü’nün birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı daha da pekiştirmesini; ülkemize ve tüm İslâm Âlemi’ne barış, huzur ve mutluluk getirmesini Cenâb-ı Hakk’tan niyaz ediyorum.

3.201 okunma

Yorum Yap

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 640
 
yukarı