Damacana Skandalına Valilik El Attı: SORUŞTURMA AÇILDI - Eskişehir Haberler

Damacana Skandalına Valilik El Attı: SORUŞTURMA AÇILDI

Anasayfa / Güncel
Damacana Skandalına Valilik El Attı: SORUŞTURMA AÇILDI

Günlerdin yaşanan ve uzun yıllara dayanan damacana skaldalı ile ilgili yaşanan sıkıntılar kısa zamanda çözülecek gibi görünmüyor. 2016 yılında değişen mevzuat gereği 5 yıl kullanım hakkı olan, 2016 öncesinde ise yasal olarak kullanım süresi 3 yıl olan ve günümüze kadar kulanılan damacanalarla ilgili ortaya çıkan gerçeklerle başlayan sıkıntılı sürecine Eskişehir Valiliği el attı.

O zamanki mevzuat gereği üretim yılı 2006 olan ve 3 yıl kullanımdan sonra kullanımdan kalkması gereken damacanalar 2020 yılında hala kullanılıyordu. Geçtiğimiz hafta basına yansıyan skandal durum sonrasında yapılan denetimlerle eski damacanaların kullanımına izin verilmeyince su dağıtımı konusunda sıkıntı başladı. Günlerdir vatandaşların suya ulaşamaması ve yaşanan sıkıntılarla ilgili yetkili ağızlardan açıklama hala yapılmış değil. Sadece tatilden dönen Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in ESKi Genel Müdürü Şaban Balcı'nın istifasını istediği açıklaması yapıldı.

Ancak sorunun ne zaman çözüleceği hala belirsiz. Yasal olan 5 yıllık şartlara uyan son 5 yıl içinde alımı yapılmış olan 800 bin damacana yetersiz mi geliyor? Ancak iddialara göre bu krizin çözümü ve normale dönmesi Eylül ayının ortalarını bulacak. Genel müdürün istifasından sonra da yaşanan sıkıntılar ve su kuyruklarında bir değişiklik olmadı.

Dün Eskişehir valili tarafından konu ile ilgili yapılan açıklaya göre konu ile ilgili inceleme başlatıldı.

Damacanalarla İlgili Duyuru

İlimizde üretilen ve damacanalarda tüketime sunulan Kalabak Suyunun imha edilmesi gereken damacanalarla satışının yapılarak halk sağlığının riske atıldığı konularının yerel basında ve sosyal medyada yer aldığı görülmüştür. 
Söz konusu iddalarla ilgili araştırma başlatılmış olup, suç işlendiğinin tespit edilmesi halinde gerekli işlemler yapılacaktır.

 


3.938 okunma

Yorum Yap

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 3019
 
yukarı