Tarihi Geçmiş Damaca Skandalının Faturası Genel Müdüre Kesildi - Eskişehir Haberler

Tarihi Geçmiş Damaca Skandalının Faturası Genel Müdüre Kesildi

Anasayfa / Güncel
Tarihi Geçmiş Damaca Skandalının Faturası Genel Müdüre Kesildi

Kalabak suyundaki yaşanan sorunla ilgili olarak kamuoyu bir açıklama ve bir özür beklerken açıklama yerine ESKİ Genel Müdürün istafısının istendiği duyurusu yapıldı.

Ortaya çıkan somut rakamlara göre üretim tarihi nedeniyle 2011 sonrasında kullanımdan kalması gereken damacaların hala kullanılmaya devam ettiğinin ve en az 9 yıldır devam eden bu skandal durumun tek sorumlusu olarak ESKİ Genel Müdürü Suat Balcı ilan edilmiş oldu.

2016 öncesine kadar 3 yılda bir değişmesi yasal olarak zorunlu olan damacanaların değişme süresi bu yılda 5 yıla çıkarıldı.  Ancak Eskişehirde 2006 yılında üretilmiş olan damacanalar geçtiğimiz hafta İhlas Haber Ajansının yaptığı habere kadar sorunsuz bir şekilde kulanılmaya ve vatandaşlara dağıtılmaya devam ediyordu.

2006 yılı damacanaları o dönemin yasal mevzuatına göre 2008 sonrasında yok edilmeliydi.

Haberin ortaya çıkması ve ulusal basında yer almasından sonra denetlemeye gelen sağlık kurumu tarafından yaklaşık 9 yıl önce ortadan kaldırılması gereken damacanaların kullanılmasına izin verilmedi. Vatandaşın bir çoğunun da haberi olmayan bu durum o günden sonra yaşanan Damacana sorunu ile herkesin haberdar olmasına varan su dağıtım sorununu ortaya çıkardı.

Öncelikle şeffaf olması gereken bir kurum. Eskişehirlilerin büyük çoğunluğunun kullandığı ve sağlık açısında bu kadar önemli temel besin maddesinin dağıtımındaki bu aksaklığı ve kanun tanımamazlığı yıllardır nasıl görmedi, görmezden mi geldi?

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen 2011 den sonra ortadan kaldırılması gereken damacanaların sistemde dolaşmakta olduğunda bir haber sistemi denetlemeden bu kadar yıldır yönetilmesine karışmadı mı?

Sistemin sorunsuz işlemesi için gereken DAMACANA miktarını bilmiyorlar mı? O yıldan sonra alınan damacanaların sayısı yetersiz miydi?

Yaklaşık 10 yıllık bu durumdan şimdiye kadar nasıl haberdar olunmadığı kamuoyunca merak edilen konulardan.

Günlerdir tüm bu sorulardan önce Pandemi süresinde bu sıcak yaz gününde SU DAĞITIMI SIKINTISI ne zaman çözülecek sorusuna yanıt verilmeden kısa bir açıklama yapıldı. Ve yapılan açıklamada başkanın ESKİ Genel Müdürü Suat Balcı'nın istifasını istediği duyuruldu.

Peki Suat Balcı ile ilgili ne gibi bir yaptırım ve ceza uygulanacak? Adli ve idari olarak ne işlemler yapılacak gibi konular ne zaman kamuoyuyla paylaşılacak. Tüm bu yaklaşık 10 yıllık durumun sorumlusu sadece Genel Müdür mü?

Yapılan açıklama şu şekilde:

Kamuoyunun dikkatine,

 Eskişehir'de bir süredir yaşanan Kalabak Su dağıtım sorunu ve damacana krizi konusunda izinden dönerek gerekli incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanımız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, ESKİ Genel Müdürü Suat Balcı'nın istifasını istedi.

Konuyla ilgili sorumluluğu kabul eden Suat Balcı, ESKİ Genel Müdürlüğü görevinden istifa etti.

3.223 okunma

Yorum Yap

30 Eylül 2020 Çarşamba

Araç Sayısı 290 bin 642’ Oldu

30 Eylül 2020 Çarşamba

ARTIK SAHA DA VE MASA DA GÜÇLÜYÜZ

30 Eylül 2020 Çarşamba

ARTIK SAHA DA VE MASA DA GÜÇLÜYÜZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

20 Nisan 2020 Pazartesi

Burası MALIÇ, SÜLELER...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

24 Mart 2020 Salı

MUAMMER KARAMAN KONUŞUYOR!

9 Mart 2020 Pazartesi

8 MART İŞİN PROTOKOLÜ...

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 791
 
yukarı