Skandal CEZASIZ MI KALACAK? İstifa İle Tüm Sorun Çözüldü mü? - Eskişehir Haberler

Skandal CEZASIZ MI KALACAK? İstifa İle Tüm Sorun Çözüldü mü?

Anasayfa / Güncel
Skandal CEZASIZ MI KALACAK? İstifa İle Tüm Sorun Çözüldü mü?

Eskişehir geçtiğimiz haftadan beri damacana skandalı ile yatıp kalkıyor. Sistemde olmaması gereken 2006 üretimi damacanaların hala vatandaşa dağıtılıyor olmasının basın da yer almasından sonra başlayan süreç sonrası başlayan Su krizi sonunda istifa ile sonuçlandı.

Dolaşımda olmaması gereken ve üretim tarihi itibarı ile 2006 yılında üretilmiş ve 2011 sonrasında yok edilmesi gereken damacanaların hala vatandaşa su ulaştırmak için kullanılmasının ortaya çıkmasından sonra yapılan denetimlerle yasal mevzuata uymayan ve sağlıksız olarak kabul edilen damacanaların kullanımı durduruldu.

Damacanaların kullanımının durdurulması sonrasında ise Kalabak Suyu dolum tesislerinde damacana krizi ortaya çıktı. Sistemde olmasının yasak olduğu ve sağlıksız olarak nitelendirilen damacanalar sistem dışı bırakılınca bu kez kurallara uygun 5 yaş altı damacana bulunamayınca su dolumu ve dağıtımı yapılamadı.

Ne yazık ki her sıkıntı da olduğu gibi konuyla ilgili hiçbir kimse kamuoyuyla bir bilgi paylaşmazken, yerel basının da bu durumu görmezden gelmesi ilginç bir detay olarak hafızalarda yer etti.

Ortaya çıkan durumda aslında büyük bir sağlık skandalı da ortaya çıkmış oldu. Uzun süredir bu konunun denetleme mekanizmalarınca da tespit edilmemiş olması durumun aslında ortaya çıkan net bilgilere göre 9 yıldır ama varsayımla 15 yıldır sürdüğünü ortaya çıktı.

Dolaşımdan 2011 sonrasında kalması ve imha edilmesi gereken damacanalarla 2020 yılının son çeyreğine girdiğimiz bugüne kadar fütursuzca dağıtım yapılmış olduğu bariz olarak ortada. 7’den 70’e Eskişehirlilere bu sağlıksız damacanalarla su dağıtımı yapılmış. Eski damacanalarla ilgili olarak vatandaşın sağlına ne kadar olumsuz etkiler bırakıldığı ise muamma.

Konu bir haftalık olmasına karşın Eskişehir Büyükşehir Belediyesinden düne kadar konuyla ilgili tek bir açıklama bile yapılmadı. Ta ki dün ESKİ müdürünün Yılmaz Büyükerşen tarafından istifasının istendiği duyurusu yapılana kadar.

Elbette konuyla ilgili vatandaşların merak ettiği sorular ile ilgili tek bir kelime açıklama yine yapılmadı. Sağlıksız damacanaları yıllardır Eskişehirlilere sunanlar ne gibi cezalar alacaklar? Damacana sorunu ne zaman çözülecek? Kalabak suyu ne zaman sorunsuz olarak vatandaşa ulaşmaya başlayacak? Bu gibi vatandaşların merak ettikleri sorular hakkında tek kelime bir açıklama yok.

Eski Genel Müdürü Suat Balcı, istifa ettirilince tüm sorunlar çözüldü mü? Bu kadar yıldır buradaki durum hakkında kimsenin haberi yoktu da bu işlerin tek sorumlusu Genel Müdür mü?

Herşeyden öte vatandaşa sağlıksız damacanalarla su ileterek işlenen suç cezasız mı kalacak?

İstifa ile yapılan herşey unutulacak mı?

Not: 2016 yılından önce damacanaların kullanım süresi 3 olarak belirlenmişken yapılan değişiklikle bu süre 5 yıla çıkarıldı.

3.223 okunma

Yorum Yap

24 Eylül 2020 Perşembe

İL MÜFTÜLÜĞÜNDE VEDA PROGRAMI

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

20 Nisan 2020 Pazartesi

Burası MALIÇ, SÜLELER...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

24 Mart 2020 Salı

MUAMMER KARAMAN KONUŞUYOR!

9 Mart 2020 Pazartesi

8 MART İŞİN PROTOKOLÜ...

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 193
 
yukarı