Koyun ve Keçilerde Verimliliğin Artırılması Projesi - Eskişehir Haberler

Koyun ve Keçilerde Verimliliğin Artırılması Projesi

Anasayfa / Güncel
Koyun ve Keçilerde Verimliliğin Artırılması Projesi

“Koyun ve Keçilerde Verimliliğin Artırılması Projesi” kapsamında, İnönü, Günyüzü Mihalıççık ve Sivrihisar ilçelerindeki 81 yetiştiriciye 95 adet damızlık koç dağıtımı yapıldı.

Sivrihisar ilçesinde gerçekleştirilen dağıtım programına; Vali Erol Ayyıldız, Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Emine Nur Günay, Metin Nurullah Sazak, Vali Yardımcısı Okan Leblebicier, Sivrihisar Kaymakamı Alparslan Kılıç, Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, İnönü Belediye Başkanı Kadir Bozkurt, İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine İnce Sever, yuetiştiriciler ve ilçe halkı katıldı.

Tarım ve hayvancılığın önemine dikkat çeken Vali Ayyıldız, programda yaptığı konuşmada, “Bugün, “Koyun ve Keçilerde Verimliliğin Artırılması Projesi” kapsamında İnönü, Günyüzü Mihalıççık ve Sivrihisar ilçelerimizdeki 81 yetiştiricimize toplamda 95 adet damızlık koç dağıtımı yapmak üzere toplanmış bulunmaktayız. Devletimizin koçbaşına % 75 destek sağladığı bu projenin yetiştiricilerimiz için şimdiden hayırlı uğurlu ve bereketli olmasını diliyorum.” dedi.

Bir ülkenin beslenmede dış ülkelere bağımlı olmaması için tarım ve hayvancılıkta ilerlemekten başka seçeneği olmadığının altını çizen Vali Ayyıldız, konuşmasının devamında şunları söyledi:

“İster gelişmiş, ister gelişmekte olan, isterse gelişmemiş olsun her ülkede istihdamın ve millî gelirin artması tarım ve hayvancılığın gelişmesine bağlıdır. Çünkü sektörlerin, zorunlu ihtiyaç malı üretmesi ve bu mallara ilişkin sürekli bir talep bulunması, sanayi ve hizmetler sektörüne girdi sağlaması ve sektör içinde istihdam yaratarak gerek sektörler gerekse bölgeler itibariyle dengeli kalkınma hedefine ulaşılabilmesi gibi nedenler tarım ve hayvancılığı bir ülke için vazgeçilmez kılmaktadır.

Biz hepimiz biliyoruz ki artan dünya nüfusuna paralel olarak gıda ihtiyacının karşılanması en önemli sorunlardan biridir. Bu pandemi sürecinde tedarik zincirini aksamadan yürüten devletimiz ve hükümetimiz tüm dünyaya örnek bir yöntem göstermiştir. Bu anlamda bizim aldığımız ve ortaya koyduğumuz verilerle pandemi olmasına rağmen geçen seneye göre üretim durmamış, geriye gitmemiş ve tedarik zinciri bozulmamıştır. Bu tedarik zincirinin bozulmaması, pandemi sürecinde tarım ve hayvancılık alanında ülkemizi dünyada örnek bir ülke olmasını sağlamıştır. Emeği geçen tüm çiftçilerimize teşekkür etmeyi bir borç biliyoruz. Aynı zamanda şunu da ortaya koymak lazım ki, eğer geleceğe ait sektörel bazda bir yönelme olursa bu iki sektörün vazgeçilmez ve hayati olduğu ortaya çıkar. Bunlardan bir tanesi eğitim bir tanesi de tarım, bunun için de hayvancılıkta var. Bu da tarım ve hayvancılığı içinde yaşadığımız yüzyılın en stratejik sektörü haline getirmektedir.”

Tarım ve hayvancılık alanında Eskişehir’in ciddi bir potansiyeli sahip olduğunu bildiren Vali Ayyıldız, konuşmasına şöyle devam etti:

“İnşallah bugün dağıtımı yapılacak Anadolu Merinosu ırkı damızlık koçlarımız ile hem kan değişimi sağlanacak hem de verimlilik daha da artırılmış olacak.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm yetiştiricilerimizi, çiftçilerimizi ve Sivrihisarlı hemşehrilerimi en kalbi duygularımla selâmlıyor; projenin hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Eskişehir Milletvekilleri Günay ve Sazak ise program sırasında yaptıkları konuşmalarda, tarım ve hayvancılığın ülkemiz için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekti.

Konuşmalardan sonra proje kapsamında; İnönü, Günyüzü Mihalıççık ve Sivrihisar ilçelerindeki 81 yetiştiriciye 95 adet damızlık koç dağıtımı yapıldı.

 

2.807 okunma

Yorum Yap

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

200 Kişi karantinada

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

20 Mayıs 2020 Çarşamba

KÖYE DÖNÜŞ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 517
 
yukarı