ÜÇ ÜNİVERSİTE BİR ŞEHİR; ESKİŞEHİR - Eskişehir Haberler

ÜÇ ÜNİVERSİTE BİR ŞEHİR; ESKİŞEHİR

Anasayfa / Güncel
ÜÇ ÜNİVERSİTE BİR ŞEHİR; ESKİŞEHİR

3 Üniversiteyi Bir Araya Getiren "Tercihim Eskişehir” Platformunun Tanıtımı Yapıldı

Anadolu, Eskişehir Osmangazi ile Eskişehir Teknik üniversiteleri, oluşturdukları "Tercihim Eskişehir" adlı online platformda, tercih döneminde aday öğrencilere, kentin ve üniversitelerin imkanlarını tanıtacak.

Eskişehir'in üç üniversitesinin bir araya gelerek oluşturduğu ‘Tercihim Eskişehir' platformunun tanıtım toplantısına katılan Vali Erol Ayyıldız, Eskişehir'in Türkiye'nin "eğitim üssü" ve "eğitim başkenti" olduğunu söyledi.

Anadolu Üniversitesi (AÜ) Konukevi'ndeki tanıtımında konuşan Vali Ayyıldız,  Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının açıklanmasıyla öğrencileri ve ailelerini tatlı bir tercih heyecanının sardığını ifade etti. Vali Ayyıldız, şunları söyledi:

"Aileler, çocuklarının güven içinde okuyacağı, akademik, sosyal ve kültürel olarak kendilerini geliştirebileceği bir şehir ve kaliteli bir üniversite araştırmaya başladı. Bu noktada Eskişehir'in üç güzide üniversitesini gönül rahatlığıyla tercih edebilirler. Gerek eğitim kalitesi gerek sosyal ve kültürel imkanları gerekse de emniyet ve asayiş noktasında Eskişehir'in kendini ispatlamış bir şehir olduğuna kuşku yoktur. Şehrimizi tercih edecek öğrencilerin en donanımlı şekilde mezun olacaklarının ve iş hayatına atılırken bu farkı belirgin şekilde hissedeceklerinin bilinmesini isterim. Bu noktada çevrim içi söyleşiler yoluyla şehrimiz üniversitelerini tercih etmeyi düşünen öğrencilerimize ve ailelerine, bu platformun iyi bir rehberlik yapacağına, burada öğrencilerimizin ve ailelerinin kafalarına takılan hemen her konuya cevap bulacaklarına yürekten inanıyorum.

Eskişehir, sadece öğrencisiyle değil, gerek kamu gerek de özel sektör yatırımlarıyla aslında tüm vatandaşları ile beraber eğitimde bütünleşmiş, hem hal olmuş ve harmanlanmış bir şehir. Bu anlamda öğrencilerimiz ve üniversite adayı kardeşlerimiz için de çok önemli bir avantaj sağlayacak bir şehirden bahsediyoruz. Hatta gençlerimizin bir üniversiteyi tercih etmesinde ne kadar sebep varsa, bu sebepleri karşılayan her şey Eskişehir'de mevcut. Ailelerin, çocuklarının güven içerisinde okuyacağı, akademik, sosyal ve kültürel olarak kendilerini geliştirebilecek bir şehir ve kaliteli bir üniversiteyi Eskişehir'de bulabileceklerine inanıyoruz.”

AÜ Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal da platformla, Eskişehir gibi huzur, barış ve eğitim kentinde öğrencilerin istedikleri her bölümün var olduğunun gösterildiğini belirtti. Rektör Erdal, öğrencilerin Eskişehir'deki üniversitelerde diledikleri bölümlerde kaliteli eğitim alabileceğini vurguladı. Tercihte bulunacak öğrencilerin platform sayesinde, oturdukları yerden kent, üniversiteler, bölümler hakkında doğru bilgiye ulaşacağını anlatan Rektör Erdal, "Eskişehir'den yetişmiş, burada doğmuş, büyümüş, okuyup, buradan yolu geçen birçok bürokratımız var. Adaylarımız, onların görüşlerini alabilecek. Üniversite okumak istiyorsanız, yeriniz de tercihiniz de Eskişehir olsun." dedi.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak ise kentin, kaliteli akademik yaşamın ve ortamının gerektirdiği her türlü şartı bünyesinde barındırdığına değindi. Rektör Şenocak, kentin ulaşım ve barınma olanakları, eğitim ve kültürel etkinlikler açısından zenginliğine işaret etti.

Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu da kentin öğrenciler için her türlü imkanı sunduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından platformun çalışmaları hakkında basın mensuplarına bilgi verildi.

"Tercihim Eskişehir (www.tercihimeskisehir.com)" platformu, 28 ve 29 Temmuz ile 4-6 Ağustos'ta 250 çevrim içi oturumda, "Çevrimiçi Akademisyen Söyleşileri", "Çevrimiçi Öğrenci Buluşmaları", "Çevrimiçi Kariyer Danışmanlığı", "Çevrimiçi Kampüs Söyleşileri" ve "Zirve Konuklarıyla Çevrimiçi Buluşmalar" başlıklarıyla gençlere destek verecek.

ÜÇ ÜNİVERSİTE BİR ŞEHİR; ESKİŞEHİR

Eskişehir'in üç üniversitesinin bir araya gelerek oluşturduğu 'Tercihim Eskişehir' platformu ile öğrenciler tercih döneminde aradıkları her şeyi bilgisayar başında bulabilecek.

Bütün dünyayı etkisi altına alan yeni tip Korona virüs (Covid-19) tehdidine karşı birçok alanda olduğu gibi eğitim alanında önemli tedbirler alındı. Türkiye'nin öğrencisiyle anılan kenti Eskişehir'in, alanında öncü üç üniversitesi olan; Anadolu Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi, tercih dönemindeki üniversite adayları için tek platformda bir araya geliyor. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu'nun ortak girişimleri ile tercih dönemine sayılı günler kala hızlı bir atılımla yapılandırılan Tercihim Eskişehir (www.tercihimeskisehir.com) platformunda yer alacak buluşma ve söyleşilerin tamamı, çevrimiçi olarak beş farklı başlıkta gerçekleştirilecek. 28, 29 Temmuz ve 4, 5, 6 Ağustos 2020 tarihlerinde 250 çevrimiçi oturumun gerçekleştirileceği Tercihim Eskişehir platformu; Çevrimiçi Akademisyen Söyleşileri, Çevrimiçi Öğrenci Buluşmaları, Çevrimiçi Kariyer Danışmanlığı, Çevrimiçi Kampüs Söyleşileri ve Zirve Konuklarıyla Çevrimiçi Buluşmalar başlıklarında, gençlerin en heyecanlı ve unutulmaz süreçlerinde onlara destek verecek.

Tercihim Eskişehir'in tanıtım toplantısı yapıldı

Tercihim Eskişehir'in tanıtım toplantısı ise bugün yapıldı. Anadolu Üniveristesi'nde düzenlenen toplantıya; Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak ve Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu katıldı.

"Yapılan platformda öğrencilerimiz tam bilgiye erişecekler"

Toplantıda konuşan Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, öğrencilerin zor bir süreçten geçtiğini ve verecekleri kararların geleceklerini etkileyeceğini ifade ederek, "Adaylarımız için zor bir dönemden geçiyoruz. Tercih dönemi onların geleceklerini etkileyecek. Meslek yaşamlarını ve normal yaşantılarını etkileyebilecek bir süreç bu süreçte sanırım öğrenci adaylarımızın en çok ihtiyaç duyduğu donanımlı bilgi ve doğru bilgi. Günümüzde gençlerimize baktığımızda, sadece kaliteli eğitim değil, aynı zamanda bu kaliteli eğitimi alacağı mekânlara, şehirlere ve yerleşkelere de önem veriyorlar. Bu bağlamda değerli rektör hocalarımızın destekleri ile başlattığımız bu projede, her ne okumak istiyorsan, tıp fakültesinden mühendislik fakültesine, hukuk fakültesinden işletme, iktisat, iletişim fakültesine kadar Eskişehir'de var olduğunu, Eskişehir gibi bir huzur, barış ve eğitim şehrinde beraberinde kaliteli bir eğitim de alabileceklerini bütün Türkiye ve adaylarımıza duyurmak istiyorum. Bu platformun temel amacı da bu. Tanıtım filminde de gördük ve heyecanlandık. Çünkü böyle bir girişim hakikatten Eskişehir'imizde ilk defa yapılan bir şey ve bu üç üniversitemizin sinerjisi, ilişkileri ve birlikte çalışmaları ile çok kısa bir sürede hayata geçti. Yapılan platform sayesinde öğrencilerimiz tam bilgiye erişecekler. Eskişehir'deki üniversitelerimiz tarafından öğrencilerimize açılan toplam 163 tane programımız var. Ön lisans ve lisans programı bunlar. Dolayısıyla her bir programında tanıtımı yer alacak. Oturdukları yerden hem şehri tanıyacaklar hem de şehirde yaşama, okuma imkânlarını görecekler. Bir taraftan da okumak istedikleri bölümün muhatapları ile doğrudan canlı iletişim ile bilgi alacaklar" dedi.

"Eskişehir'in üç güzide üniversitesi olarak öğrencilerimizi Eskişehir'de okumaya davet etmenin mutluluğu içerisindeyiz"

Eskişehir'in yaşam açısından çok güzel bir kent olduğunu ifade eden ve bir öğrenci kenti olduğunun altını çizen ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, "Eskişehir'in üç güzide üniversitesi olarak öğrencilerimizi Eskişehir'de okumaya davet etmenin mutluluğu içerisindeyiz. Projede yer almaktan da çok mutluyuz. Biliyorsunuz Eskişehir öğrenci şehri olarak tanınan bir şehir. Dolayısıyla öğrencilerimizi Eskişehir'e davet etme konusunda zorlanmıyoruz. Çünkü Eskişehir kaliteli akademik yaşamı ve ortamı barındıran bir şehir. Eskişehir her şeyden önce ulaşım ağının ortasında yer alan bir şehir. Öğrencilerin barınma olanakları açısından en zengin yerlerinden biridir. Aynı zamanda Eskişehir'de öğrencilerimiz boş zamanlarını geçirebilecekleri, farklı aktiviteler yapabilecekleri alanlara sahiplerdir" diye konuştu.

"Hem sizler açısından, hem aileleriniz açısından hayırlı olmasını diliyorum"

Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu ise Eskişehir'de öğrencilere her türlü imkân sunulduğunu söyleyerek, "Geleceğinizi şekillendirmek üzere vereceğiniz kararların hem sizler açısından, hem aileleriniz açısından hayırlı olmasını diliyorum. Özellikle Eskişehir'in öğrenci kenti olduğunu her türlü imkânı sunabildiğini ifade ederek, “Sizleri Eskişehir'deki üç üniversiteden birinde, bizlerin öğrencisi olarak görebilmeyi dilediğimizi ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

"Eskişehir eğitimin üssü ve bir nevi eğitimin de başkenti"

Son olarak konuşan Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız ise ailelerin çocuklarını güven içerisinde Eskişehir'e gönderebileceklerini aktararak şu ifadeleri kullandı:

"Şehrimiz biraz önce hocalarımızın da ifade ettiği gibi bir milyon kişilik pay ile bir öğrenci şehridir. Bu anlamda eğitimin üssü ve bir nevi eğitimin de başkenti olarak ifade edebileceğimiz bir şehrimizdir. Sadece öğrencisiyle değil, gerek kamu gerek de özel sektör yatırımlarıyla aslında tüm vatandaşları ile beraber eğitimde bütünleşmiş, hem hal olmuş ve harmanlanmış bir şehir. Bu anlamda öğrencilerimiz ve üniversite adayı kardeşlerimiz için de çok önemli bir avantaj sağlayacak bir şehirden bahsediyoruz. Hatta gençlerimizin bir üniversiteyi tercih etmesinde ne kadar sebep varsa, bu sebepleri karşılayan her şey Eskişehir'de mevcut. Bu anlamda aileler, çocuklarının güven içerisinde okuyacağı, akademik, sosyal ve kültürel olarak kendilerini geliştirebilecek bir şehir ve kaliteli bir üniversiteyi Eskişehir'de bulabileceklerine inanıyoruz."

 

3.627 okunma

Yorum Yap

11 Ocak 2021 Pazartesi

YAKARAK ÖLDÜRMEK

11 Ocak 2021 Pazartesi

Korona Aşısı Eskişehir’de

24 Aralık 2020 Perşembe

ZEKİ AMA

23 Aralık 2020 Çarşamba

DÜNYA DA YÜKSELEN YILDIZ

16 Aralık 2020 Çarşamba

Ozan İsa Oğuz’a

14 Aralık 2020 Pazartesi

VE DÜNYA’YA HAYKIRDIK

7 Aralık 2020 Pazartesi

NEDİR BU BATI AŞKI

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

20 Mayıs 2020 Çarşamba

KÖYE DÖNÜŞ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

online ziyaretçi: 283
 
yukarı