“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Özel Programı Valilik Meydanında Gerçekleştirildi - Eskişehir Haberler

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Özel Programı Valilik Meydanında Gerçekleştirildi

Anasayfa / Güncel
“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Özel Programı Valilik Meydanında Gerçekleştirildi

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında, Valilik Meydanı’nda özel bir program düzenlendi.

Programa; Vali Erol Ayyıldız ve eşi Hanımefendi Uzm. Dr. Dilek Didem Ayyıldız, Muharip Hava Kuvvet Komutanı Hava Orgeneral Atilla Gülan, Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Nabi Avcı, Prof. Dr. Emine Nur Günay, Harun Karacan,  Metin Nurullah Sazak, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, askeri ve mülki erkan, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın hep bir ağızdan okunmasıyla başlayan programda Kur’an-ı Kerim Tilaveti okundu,  ardından İl Müftüsü Bekir Gerek dua ettirdi.

Fetullahçı terör örgütü eliyle girişilen 15 Temmuz darbe girişiminin dördüncü yıldönümünde şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi ise hayırla yâd eden Vali Ayyıldız, programın açılış konuşmasını yaparak şunları söyledi:

“Bugün, 15 Temmuz 2016 tarihinde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ / PDY) tarafından Aziz Milletimizin iradesine yönelik gerçekleştirilen hain silahlı darbe girişiminin bozguna uğratılmasının ve tarihimizin en önemli dönüm noktalarından birisinin 4. yıl dönümüdür. 15 Temmuz 2016 tarihinde Fetullahçı Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişimi Milletimizin cesareti ve onurlu direnişi, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği sayesinde bertaraf edilmiştir.

O gece olduğu gibi bu akşam da ülkemizin tüm şehirlerindeki meydanları boş bırakmayan; zaman ve mekân fark etmeksizin her daim tarafını devletinden, milletinden, demokrasiden ve büyük Türkiye idealinden yana seçen tüm vatandaşlarımızı en kalbi sevgi ve saygılarımla selâmlıyorum.

15 Temmuz, Türk Milletinin demokrasiyle yaşama özgürlüğüne, bağımsızlığına, ülkemizin huzur ve refahına göz diken hain çetelerin yapmaya çalıştığı kalkışmayı, bu kahraman milletin çıplak ellerle bastırdığı destanın adıdır. O gün vatan, millet, istiklâl ve diğer bütün mukaddes değerler uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum.

15 Temmuz destansı direnişi; Türk Milletinin karşısına çıkan tüm engelleri millî birlik ve beraberlik içerisinde, kardeşlik ruhuyla, büyük bir inanç, azim ve kararlılıkla aşmasının somut bir ifadesidir. Verilen mücadeleyle millî iradenin, varoluşun temel dinamiği tüm dünyaya gösterilmiştir. Tüfeğin, topun, tankın, helikopterin, uçağın karşısına imanıyla, inancıyla, yüreğiyle dikilerek verilen bu mesaj, Aziz Milletimizi bölgesinde ve tüm İslâm âleminde bir kez daha umut kapısı yapmıştır. Büyük Türk Milletince o gece yazılan kahramanlık destanı Aziz Milletimizin saygınlığına ve büyüklüğüne yaraşır biçimde olmuştur. Bu yönüyle de şan ve şeref dolu tarihimize altın bir sayfa olarak eklenmiştir.

15 Temmuz gecesi Yüce Türk Milletine maddî, manevî acılar ve kayıplar yaşatan FETÖ ihanet çetesinin benzeri ihanetlere bir daha kalkışmaması için hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Bu sorumlulukların ağır olduğunu ve büyük özveri gerektirdiğini hepimiz gayet iyi biliyoruz.

Yine hepimiz gayet iyi biliyoruz ki bu coğrafyada var olabilmenin, güçlü ve müreffeh yaşayabilmenin temel şartı; birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşlik ahdimizi korumaktır. Bu bağlamda 15 Temmuz’u bütün kodlarıyla öğrenmenin ve bunu bir tarih bilinciyle değerlendirmenin kaçınılmaz bir gereklilik olduğu görülmektedir. Zira bölgemizde ve ülkemizde yaşanan gelişmeler, vatanımızın bütünlüğüne ve milletimizin birliğine yönelik bazı emellerden ve beyhude gayretlerden vazgeçilmediğini teyit etmektedir. 15 Temmuz 2016 tarihinde Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ / PDY)  tarafından gerçekleştirilen hain silahlı darbe girişimi de dâhil olmak üzere ülkemizi ve milletimizi hedef alan menfur saldırılar bu kapsamda değerlendirilmektedir.

Ülkemiz üzerinde hain emelleri olanlar bilmelidir ki; ecdadımızdan tevarüs ettiğimiz şekilde özgürlüğümüzün kıymetini daha çok bilecek, ezanlarımızı susturmayacak, bayrağımızı indirtmeyeceğiz; vatanımızı koruma ve devletimize sahip çıkma noktasında daha da kararlı olacağız. Çünkü günün birlik günü olduğunun, Hacı Bektaşî Velî’nin deyimiyle “Bir olma, iri olma, diri olma” günü olduğunun bilincindeyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. yıl dönümünde; bizlere istiklâlimizi ve istikbâlimizi sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve O’nun kahraman silah arkadaşlarını;  kalpleri iman ve ülke sevgisiyle dolu olarak vatan, millet, bayrak, bağımsızlık ve bütün mukaddes değerler uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden 15 Temmuz dâhil tüm şehitlerimiz ile aramızdan ayrılan kahraman gazilerimizi bir kez daha sonsuz minnet, şükran, rahmet ve saygıyla yâd ediyorum.

Yaşayan kahraman gazilerimize sağlık, mutluluk içinde bir hayat temenni ediyorum. Aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin saygıdeğer aile bireylerine ve FETÖ ihanet çetesine karşı 15 Temmuz gecesi destansı direnişinde kahramanlık gösteren Aziz Milletimizin her ferdine sonsuz minnet ve şükranlarımı sunuyor; sizleri saygı ve muhabbetle selâmlıyorum.”

15 Temmuz gecesi Türk Milletinin destan yazdığını ifade eden Eskişehir Milletvekilleri Avcı, Günay, Karacan ve Sazak ise program sırasında yaptıkları konuşmalarında, bu destanın nesilden nesile aktarılacağını ve milletimizin hafızasından hiçbir zaman silinmeyeceğini dile getirdiler

Daha sonra Vali Ayyıldız, Muharip Hav Kuvveti Komutanı Gülan, Milletvekilleri Avcı, Karacan, Sazak ve diğer protokol üyeleri Valilik Meydanı’nda toplanan vatandaşlarla birlikte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşmayı sinevizyondan canlı olarak izledi.

Konuşmalardan sonra İl Müftülüğü Yunus Emre İlahi Grubu tasavvuf musiki dinletisi sundu. 15 Temmuz gecesini anlatan şiirlerin okunmasıyla devam eden programda,  günün anlam ve önemini belirten video gösterileri de yer aldı.

Ayrıca 15 Temmuz özel programı çerçevesinde Eskişehir Mehteran Takımı da kısa bir konser verdi. KOVİD-19 tedbirleri kapsamında önemle uyulması gereken maske-mesafe kurallarına dikkat eden seyirciler, ellerindeki Türk bayraklarını coşkuyla sallayarak mehter müziklerine eşlik etti.

Milli sporcuların sancak bayrağını Vali Ayyıldız’a teslim ettiği programda, yeni günün ilk dakikalarıyla birlikte tüm camilerde salalar okundu.

15 Temmuz özel programı, sabah namazına kadar çeşitli gösterilerle devam edecek.

 

2.867 okunma

Yorum Yap

11 Ocak 2021 Pazartesi

YAKARAK ÖLDÜRMEK

11 Ocak 2021 Pazartesi

Korona Aşısı Eskişehir’de

24 Aralık 2020 Perşembe

ZEKİ AMA

23 Aralık 2020 Çarşamba

DÜNYA DA YÜKSELEN YILDIZ

16 Aralık 2020 Çarşamba

Ozan İsa Oğuz’a

14 Aralık 2020 Pazartesi

VE DÜNYA’YA HAYKIRDIK

7 Aralık 2020 Pazartesi

NEDİR BU BATI AŞKI

31 Ekim 2020 Cumartesi

CADILAR BAYRAMI!

14 Eylül 2020 Pazartesi

SABIR TAŞIMIZI ÇATLATMAYIN

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

30 Ağustos 2020 Pazar

SİZ NEYİ SAVUNUYORSUNUZ?

22 Ağustos 2020 Cumartesi

KÜÇÜK ESNAF VE MAHALLE AVM SAVAŞI!

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

20 Mayıs 2020 Çarşamba

KÖYE DÖNÜŞ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

online ziyaretçi: 690
 
yukarı