Sendika Başkanı İkinci defa görevden alındı - Eskişehir Haberler

Sendika Başkanı İkinci defa görevden alındı

Anasayfa / Güncel
Sendika Başkanı İkinci defa görevden alındı

Baro, oda tartışmalarının gölgesinde sessiz sedasız gerçekleşen bir olay Sendikalar konusunuda kamuoyunun gündemine getirecek gibi görünüyor. İşçinin emekçinin haklarını dile getirecek olan sendikada yaşanan bu garip durum "işçiye rağmen mi?" sorusunu akıllara getiriyor. Kristal-İş gibi Türkiyede ciddi bir işçiyi temsil eden sendikada yaşananlar haklı tepkilere neden oluyor. İstikbal Gazetesinde yer alan habere göre: Kristal-İş Şube Başkanı Erdal Akyazı, ikinci kez görevden alınması ile ilgili sendika binası önünde açıklama yaptı. Akyazı'ya Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç da destek verdi.

Bina önünde toplanan işçiler ‘Erdal Akyazı yalnız değildir, Hak Hukuk Adalet’ diye sloganlar atarak Akyazı’nın yanında olduklarını belirtti.

Akyazı, "Eskişehir kamuoyunun da malumları olduğu üzere; Aralık 2019 tarihinde Eskişehir Şube Yönetim Kurulumuz, Eskişehir şubemize bağlı işyerlerinde çalışan işçi arkadaşlarımızın yazılı talebi üzerine olağan genel kurul kararı almış idi. Eskişehir işçisine genel merkez genel kurulundan önce seçim sandığı koyma talep ve irademiz ve bu konuda mutabakat arama çabalarımız maalesef ki Genel Başkan ve güdümünde bulunan yetkililer tarafından fiilen ve alenen engellenmiş, hatta şube başkan ve yöneticilerimiz sözde disiplin kurulu ve genel merkez yönetimi tarafından işten el çektirilmişti. Akabinde, başvurumuz üzerine bu yersiz ve hukuksuz karar Mahkemeler tarafından yürütmesi durdurularak görevimize iade edilmişti" ifadelerini kullandı. 

 

“BAĞIMSIZLIĞIN ÖNEMLİ KURULUŞLARI”

Akyazı’ya destek olan Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ise, “Gerçekten Erdal Başkan ve ekibi, sendika üyeleriyle beraber Paşabahçe ve onun yan fabrikalarıyla beraber çok başarılı işler yapıyor. Bugüne kadar Paşabahçe’den Erdal Başkan ve işçilerden hiçbir şikayet geldi mi, yok. Bu tamamen yukarının mücadelesiyle ilgili. Erdal Akyazı ve ekibinin burada güçlenmesi onları rahatsız ediyor. Çünkü tarafsız seçim içinde Erdal Başkanın neler yapabileceğini tahmin ediyorlar ve biliyorlar. Onun için önünü kesmeye çalışıyorlar. Bu üzüntü verici. Sendikalar demokrasinin önemli kuruluşlarıdır ve bağımsızlığın önemli kuruluşlarıdır. Ama maalesef sendikalarda böyle hukuksuzluk yapılırsa, biz vatandaşlar olarak üzülüyoruz. Zaten çok sayıda hukuksuzluk Türkiye’de kol geziyor. Bir de sendikalar eklenirse Türkiye’nin işi çıkmaza girer. Başkanımıza ve arkadaşlarımıza bu konuda başarılar diliyorum” diye konuştu.

istikbalgazetesi.com

2.093 okunma

Yorum Yap

27 Temmuz 2020 Pazartesi

Kızılcaören karantinada

20 Mayıs 2020 Çarşamba

KÖYE DÖNÜŞ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 1358
 
yukarı