Bisiklet Yolu Yok Ama Proje Raporu VAR - Eskişehir Haberler

Bisiklet Yolu Yok Ama Proje Raporu VAR

Anasayfa / Güncel
Bisiklet Yolu Yok Ama Proje Raporu VAR

Eskişehirde çeşitli kurumlar ve yerel yönetimlerce sık sık çalıştaylar, etkinlikler yapılan BİSİKLET konusunda o kadar çalıştaya, rapora rağmen bir bisiklet yolu projesi yok, bisiklet kullanmayı teşvik edecek uygulamalar yok, bisiklet park alanları yok.. Onca yapılan çalıştay sonrasında ulaşılan nokta da uygulamaya konulmuş bir proje söz konusu değil..

EBB bir proje raporu yayınladı.

‘HAYDİ TÜRKİYE BİSİKLETE!’ PROJE RAPORU YAYINLANDI

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin sivil toplum kuruluşları ile bisikletli ulaşımın payını arttırmaya yönelik sürdürdüğü çalışmalara katkı sunan ‘Haydi Türkiye Bisiklete!’ projesi tamamlandı. Bisikletli ulaşımı kampanyalarla teşvik etmek için gerçekleştirilen proje kapsamında Eskişehir için oluşturulan kampanya dahilinde çeşitli etkinlikler düzenlenerek, gerçekleştirilecek yeni çalışmalara da bu proje zemin oluşturacak.

Eskişehir Ulaşım Ana Planı kapsamında kent merkezinde toplu taşımaya yaptığı yatırımları standartlara uygun bisiklet yolları ile güçlendirmeye hazırlanan Büyükşehir Belediyesi WRI Türkiye ve proje ortağı Hollanda Bisiklet Konsolosluğu iş birliği içerisinde ‘Haydi Türkiye Bisiklete’ projesinin 3 pilot kentinden biri oldu. Düz bir coğrafyaya sahip olması sebebiyle bisikletli ulaşıma uygun bir kent olan Eskişehir’de, geçmiş yıllardaki bisikleti ulaşım aracı olarak kullanma alışkanlığı, hayata geçirilecek yeni bisiklet yolları ile Eskişehirlilere tekrar hatırlatılacak. Büyükşehir Belediyesi’nin stratejik planında yer alan ve Eskişehir Ulaşım Ana Planı’nda kendisine geniş yer bulan bisiklet ağı, toplu taşımaya da entegre edilerek kent içi ulaşımda aktif hale getirilecek. Bu kapsamda bisiklet dernekleri ve sivil toplum kuruluşları ile ortaklaşa hareket eden Büyükşehir Belediyesi, mevcut yolların iyileştirilmesi ve kent merkezinde bulunan önemli kamu kurumları, Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi arasında şehrin ana bisiklet aksını oluşturmak çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca proje kapsamında sergiler ve çeşitli bisiklet eğitim alanları oluşturularak vatandaşların bisikletli ulaşıma olan ilgilerinin arttırılması amaçlanıyor.

Pandemi sürecinin bisikletin çok değerli bir ulaşım aracı olduğunu insanoğluna tekrar hatırlattığını ifade eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, yatırım programları kapsamında sivil toplum kuruluşlarının fikirleri alınarak yeni bisiklet yollarının projelendirme çalışmalarının devam ettiğini hatırlattılar. Eskişehir’in sahip olduğu bisiklet kültürünün desteklenmesi adına yakın zamanda yeni güzergahları duyurmaya hazırlandıklarını ifade eden yetkililer, WRI Türkiye ortaklığında gerçekleştirilen proje raporuna da tüm vatandaşların www.eskisehir.bel.tr üzerinden ulaşabileceğini belirttiler. Daha önce bilboardlar ve sosyal medya üzerinden duyurulan ‘Bisikletini Hatırla Eskişehir’ etkinliğinin pandemi nedeniyle ertelendiğini ve yaz döneminde mutlaka yapılacağını ifade eden yetkililer, farklı etkinliklerle de Eskişehirlilere bisikleti hatırlatmaya devam edeceklerini belirttiler.

3.979 okunma

Yorum Yap

20 Mayıs 2020 Çarşamba

KÖYE DÖNÜŞ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 963
 
yukarı