Vatandaşın Koku Tepkisi - Eskişehir Haberler

Vatandaşın Koku Tepkisi

Anasayfa / Güncel
Vatandaşın Koku Tepkisi

Eskişehir'in bir çok sorunu yetmezmiş gibi bir de koku sıkıntısı yaşanıyor. Ağırlıklı olarak Şeker Fabrikasından kaynaklı koku sorununa zaman zaman Alpu Yolundaki arıtma tesislerinin kokusu ve yine kent merkezinde rogarlardan gelen kokular ekleniyor.

Şeker Fabrikasının kokusu ise bunların hem en yoğun olanı, hem de çok sık yaşanan bir durum. Geçtiğimiz günlerde Tüketiciyi Destekleme Derneği tarafından da yapılan açıklama da fabrikanın artık şehir dışına taşınmasının düşünülmesi gerektiği hatırlatılmıştı. 

Vatandaşlar Bir Araya Gelerek Fabrika önünde açıklama yaptılar:

Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’ndan özellikle yaz aylarında gelen küspe ve şilempe kokusu nedeniyle Şeker Mahallesi sakinleri fabrika önünde eylem yaptı.

CİMER dahil koku nedeiyle müracaat etmedikleri yer kalmadığını ifade eden mahalle sakinleri, fabrika yöneticilerine ‘Çevreye duyarlı üretim tapın, çevreye saygılı davranın, üretin ama kötü koku yaymayın’ çağrısında bulundular. Eskişehir’de şehir merkezinde kalan Kazım Taşkent Şeker Fabrikası’ndan gelen şilempe kokusundan vatandaşlar rahatsız oluyor. Özellikle yazın artan küspe ve şilempe kokuları nedeniyle kapı, pencere açamadıklarını ifade eden mahalle sakinleri fabrika önünde eylem yaptılar.

 

KOKU SORUNUYLA OLUMSUZ BİR TUTUM SERGİLİYOR

 

Mahalle sakinleri 1933 yılında açılan Eskişehir Şeker Fabrikası’nın ülke ekonomisine katma değer yarattığını, 2019-2020 üretim kampanyasında TÜRKŞEKER bünyesindeki fabrikalar içinde ilk 3 arasında yer almasına rağmen şilempe kokusu sorunuyla ilgili son derece olumsuz bir tutum sergilediğini söylediler.

 

Mahalle sakinleri adına konuşan Sevgi Akmen, “Fabrikanın yakınında yaşayan mahalle sakinleri olarak bizler, fabrikadan kaynaklanan yoğun ve kötü koku nedeniyle cam açamıyoruz, rahat nefes alamıyoruz. Hatta koku nedeniyle zaman zaman sokağa çıkmakta bile zorlanıyoruz” dedi.

 

ŞİKAYETLERİMİZ YANITSIZ KALIYOR

 

 Rahatsızlık veren koku sorunuyla ilgili şikayetlerini çeşitli ortamlarda defalarca dile getirmelerine rağmen hiçbir sonuç alamadıklarını ifade eden Akmen, “CİMER üzerinden yapılan başvurulardan da net bir yanıt alamadık. Kentimizin tamamında hissedilen ve büyük bir çevre sorunu haline gelen koku sorunu ile ilgili fabrika yönetiminden net bir bilgilendirme istiyoruz. Kalıcı bir çözüm bulunması için yapılması gerekenlerle ilgili ikna edici bir açıklama bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

 KOKU NEDENİYLE FABRİKAYA CEZA YAZILDI MI?

 

Akmen, fabrikaların ‘Koku Yönetmeliği’ ile belirlenen kurallara uygun çalışıp çalışmadığını denetleme görevini yapan İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne şu soruları yöneltti:

 

“Koku sorunu çözülmediği için fabrikaya bugüne kadar herhangi bir ceza işlemi yaptınız mı?

 

Sorunun çözümünü sağlamak için izleyen dönemde ne gibi yatırımlar uygulayabilirsiniz?”

 

ÜRETİN AMA KÖTÜ KOKU YAYMAYIN

 

Koku sorununu en yakından yaşayan mahalle sakinleri olarak çok bunalmış durumda olduklarını ifade eden Akmen şöyle konuştu: “Sorunun çözümlenerek kentimizin gündeminden tamamen çıkarılmasını istiyoruz. Eskişehir halkı adına fabrika yönetimine bir kez daha sesleniyoruz. Çevreye duyarlı üretim yapın. Çevreye saygılı davranın. Üretin ama kötü koku yaymayın.”

 

istikbalgazetesi.com

3.853 okunma

Yorum Yap

24 Haziran 2020 Çarşamba

İNÖNÜ ÇEKİM ALANI OLACAK

24 Haziran 2020 Çarşamba

Camiler 5 vakit toplu ibadete açılıyor

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

20 Nisan 2020 Pazartesi

Burası MALIÇ, SÜLELER...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

24 Mart 2020 Salı

MUAMMER KARAMAN KONUŞUYOR!

9 Mart 2020 Pazartesi

8 MART İŞİN PROTOKOLÜ...

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

14 Ağustos 2019 Çarşamba

BİR KÜLÇE ALTIN, BİR DAMLA SÖZ…

3 Ağustos 2019 Cumartesi

BEN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM...

online ziyaretçi: 2275
 
yukarı