Türkiye’nin Orta Menzilli İlk Gemisavar Füze Motoru TEI-TJ300 test edildi - Eskişehir Haberler

Türkiye’nin Orta Menzilli İlk Gemisavar Füze Motoru TEI-TJ300 test edildi

Anasayfa / Güncel
Türkiye’nin Orta Menzilli İlk Gemisavar Füze Motoru TEI-TJ300 test edildi

TEI – TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. Eskişehir Yerleşkesinde, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla Türkiye’nin Orta Menzilli İlk Gemisavar Füze Motoru TEI-TJ300 test edildi.

Tamamen yerli ve millî imkânlarla tasarlanarak üretilen, 30 kilogramdan daha az ağırlığa sahip ve dar bir çapta, kendi itki sınıfında 1300 Newton itki üretebilen dünyadaki ilk turbojet olma özelliğine sahip olan motor hakkında TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut F. Akşit, test öncesinde Varank’a bilgi verdi.

Başarıyla tamamlanan testin ardından konuşan Varank, TEI mühendisleri tarafından geliştirilen motorun savunma sanayisi için öneminden bahsetti. “Bugün TÜBİTAK desteğiyle geliştirilmiş TEI-TJ300 motorunun ateşlemesini gerçekleştirdik. Bu motor, orta menzilli gemi savar füzede kullanılmak üzere tasarlandı, ayrıca farklı birçok platformda da kullanılabilir. TEI-TJ300 motoru, fiziksel boyutuna rağmen 1300 Newton itki veren ve yaklaşık 400 beygire yakın güç üretebilen bir motor. Ülkemizde özellikle hava araçlarının güç sistemlerinde en önemli altyapı, TEI’de kurulu ve bu altyapı hızlı bir biçimde ürünlere dönüşüyor. Ülkemiz açısından gurur verici olan bu durum sayesinde birçok yurt dışı kısıtı olan ürünü kimseye bağlı kalmadan kendimiz geliştirebiliyoruz.” dedi. Motorun testlerinin gerçekleştirildiği tüm donanım, yazılım ve test sistemlerinin de yerli ve millî olarak TEI tarafından geliştirildiğini öğrenen Varank, “Bir ürünü yapabilirsiniz ama test ortamını diyelim ki yabancı bir ülkeden almak zorunda olduğunuzda bunu size sağlamıyorlarsa, o ürünün testini bile gerçekleştiremezsiniz.” değerlendirmesinde bulundu.

Varank, sonrasında daha önce çekirdeği başarıyla ateşlenen Gökbey Helikopteri’nin motoru TS1400’ü de test düzeneğinde çalıştırdı. Kara Şahin helikopterlerine güç verecek, TEI tarafından yerli olarak ayda iki adet olacak şekilde seri halde imal edilmekte olan T700-TEI-701D motorlarından sevkiyata hazır 6 tanesini inceledi. Yine TUSAŞ’ın ANKA ve AKSUNGUR platformları için TEI tarafından seri olarak üretilmiş, sevkiyata hazır olan 5 adet TEI-PD170 motoruyla, bu motor için ilk defa yerli olarak üretilmiş motor bloğu hakkında TEI Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mahmut F. Akşit’ten bilgi aldı.

Varank daha sonra, TEI tarafından bakımı gerçekleştirilen, NATO AWACS uçaklarına güç veren bir TF33 motorunun son kontrol testini başarıyla gerçekleştirerek TEI Eskişehir Yerleşkesindeki ziyaretini sonlandırdı.

Gerçekleştirilen törene Varank’ın yanı sıra Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Eskişehir Milletvekilleri Harun Karacan, Prof. Dr. Emine Nur Günay, Metin Nurullah Sazak ve TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal, TÜBİTAK SAGE Müdürü Gürcan Okumuş katıldı.

 

5.687 okunma

Yorum Yap

20 Mayıs 2020 Çarşamba

KÖYE DÖNÜŞ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

3 Ağustos 2019 Cumartesi

BEN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM...

online ziyaretçi: 2441
 
yukarı