Sıcak Sular Sağlık Turizmine Açılacaktı, Kültür Turizmine MÜZE OLUYOR - Eskişehir Haberler

Sıcak Sular Sağlık Turizmine Açılacaktı, Kültür Turizmine MÜZE OLUYOR

Anasayfa / Güncel
Sıcak Sular Sağlık Turizmine Açılacaktı, Kültür Turizmine MÜZE OLUYOR

Sıcak suları ile meşhur olan Eskişehir'imizin geçen yıllarda sıcak sular konusunda gerekli çalışmaları yapmaması ve hemen yanımızdaki Afyon'un sıcak suları ile meşhur Gazlıgöl'de kendi tabirleri ile TERMALİN BAŞKENTİ ni oluşturmaları ile Eskişehir Sıcak Suları hak ettiği yeri ve değeri kazanamadı. Öyle ki Eskişehirlilerin bile bir bölümünün Eskişehir Termal zenginliğinden haberi yok.

Bazı projeler ve sözler geçen yıllarda havada kaldığı için bu konuda atılmış somut adımlar yok. 1999 yılında Eskişehirlilere 26 söz veriyorum diye Yılmaz Büyükerşen tarafından dağıtılan broşürün 14. üncü maddesi daha doğrusu sözü SICAK SULARLA ilgili.

14. Sıcak Sular Sağlık Turizmine Açılacak

Artık Eskişehir halkının büyük çoğunluğu sıcak suların "Sağlık Turizmine Açılması Projesini" destekliyor. Bu proje, devletin Anadolu Üniversitesi'ne verdiği bir görevdir. Belediyeler kamu kuruluşları emredici nitelikte olan Kalkınma planına uygun imar çalışması yapmakla yükümlüdürler. Yani bu proje öncelikle yatırımcı Anadolu Üniversitesini ve Çağdaş kent imar özelliklerini uygulamakla yükümlü belediyeleri ilgilendirmektedir. Bu proje kapsamında bölgedeki mülk sahipleri ile kiracıların Sağlık Turizmine yönelmeleri de teşvik edilecektir.

Eskişehir'in turizm potansiyeli için çok önemli yeri olan Sıcak Su zenginliği geçen sürede hak ettiği yere gelemedi. Bunun yanında komşumuz Afyon'un sıcak su konusundaki çalışmaları sonucu verilere göre geçtiğimiz yıl ortalama 3 gün konaklamalı 1,5 milyona yakın ziyaretçi ağırladığı bilgileri sıcak suyun turizm konusundaki sağladığı gücü kanıtlıyor. Ancak kentimizde bu bağlamda bir çalışmalar yaplanması beklentisi varken bu konuda ki tek çalışma Hamam Müzesi..

Yapımı devam eden hamam müzesine Eskişehirli bir vatandaş bağışlar bulunarak destek oldu. Konuyla ilgili Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

YAPIMI DEVAM EDEN HAMAM MÜZESİ'NE BAĞIŞ

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdiği müzecilik faaliyetleri ile yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği Odunpazarı Bölgesi'ne tarihi bir müze daha kazandırmaya hazırlanıyor. Yapım çalışmalarının devam ettiği Hamam Müzesi'ne Eskişehirli vatandaşlar da tarihi önemi olan obje bağışlarıyla destek oluyor.

Özellikle yaz aylarında her gün binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen ve Eskişehir'in cazibe merkezlerinden biri haline gelen Tarihi Odunpazarı Bölgesi, yeni bir müzeye daha kavuşmaya hazırlanıyor. Türk hamam kültürünü ulusal ve uluslararası çapta tanıtmayı, gelecek nesillere aktarmayı ve Eskişehir'in termal turizmine katkı sunmayı hedefleyen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Hamam Müzesi'nde çalışmalarını sürdürüyor. Eskişehir'in hamam kültürünün çok eskiye dayandığını ifade eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri "Roma ve Bizans döneminde bile sıcak suları ile meşhur olan kentimiz o dönemlerde dinlenme merkezi olarak kullanılmaktaydı. Anadolu Türk Mimarisinin önemli yapı guruplarından biri olan hamamların Türklerin yaşamında, sadece bir yıkanma yeri değil sosyal ve kültürel etkinliklerin yaşandığı önemli merkezler olduğu günümüzde de özelliklerini ve işlevlerini koruması ile kendini göstermektedir. Bu sebeple hem bu kültürü yaşatmak, hem gelecek nesillere aktarmak, hem de şehrimizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlere şehrimizin termal güzellikleri olduğunu göstermek için Hamam Müzemizi hazırlıyoruz. Vatandaşlarımız da geçmiş dönemlerde kullanılan ve kendilerine büyüklerinden kalan tas, sabun, kese gibi objeleri müzemize hediye ediyorlar. Odunpazarı'na değer katacağına inandığımız müzemize destek olan tüm hemşehrlerimize teşekkür ediyoruz" diyerek müzede çalışmaların devam ettiğini belirttiler.

Müzeye tas, sabun, tarak gibi ürünler bağışlayan Davut İrk ise Başkan Yılmaz Büyükerşen'in vizyonu ile şehre önemli bir müze daha kazandırıldığını ifade ederek, kendisine ve ekibine bu kültürü yaşattığı için teşekkür etti.

4.083 okunma

Yorum Yap

20 Mayıs 2020 Çarşamba

KÖYE DÖNÜŞ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

3 Ağustos 2019 Cumartesi

BEN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM...

online ziyaretçi: 2472
 
yukarı