Yeni Dubalarla Çözüm ARIYORLAR - Eskişehir Haberler

Yeni Dubalarla Çözüm ARIYORLAR

Anasayfa / Güncel
Yeni Dubalarla Çözüm ARIYORLAR

Eskişehir toplu ulaşım sisteminin merkezi hali getirilen tramvay taşıma sistemi ilk yapıldığı günden bugüne kadar güzergahlar konusunda eleştirilerden kurtulamadı. İlk kez 1999 yılında DSP Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olarak katıldığı bir toplantında kendisine tramvay projesi sorulan Yılmaz Büyükerşen, o toplantıda Eskişehir cadde ve sokaklarının buna uygun olmadığını ifade etmişti. Geçen 21 yıl sonunda yeni hatların da eklendiği tramvay güzergahlarında yaşanan sorunlara genelde duba dikilerek çözüm bulunmaya çalışılıyor.

Eskişehirde 290 bin civarında olan araç sayısına karşın yeterince otopark üretilememesi, yolların daraltılması, alış-veriş, mal indirip-bindirme gibi pek çok nedenlerle araç parkının da engellenemediği yollarda trafik akışı sık sık sekteye uğruyor. Özellikle tramvay hatlarının trafikle kesistiği pek çok noktada düzenlemelerden kaynaklı olarak zaman zaman yaşanan tıkanıklıklar, diğer sistemde meydana gelen çeşitli hatalar neredeyse tüm hatların işleyişini olumsuz etkiliyor, seferler duruyor ve gecikiyor.

Yeni yapılan bazı hatlarda ise bu gibi araç parklarının bile yapılmasına gerek yok. Zira orada tramvay ve araçların yan yana geçebileceği yol bile yok.

Eskişehir trafiğinin planlandığı master trafik planlarının revize edilerek düzenlenmesi ve planların ciddi olarak etüd edilmesi gerekiyor. Ancak bunun yerine hem alt belediyeler hem büyükşehir belediyesi YAP-BOZ uygulumalarla çözüm bulmaya çalışıyor.

Dubalar dikiliyor, dubalar sökülüyor, refüjle yapılıyor, refüjler kaldırılıyor. Deneme yanılma yöntemiyle yapılmaya çalışan uygulamalar ise bilimsel temellere dayanmadığı için kalıcı bir çözüm üretilemiyor.

Bunun yerine vatandaşların da sosyal medyada kullandıkları tabirler DUBAİ olma yolunda ilerliyor Eskişehir. Neredeyse her çeşit dubayı görmeye alıştığımız Eskişehir cadde ve sokaklarında yeni yeni dubalar dikilmeye devam ediyor.

İstikbal Gazetesinde yer alan habere göre: Test sürüşleri yapılan alanlardakı araç parkları nedeniyle testlerin tam olarak gerçekleştirilemediği için önlem almak amacıyla dubaların yerleştirildiği bilgisi yer alıyor.

 

5.290 okunma

Yorum Yap

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

14 Nisan 2020 Salı

KORONA VİRÜS

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

14 Ağustos 2019 Çarşamba

BİR KÜLÇE ALTIN, BİR DAMLA SÖZ…

3 Ağustos 2019 Cumartesi

BEN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM...

online ziyaretçi: 1410
 
yukarı