Maskeler Sokaklardan Sonra Şimdi de PORSUK’TA - Eskişehir Haberler

Maskeler Sokaklardan Sonra Şimdi de PORSUK’TA

Anasayfa / Güncel
Maskeler Sokaklardan Sonra Şimdi de PORSUK’TA

Eskişehir'deki yaşanan sorunların arasında ön sıralarda yer alan çöp sıkıntısına bir de sorumsuz vatandaşların davranışları eklenince sıkıntı kısır döngü olarak çözümsüz bir şekilde halk sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Uzun süredir ısrarla devam edilen vahşi çöp toplama yönteminde ısrar eden belediyelerin ısrarı. çöp çıkarma saatlerine uymamakta ısrar eden vatandaşların inadı devam ettiği için sorunlar çözülemeden yıllardır çevre sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Özellile zamansız çıkarılma, zamanında toplanmama sorununa birde çöp torbalarının yetersizliği eklenince pek çok köşe başı çöpsuyundan artık renk değitirdi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde yaşamımızı tehdit eden salgın hastalık nedeniyle hijyen konusunun asılnda ne kadar önemli olduğunu anlamamız gereken bu günlerde bu sorunlara bir de tek kullanımlık, söz de hastalığın yayılmasını engellem için en önemli araçlardan biri olan MASKE ve tek kullanımlık eldivenlerin gelişi güzel atılması eklendi.  Sokaklarda geliş güzel atılan bu tıpbi atık denilebilecek atıklarla ilgili yapılan uyarılar fayda etmemiş gibi görünüyor. Bu kez Kent konseyi Nuray Akçasoy tarafından gönderilen fotoğrafta Porsuk'ta yüzen maskeler dikkat çekti.  Şu salgının bile birşeyer öğretemediği bazı sorumsuz kişilerin bu yaptıkları eylemlere son vermeye niyetleri yok görünüyor.

HALK SAĞLIĞINI RİSKE ATMAYIN

Eskişehir Kent Konseyi başkanı Nuray AKÇASOY,  korona virüs salgınına karşı hijyenin çok önemli olduğu bu süreçte, tüm dünya sağlık konusunda ciddi bir sınavdan geçerken, ilimizde duyarsız kişiler tarafından kullanılmış maske, eldiven ve mendil gibi hijyen malzemelerinin çöplükler yerine gelişigüzel olarak sokaklara, porsuk nehrimize ve en çok toplu taşıma araçlarının bulunduğu duraklara atılmasının toplum sağlığı açısından büyük risk oluşturduğunu hatırlatarak yerlere atılmaması konusunda çağrıda bulundu.

Akçasoy, “sağlık çalışanlarımızın kullandığı maskeler tıbbi atık olarak değerlendirilerek prosedüre göre imha edilmektedir. Ancak biz vatandaş olarak, maske ve eldivenlerimizi kullandıktan sonra doğru bir şekilde bertaraf etmezsek virüsün yayılmasını hızlandırmış olacağız. Sonuçta evlerinizden çıkıyorsunuz,  lütfen mümkünse  yanınızda bir poşet taşıyın ve maske ve eldivenlerinizi çıkartınca poşetin içine atın, ağzını sıkıca kapatarak ve en az 72 saat süreyle beklettiğiniz poşeti kapalı çöp kutularına atın. Biz hep 'evden çıkmayın, hijyen kurallarına uyalım' diyoruz ve bunu yapmaya çalışıyoruz ama sorumsuz kişiler tarafından  özellikle porsuk çayına atılmış maskelerin görüntüleri  bizleri çok üzmüştür. Virüsün yayılmasını engellemek için hijyen kurallarına uymamız her zamankinden daha fazla yaşadığımız bu süreçte büyük önem arz ediyor. Kendimizi korurken, hijyen malzemelerini çöplükler yerine gelişigüzel olarak yerlere atarak, bizim sağlıklı kalmamız için çalışan, insanları enfekte olma riskiyle karşı karşıya bırakmayalım”, dedi

 

2.398 okunma

Yorum Yap

24 Haziran 2020 Çarşamba

İNÖNÜ ÇEKİM ALANI OLACAK

24 Haziran 2020 Çarşamba

Camiler 5 vakit toplu ibadete açılıyor

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

20 Nisan 2020 Pazartesi

Burası MALIÇ, SÜLELER...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

24 Mart 2020 Salı

MUAMMER KARAMAN KONUŞUYOR!

9 Mart 2020 Pazartesi

8 MART İŞİN PROTOKOLÜ...

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

14 Ağustos 2019 Çarşamba

BİR KÜLÇE ALTIN, BİR DAMLA SÖZ…

3 Ağustos 2019 Cumartesi

BEN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM...

online ziyaretçi: 1018
 
yukarı