Eskişehir’e Gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, Çeşitli Ziyaretlerde Bulundu - Eskişehir Haberler

Eskişehir’e Gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, Çeşitli Ziyaretlerde Bulundu

Anasayfa / Güncel
Eskişehir’e Gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, Çeşitli Ziyaretlerde Bulundu

Bir dizi programlara katılmak üzere Yüksek Hızlı Tren ile Eskişehir’e gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Vali Özdemir Çakacak, Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı ile birlikte Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii A.Ş. (TÜLOMSAŞ) ziyaret ederek, Genel Müdür Hayri Avcı’dan yapılan çalışmalar ve yürütülen projeler hakkında bilgi aldı.
Yapılan bilgilendirme toplantısının ardından fabrika içerisindeki üretim alanlarını gezen Bakan Turhan, Vali Çakacak ve beraberindekiler daha sonra Tülomsaş Müzesinde sergilenen Türkiye’nin ilk Lokomotifi KARAKURT’u ve 1961 yılında Devlet Demiryolları Fabrikaları ve Cer Atölyelerinde yapımı gerçekleştirilen yerli otomobil DEVRİM’i inceledi.

Ayrıca Bakan Turhan ziyaret esnasında, tasarım ve imalatı TÜLOMSAŞ'a ait olan motor ve yazılımları dahil tamamen milli imkanlarla üretilen %100 yerli DE 10000 Milli Dizel Elektrikli Manevra Lokomotifinde test sürüşü gerçekleştirdi. TSI sertifikalı Araba Taşıma Vagonunu da inceleyen Bakan Turhan, demiryolu araçlarının ve dizilerinin manevrasında kullanılan, karayolunda ve demiryolunda hareket kabiliyeti olan 300 ton çekme ve itme kapasitesi bulunan Akülü Manevra Aracını yerinde inceledi. 

Tülomsaş ziyaretinden sonra Bakan Turhan, Vali Çakacak ve beraberindekiler, Fevzi Çakmak Mahallesinde bulunan TCDD Eskişehir Hasanbey Lojistik Merkezi’nde inceleme yaparak, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Buradaki incelemelerinin ardından Eskişehir Organize Sanayi Bölgesini de ziyaret eden Bakan Turhan, Vali Çakacak ve beraberindekiler, EOSB toplantı salonunda yönetim kurulu üyeleri ve iş insanlarıyla bir araya geldi.

Sürdürülen projeler ve yapılan çalışmalar hakkında Başkan Nadir Küpeli’den bilgi alan Bakan Turhan, EOSB’de yaptığı açıklamada, "Dev bir demiryolu projesi için düğmeye bastık. Eskişehir'i Kütahya ve Afyonkarahisar üzerinden Antalya'ya hızlı demiryolu hattı ile bağlamak için etüt projelerini başlattık" dedi.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde (EOSB) düzenlenen programa katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, yaptığı konuşmada dünyanın kritik bir süreçten geçtiğini ifade etti.

Bakan Turhan, "Gerek dünyanın gerekse bölgemizin içinde bulunduğu kritik süreç, herkese ciddi sorumluluklar yüklemektedir. Malum, bir süreden beri özellikle bölgemizde ciddi olaylar yaşanıyor.  Aynı şekilde uluslararası düzlemde de ciddi krizler yaşanıyor. Bunların da bölgemize negatif olarak ciddi etkileri oluyor. Türkiye kavşak bir ülke konumunda. Olan biten hemen her şey bizi yakından ilgilendiriyor. Allah'a şükür bunların hepsinin üstesinden geliyoruz, gelmeye de devam ediyoruz. O nedenle bu süreçte herkese sorumluluklar düşmektedir diyorum. Bunun da bilinmesi gerekiyor. Özellikle sanayicilerimizin bu sorumluluktan kaçma lüksü olamaz." diye konuştu.

EOSB ziyaretinden sonra ilimizdeki programlarını sonlandıran Bakan Turhan, Yüksek Hızlı Tren ile Ankara’ya döndü.

5.225 okunma

Yorum Yap

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

26 Mayıs 2019 Pazar

SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

online ziyaretçi: 893
 
yukarı