Deprem Olup Yıkılması mı Bekleniyor? - Eskişehir Haberler

Deprem Olup Yıkılması mı Bekleniyor?

Anasayfa / Güncel
Deprem Olup Yıkılması mı Bekleniyor?

Türkiye deprem gerçeği ile bir kez daha yüzleşti.

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremde 39 kişi hayatını kaybetti, 1607 kişi hastanelere başvurdu. Depremin olduğu ilk günden bu yana 45 kişinin enkaz altından çıkarıldığı açıklandı.

Eskişehir'in için ise ilgili kurumlar ve meslek odaları uyarılarını tekrarlıyor. Peki Eskişehir buna ne kadar hazır? Özellikle kent merkezindeki bulunan ve yıllardır gerçekleştirilemeyen kentsel dönüşüm alanında durum nedir? Tehlikeli olduğu için boşaltılan ama hala yıkılmayan binaların durumu nedir? Ne zaman yıkımları gerçekleştirilecek? Yaşanan bir deprem sonrası meydana gelebileceklerle ilgili sorumluluk sahipleri bunun altında kalkabilecekler mi?

2016 yılında Can Hacıoğlu imzalı 2 eylül gazetesinin haberinde yıkım kararı alında denilen ancak hala kullanılmaya devam eden Vardar İş Merkezinde ki durum nedir?

Deprem gerçeğini kabullenip bu konularda adımlar ne zaman atılacak?

Binalar Çürük Çıktı: YIKILACAKLAR - 08 Ocak  2016

Vardar İş Merkezi ve Taşbaşı Çarşısı’ndan alınan beton örnekleri çürük çıktı. Merkez ve çarşı binalarının yıkılıp yenileri yapılacak

Dayanıksız olduğu iddia edilen Vardar İş Merkezi ve Taşbaşı Çarşısı için yıkım kararı alındı. Binaların çeşitli noktalardan alınan numunelerle ilgili raporların olumsuz çıktığı, iş merkezi ve çarşıyı içine alan kompleksin tümden yıkılmasına karar verildiği öğrenildi.

 YÜZDE 40'I BÜYÜKŞEHİR'İN
 Eskişehir’in en önemli çarşısı olan Taşbaşı Kapalı Çarşısı ile yine şehrin en önemli iş merkezi olan Vardar İş Merkezi yıkılarak aynı yere birlikte çarşı ve iş merkezi yapılacak. Her iki binanın da yüzde 40’ı Büyükşehir Belediyesinin elinde, yüzde 60’ı ise mülk sahiplerinde bulunuyor.

 RAPORLAR OLUMSUZ ÇIKTI
 Binalarda oluşan çatlaklar ve binanın çürük olduğu söylentileri sonrasında iki binadan da alınan beton örneklerinin incelendiğini ve örneklerin olumsuz çıkması durumunda yıkım kararı alınabileceğini 2Eylül, geçtiğimiz haziran ayında kamuoyuna duyurmuştu. Her iki binadan da, beton örnekleri alınarak, bu örnekler Ankara’daki özel bir laboratuvarda incelendi. Yapılan inceleme sonucu, binada beton dayanaklığının azalmış olduğunun görüldüğü iddia edildi.

Kamuoyunun aydınlatılması özellikle boşaltılmış ve yıllardır etraflarında güvenlik şeritleri çekilmiş olarak bekletilen binaların ne zaman ortadan kaldırılacağını AÇIKLAYINIZ

3.789 okunma

Yorum Yap

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

26 Mayıs 2019 Pazar

SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

online ziyaretçi: 1317
 
yukarı