Cadde Üstü otopark bedelini Mahkeme iptal etti - Eskişehir Haberler

Cadde Üstü otopark bedelini Mahkeme iptal etti

Anasayfa / Güncel
Cadde Üstü otopark bedelini Mahkeme iptal etti

ESNAF VE SANATKARLAR ODALARI BİRLİĞİ BAŞKANI EKREM BİRSEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE KARŞI AÇTIĞI DAVAYI KAZANDI.

Birlik Başkanı Ekrem BİRSEN önceki tarihlerde aracını evinin önüne koyduğu için otopark parası ödemesinin hukuka aykırı olduğunu belirterek dava açmış ve kazanmıştı.

Büyükşehir Belediyesi Sakarya Caddesinin otopark olarak kullanılmasını iptal eden bu karara rağmen, bir tek gün dahi otopark uygulamasından vazgeçmemişti.

Sakarya Caddesi’nin otopark olarak kullanılmaya devam edilmesi üzerine Ekrem BİRSEN kendisine gönderilen 3525 TL tutarındaki otopark parasının iptali için avukatı Pınar TURHANOĞLU GÜCÜYENER aracılığı ile dava açtı.

Açılan davada Eskişehir İdare Mahkemesi, “Büyükşehirlerde otopark bedeli alınan parsellerde, otopark ihtiyacının büyükşehir belediyesince karşılanması zorunludur.” Dedi.

Bunun dışında Sakarya-1 caddesinin otopark olarak işletilmesinin, yolların asıl kullanım amacını engelleyip engellemediği, ulaşımı güçleştirip güçleştirmediği, trafik güvenliği açısından sakıncasının bulunup bulunmadığı, planlama ve şehircilik ilkeleri açısından yapılan uygulama ile yolların kullanım fonksiyonunun ne şekilde değiştiği ve bu değişikliğin yolun imar planında öngörülen fonksiyonuna uygun olarak kamuya hizmet vermesine imkan verip vermediği hususları davalı idarece araştırılmadan ve bu yönde bir işlem yapılmadan tesis edilen dava konusu 18.07.2012 Tarih ve Temmuz-3/2012 sayılı Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Merkezi kararının bu yönüyle de hukuka uygun olmadığını belirtti.

Bu gerekçelerle Ekrem BİRSEN’in açtığı davayı kabul eden Mahkeme otopark bedelini iptal etti.

Birlik Başkanı Ekrem BİRSEN bu karar hem Esnaf ve Sanatkarımız  hem de şehrimiz için önemli bir karardır dedi.

6.214 okunma

Yorum Yap

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

26 Mayıs 2019 Pazar

SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

online ziyaretçi: 1458
 
yukarı