Eskişehir’e Arıtma İçin Bir Milyon TL’nin Üzerinde Teşvik Aktarıldı - Eskişehir Haberler

Eskişehir’e Arıtma İçin Bir Milyon TL’nin Üzerinde Teşvik Aktarıldı

Anasayfa / Güncel
Eskişehir’e Arıtma İçin Bir Milyon TL’nin Üzerinde Teşvik Aktarıldı

1 Ocak 2020 ile Eskişehirliler kullanma suyunu yüzde 60 zamlı kullanmaya başladılar. Zamlar için gösterilen gerekçelerin başında ise Elektrik ve Doğalgaz zamları gösterilmişti.

Eskişehir'e arıtma tesislerine 1 milyon TL Ödeme Yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından her yıl, Çevre Kanununun 29 Uncu Maddesi Uyarınca Atıksu Arıtma Tesislerinin Teşvik Tedbirlerinden Faydalanmasında Uyulacak Usul ve Esaslara Dair Yönetmelik kapsamında atıksu arıtma tesislerine yönelik olarak enerji teşvikleri ödenmeye devam ediyor.

Bahse konu yönetmelik kapsamında, alıcı ortama atıksu deşarj eden ve/veya geri kazanan atıksu altyapı tesisi yönetimlerinden, arıtma tesisini kuran, işleten ve ilgili mevzuatta belirtilen yükümlülüklerini yerine getirenler, 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 29 uncu maddesinde belirtilen teşvik tedbirleri kapsamında atıksu arıtma tesislerinde kullandıkları elektrik enerjisi giderlerinin bir kısmının Bakanlıkça geri ödenmektedir.

Atıksu arıtma tesislerinde yıl boyunca harcanan enerji bedelinin yaklaşık olarak %50’si, her yıl teşvik olarak arıtma tesisi işletmecilerine ödenerek çevre kirliliğinin önlenmesi ve giderilmesine ilişkin faaliyetlerde bulunan tesisler teşvik tedbirlerinden yararlandırılmaktadır.

Eskişehir’de Bir Milyon TL’nin Üzerinde Teşvik Aktarıldı

İlimizde 2019 yılı için ESKİ Genel Müdürlüğüne, Organize Sanayi Bölge Müdürlüğüne ve Lütfü Yüksel Gıda işletmesine toplam 1.050.504 TL enerji teşvik bedeli aktarılmıştır. Çevre kirliliğinin önlenmesi ve mevcut kirliliğin giderilmesi yönünde yatırımlar yapan işletmecilere yönelik olarak Bakanlığımızın sağladığı teşviklerin yanı sıra İl Müdürlüğümüzce de eğitim ve farkındalık çalışmaları artarak devam etmektedir.

İl Müdürü Hikmet ÇELİK konuya ilişkin olarak, “İlimizde bulunan atıksu arıtma tesisi işletmecilerinin tümünün bu teşviklerden yararlanmasını arzu ediyoruz. Çevreyi koruyan, bu yönde yatırımlar yapan işletmecilerin teşviklerle desteklenmesi yönünde Bakanlığımızca çalışmalarımız her yıl devam edecektir.” dedi.

5.831 okunma

Yorum Yap

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

26 Mayıs 2019 Pazar

SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

online ziyaretçi: 1233
 
yukarı