Devrim’in Şehri İzledi, Yatırım Komşuya GİTTİ - Eskişehir Haberler

Devrim’in Şehri İzledi, Yatırım Komşuya GİTTİ

Anasayfa / Güncel
Devrim’in Şehri İzledi, Yatırım Komşuya GİTTİ

Türkiye'nin ilk otomobil üretme girişimi olan DEVRİM otomobilin doğduğu Eskişehir bir fırsatı daha kaçırdı. Yerli otomobilin tanıtılacağı gün olan 27 Aralık Cuma günü sabahı resmi gazetede yayınlanan bilgilere göre Yerli Otomobil Bursa'da üretilecek.

Geçtiğimiz dönem Oda seçimleri sırasında bazı adayların ve mevcut yöneticilerin paylaştığı bilgiler sonrası kamuoyunun da öğrendiği ekonomik gelişmelir Eskişehir yansımasında ekonomik ivmeyi değiştirebilecek bir fırsat daha kaçtı.

20 yıl önce Türkiye ekonomisinde 6.sırada olan Eskişehir bu süre içerisinde 26 . sıralara kadar geriledi. Bir zamanlar Bursa ile yarışan Eskişehir geçen sürede Bursa'nın İlçesi İnegöl ile yarışır duruma düştü. Şeklinde bilgiler kentin ekonomik durumunun eski yıllara göre gerilediğinin altı vurgulanmıştı.

Türkiye'deki benzer bir çok yatırım da olduğu gibi Devrim'in doğduğu kente yakışabilecek Yeni Yerli Otomobil üretinin Eskişehirde olması kentimiz için büyük bir fırsat olacakken, kimsenin bu konularda dertlenmemesi ile yine sonuç değişmedi.

Türkiye'nin ilk yerli elektrlikli otomobili için Bursa'da üretim tesisi kurulmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı kararnamesi, Resmi Gazete'de yayınlandı.

4323 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Tesiste 4323 kişinin istihdam edileceği bilgisi de yer aldı.

13 YILLIK VE 22 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca, yatırımın süresi 13 yıl olarak öngörülürken, maliyeti 22 milyar Türk Lirası olarak duyuruldu.

5 AYRI MODELDE 175 BİN ADET ÜRETİM

Tesiste 5 ayrı modelde yıllık 175 bin adet otomobilin üretilmesi hedefleniyor.

 

NOT: * 1961 yılında 4 adet üretilen DEVRİM Otomobillerinden sadece birisi günümüze ulaşmıştır. Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. TÜLOMSAŞ/Eskişehir bahçesinde, özel olarak yapılan camlı garajda muhafaza edilen DEVRİM Otomobili halen çalışır durumdadır.

2.300 okunma

Yorum Yap

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

26 Mayıs 2019 Pazar

SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

online ziyaretçi: 1039
 
yukarı