ALGI SUSUZLUĞU GİDERMİYOR! - Eskişehir Haberler

ALGI SUSUZLUĞU GİDERMİYOR!

Anasayfa / Güncel
ALGI SUSUZLUĞU GİDERMİYOR!

Yıllardır Eskişehir'de neden alt geçit yapılmadığı sorusuna bile Eskişehirin altı su diye verilen yanıtlara karşın bugün Eskişehir de susuzluk ile karşı karşıya kalındığı yönünde kamuoyuna bilgi veriliyor. Rekor seviyede yapılan şebeke su zammı sonrasında gözler Eskişehir'de suya çevrildiği sırada baş gösteren Kalabak Suyu sıkıntısı ve bilboardlardaki geçtiğimiz yılda yapılan SUSUZ kalacağız algısı Su Zengini Eskişehir'in sularına ne oldu sorusunu akıllara getirdi.

Termal zenginlikleri, sıcak sularıyla da doğal bir zenginliğe sahip olan Eskişehir'de bugün gelinen nokta yönetim zafiyetimidir?

1999'de Eskişehirlilere 26 Söz diye ilk kez siyasete adım atan Yılmaz Büyükerşen bu broşürde 1 dönem içinde yapmayı hedeflediği 26 söz vermişti. İşte o sözlerden su ile ilgili olan ve dikkatlerden kaçmayan maddeler:

Porsuk Çayı ile ilgili çok önemli bir sorun da bu suyun, evlerimizdeki musluklarımızdan akan su olarak, nitrattan arındırılmamış ve içilemez sertlikte olmasıdır. Bu konu hemşehrilerimiz için hayati önem taşımaktadır. Nitratın kimyasal yolla arıtımına ilişkin dünyada herhangi bir örneğe de rastlanmamıştır. Kaldı ki, kimyasal madde ithalatı yaparak suyun arıtılması ve sertliğinin azaltılması yoluna gidilirse, suyun maliyeti artar ve bu da size yüksek fiyat olarak yansır. Bu nedenle, nitratsız suyun Sakaryabaşı’ndan, İnönü’deki kuyular, ya da Kütahya’da Azot Tesisleri ötesinden borularla getirilmesi projesine vakit geçirmeden başlanacaktır.

Diğer alternatiflerden birincisi Çağlan tarafından DSİ’ye yaptırılacak büyük bir gölette kar sularını toplamaktır. Diğeri ise kentin Batı tarafındaki zengin artezyen sularını şebekeye dahil etmektir. Bu konuların etüd ve projelerine hızla başlanacaktır. Ayrıca yabancı şişe sularıın yerine kalabak suyunun şişelenip satılması sağlanacaktır.

Konu hakkında durumu yorumlayan gazeteci Sezai Şen şu yazıyı kaleme aldı:

O güzelim algı operasyonları Eskişehir'i adeta Kerbela'ya dönmekten kurtaramadı!

Eskişehir'de susuz yaz yaşansa belki bu kadar söylenilmezdi ama yaşanan susuz kış olunca insan bir başka efkarlanıyor!

Evet, su kaynakları bakımından hiç de fakir sayılmayacak bir konumda bulunan Eskişehir'de yaklaşık 3 haftadan beri içme suyunda (Kalabak Su) büyük sıkıntı var. 

ŞEBEKE SUYU İÇMEDE, YEMEK VE ÇAY YAPIMINDA KULLANILAMIYORDU, ŞİMDİ İÇECEK KALABAK SU DA BULAMIYOR

Ne yazık ki Eskişehir'de şebeke suyu içilmiyor. Şehirde yaşayan insanların yüzde 95 kadarı şebeke suyunu içmiyor, yine hemen hemen bu kadarlık bir bölümü çayda ve yemek yapımında şebeke suyunu kullanamıyor. 

Yine Eskişehir halkının büyük bölümü içmek için Kalabak Su kullanıyor. Her ne kadar "Eski tadı kalmadı" türünden şikayetler duyulsa da Kalabak Su, içme suyu olarak kullanımda Eskişehir piyasasına hakim marka.

KALABAK SU TEMİNİNDE YAŞANAN SIKINTI DİĞER MARKALARA VE ARITMACILARA İYİ BİR FIRSAT VERDİ

Ancak son 3 haftadır Kalabak Su damacanası bulmakta Eskişehir halkı büyük sıkıntı çekiyor. Daha önce mahallelere Kalabak Su sakaları gün aşırı (iki günde bir) gelirlerdi. Şu an bu süre bir haftaya çıkmış durumda. Kalabak Su sakalarını her gün umutlu gözlerle bekleyen şehir halkı büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor. Her gün yüzlerce, binlerce insan "Suyun ne zaman geleceğini" soruyor Kalabak Su'ya,  ancak "Önümüzdeki haftalarda düzelmesini umuyoruz" ifadelerinden başka bir cevapla karşılaşamıyor.

Kalabak Su'dan umudu kesen Eskişehirliler başta Kirazlı olmak üzere, Konya, Kütahya ve Bursa markalı sulara umudunu bağlamış durumda. Eskişehir'de esnafa 15 günden bu yana Kalabak Su damacanası verilmiyor. Esnaf da satmak için Eskişehir içinden ve dışından daha başka markaların sularını satmaya başlamış durumda. 

SU ARITMA CİHAZLARINA TALEP PATLADI

Kimi vatandaşlar öteden beri suyunu içtikleri şehrin hemen dışındaki su kaynaklarına müracaat ederken birçok kişinin de yaşanan sıkıntılardan bıkıp arıtma taktırdıklarına şahit oluyoruz.

Tüm bu gelişmeler vatandaş açısından önemli bir sıkıntıya işaret ederken Kalabak Su markası adına da eksi yazıyor. Su kaynağında yaşanan azalmanın daha önceden hiçbir şekilde hesap edilememiş olması ve bu konuda şu anda yapılabilecek herhangi bir şeyin olmaması, Eskişehir adına da olumsuz bir tablo oluşturuyor. Zira Eskişehir halkının parası daha başka şehirlerin sularına daha önce hiç bu kadar akmamıştı; daha önce arıtmaya talep hiç bu derece patlamamıştı!

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, 1999 seçimlerinden önce Eskişehir'e 26 söz vermiş. O sözlerden birisi de çeşmelerden sağlıklı, içilebilir su akıtma sözü. Ne yazık ki o söz yerine getirilmedi. O söz yerine getirilmiş olsa bugün Kalabak Su'da yaşanan sıkıntı yüzünden Eskişehir halkı susuzluk çekmez, mağdur olmaz ve evine, işletmesine arıtma taktırmak zorunda kalmazdı.

ŞEBEKE SUYUNUN TEMİNİNDE DE TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR

Eskişehir'de sadece Kalabak Su kaynaklarında sıkıntı yaşanmıyor. Şehirde birçok yerde bilboardlarda vatandaşlardan şebeke suyunu kullanırken tasarruflu olmaları yönünde teşvik edildikleri ilanlar görüyoruz. Evet, su kaynaklarımız çok zengin dahi olsa su kullanırken her zaman tasarruflu olmalı, tedbirli davranmalıyız. Bu konuda belediyeye yardımcı olmalıyız. Ancak belediyeyi yönetenler de Eskişehir'i susuzluk denince akla gelen Kerbela'ya çevirmemeli, onlarca yıldan beri sürekli sözü edilen projeleri bir an önce hayata geçirmelidirler.

 

Bu şehrin halkı, belli başlı alanlar dışında hemen hiçbir çalışmada bulunmamanıza rağmen sizlere oy verdi; siz de kendinize oy veren bu kadar insan başta olmak üzere Eskişehir halkına en güzel şebeke suyunu, en uygun fiyatla getirin artık!

ŞEHİRCİLİKTE DAR-US SELAM İLE SUSUZLUKTA KERBELA İLE YARIŞIYORUZ!

Başka şehirlerde yapılan projeleri geçtiğiniz zaman "New York ve Londra'yı geçtik" diye propoganda yapıyorsunuz ama Tanzanya'nın bir şehrine geçiliyorsunuz, şehir halkı da bu algı yönetiminizi, bir başka deyimle bu tatlı yalanlarınızı yutuyor. Ama ne yazık ki kış ortasında içme suyunda çektiği bu sıkıntı ile Eskişehir adeta Kerbela ile yarışıyor!

2007 yılında ülkenin en etkili gazetelerinden birisi algı yapıyor ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı, şehre sadece 3 hafta yetecek kadar su tutabilen bir gölet yaptığı için 'karınca' Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin başkanı Melih Gökçek de 'ağustos böceğine' benzetiliyordu. O haberde "Türkiye günlerdir Başkenti’nin susuz kalmasını konuşuyor. Konuşuyor çünkü su yok, kriz var. Ama kimse Eskişehir’i konuşmuyor, çünkü orada kriz yok, su var. Belediye riski görüp 3 yıl önce barajını kurmuş şimdi 3.5 milyon metreküp suyu tepe tepe kullanıyor Eskişehir" ifadeleri kullanılıyordu.

ALGI SUSUZLUĞU GİDERMİYOR!

Büyükşehir Belediyemiz ne yazık ki yıllar önce algı için yazılan, yazdırılan o haberdeki gibi riski önceden görebilme beceresine sahip değil. Öyle olsaydı bugün aynı belediye yönetimi bilboardlardan şebeke suyunu tasarruflu kullanmamız için çağrıda bulunmaz, Kalabak Su temininde de bu kadar büyük bir sıkıntı çekmezdi!

Demek ki algı ile vatandaşı bir yere kadar idare ediyor, kandırabiliyorsunuz ama hayatın gerçekleri gün geliyor sizin tüm algılarınızı yerle bir ediyor!

Ne yazık ki Eskişehir Büyükşehir Belediye yönetimi algıdaki başarısını hizmette hiçbir zaman gösteremedi. Ve ne yazık ki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi su konusunda bugüne kadar zam yapmak dışında herhangi bir adım atmadı, Eskişehir halkının geleceğini garanti altına almadı.

Algılarla durumu kurturacağımızı sandığımız için bugün hem şebeke suyunda hem de Kalabak Su'da takke düşmüş, kel görünmüş durumda!

Sezai Şen
eskisehirdenhaberler.com

 

3.808 okunma

Yorum Yap

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

26 Mayıs 2019 Pazar

SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

1 Nisan 2019 Pazartesi

METRİSTEPE - BU VATAN KİMİN?

online ziyaretçi: 493
 
yukarı