Vali Çakacak, Portekiz’in Ankara Büyükelçisi Silva’yı Kabul Etti - Eskişehir Haberler

Vali Çakacak, Portekiz’in Ankara Büyükelçisi Silva’yı Kabul Etti

Anasayfa / Güncel
Vali Çakacak, Portekiz’in Ankara Büyükelçisi Silva’yı Kabul Etti

Vali Özdemir Çakacak, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Eskişehir’e gelen Portekiz’in Ankara Büyükelçisi Paula Leal da Silva’yı makamında kabul etti.
Valiliğe gelişinde Vali Çakacak tarafından karşılanan Büyükelçi Silva, ziyaret anısına Valilik Şeref Defterini imzaladı.

Nazik ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Çakacak, “Dost ülke Portekiz’in Ankara Büyükelçisi Sayın Paula Leal da Silva’ya ve değerli heyetini Eskişehir’imizde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.” dedi.

Türkiye ile Portekiz arasındaki köklü dostluk ilişkilerinin çok eskilere dayandığını söyleyen Vali Çakacak,  “Geçmişten günümüze olumlu bir seyir izlemekte olan Türkiye-Portekiz siyasi ilişkileri, son yıllarda daha da gelişme eğilimi sergilemektedir. Türkiye’nin AB üyeliği hususunda Portekiz’de partiler üstü bir uzlaşı bulunması bizleri çok memnun etmektedir. Avrupa Birliği’ne üyelik sürecimizde her zaman yanımızda olduğunuz ve bizleri her zaman desteklediğiniz için teşekkür ederim. Avrupa’nın en doğu ve en batı ucundaki iki dost ülkenin ilişkilerinin daha da yukarılara çıkacağından, ülkelerimiz arasındaki turizm hareketliliğinin bizleri birbirimize daha yakınlaştıracağından, Türk ve Portekizli girişimcilerin ilişkilerimizi daha da kuvvetlendireceğinden kuşku duymuyoruz. Türkiye ile Portekiz birçok uluslararası organizasyonda dünya barışına, kardeşliğine ve refahına katkı sunmaya devam edecektir.” diye konuştu.

Ülkemizin 15 Temmuz 2016 gecesi menfur bir darbe teşebbüsüne maruz kaldığını hatırlatan Vali Çakacak, o karanlık geceyi devlet yöneticileri ile halkımız el ele vererek aydınlık bir demokrasi sabahına çevirmesini bildiğini kaydetti. Vali Çakacak, “15 Temmuz darbe teşebbüsünün ardından Portekiz Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı başta olmak üzere Portekizli yetkililer darbe girişimini kınayan ve Cumhurbaşkanlığı, Parlamento ve Hükümet başta olmak üzere ülkemizdeki demokratik kurumları destekleyen mesajlar vermişlerdir. Bizler geçmişte darbelerden çok çeken Portekiz devletinin ve halkının bu desteğini asla unutmayacağız. Bu ziyaret sebebiyle bu hususta bir kez daha teşekkürü borç biliyorum.” şeklinde konuştu.

Türkiye ve Portekiz ilişkilerinin artarak kazanmakta olduğu derinliğin, ivmenin ve çeşitliliğin daim olmasını dileyen Vali Çakacak,  Büyükelçi Silva’yı ilimizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti bir kez daha dile getirdi.

Gerçekleştirilen ziyaretin var olan köklü ilişkilerin geliştirilmesine vesile olmasını dileyen Vali Çakacak, Büyükelçi Silva’ya Eskişehir’de bulunduğu süre içerisinde evinde olduğu gibi rahat etmesi temennisinde bulundu.

Eskişehir’de bulunmaktan dolayı yaşadığı mutluluğu bildiren Portekiz’in Ankara Büyükelçisi Paula Leal da Silva ise, ziyareti kabulden dolayı Vali Çakacak’a teşekkürlerini iletti. Türkiye ve Portekiz arasındaki ilişkilere büyük önem verdiklerini bildiren Büyükelçisi Silva,  her alanda artarak gelişen ikili ilişkilerin devam etmesini istedi.

Eskişehir ile Portekiz arasında kültürel ve ekonomik alanda işbirliğinin geliştirmesini arzulayan Büyükelçi Silva, ilimizdeki temasları kapsamında, Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Ticaret Odasını da ziyaret edeceğini belirtti. Büyükelçi Silva yaptığı açıklamada, Portekiz ve Türk iş insanlarının karşılıklı yatırım yapmalarının iki ülke ilişkilerinin daha çok artması açısından büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Ziyaretin ardından Büyükelçi Silva, diğer programlarına katılmak üzere Valilik binasından ayrıldı.

 

2.253 okunma

Yorum Yap

11 Ağustos 2020 Salı

BEN HİÇ SOLCU OLMADIM Kİ!

11 Ağustos 2020 Salı

Engellinin park çilesi

20 Mayıs 2020 Çarşamba

KÖYE DÖNÜŞ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 1080
 
yukarı