Eskişehir’de Denetim Seferberliği - Eskişehir Haberler

Eskişehir’de Denetim Seferberliği

Anasayfa / Güncel
Eskişehir’de Denetim Seferberliği

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü  “Denetim Seferberliği” kapsamında kontrol görevlileri tarafından gıda işletmeleri denetleniyor.

Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü' nün 22.11.2019 tarihli Denetim Seferliği konulu yazısına istinaden 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması yönünde 25.11.2019 - 30.11.2019 tarihleri arasında denetim seferberliği başlatıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER bizzat katıldığı denetimlerde yaptığı açıklamada:

“Bilindiği üzere, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu gereği, gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması Tarım ve Orman Bakanlığımızın sorumluluğundadır. Bakanlığımızın Denetim Seferberliği kapsamında 81 ilde aynı anda "Ürün Bazlı" gıda denetimleri gerçekleştirilmektedir. İlimiz genelinde de bu denetim seferberliği kapsamında 25 Kasım 2019 tarihinde denetimlere başlanmış olup yapılan denetimler aralıksız gerçekleştirilmektedir.

Hedefimiz, daha temiz daha güvenilir bir gıdayı tüketiciyle buluşturabilmek ve halkımızın gıda kaynaklı sağlığını korumaktır. Amacımız doğrultusunda da bu denetim seferberliğini önemsiyoruz. Tüm ilçelerimiz dâhil, Eskişehir genelinde de denetimlerimiz 7/24 saat anlayışı içerisinde ürün bazlı olarak devam edecektir.

Denetim Seferberliğinde; Et ve Et Ürünleri Üreten İşletmeler, Süt ve Süt Ürünleri Üreten İşletmeler, Ekmek ve Ekmek Çeşitleri ile Unlu Mamul Üreten İşletmeler, Kasap ve Şarküteri ile Bakkal, Market, Büfe gibi işyerleri, Okul kantinleri ve Yemekhaneleri ve Lokanta-Restoran, Dönerci, Fast-food gibi iş yerlerinin denetimleri yapılacak olup numuneler alınacaktır.

En son cumartesi günü, toplu tüketim yerlerinde denetimlerimiz yapılacaktır. En iyi denetçi tüketicinin kendisidir. Tüketicilerin herhangi bir gıda işletmesinde karşılaştıkları sorunları ALO 174 Gıda Hattına bildirdikleri takdirde de en fazla 15 gün içerisinde mevzuat kapsamında gerekli işlemlerin yapılmaktadır.” dedi.

3.457 okunma

Yorum Yap

20 Mayıs 2020 Çarşamba

KÖYE DÖNÜŞ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 1132
 
yukarı