Kışa Hazırlık Toplantısı Vali Çakacak’ın Başkanlığında Gerçekleştirildi - Eskişehir Haberler

Kışa Hazırlık Toplantısı Vali Çakacak’ın Başkanlığında Gerçekleştirildi

Anasayfa / Güncel
Kışa Hazırlık Toplantısı Vali Çakacak’ın Başkanlığında Gerçekleştirildi

Kış dönemi mevsim şartlarının ağır geçmesi göz önüne alınarak, ihtiyaç ve eksiklik duyulan konular hakkında gerekli koordinasyonun sağlanması amacıyla, Valilik Yunus Emre Toplantı Salonu’nda “Kışa Hazırlık ve Karla Mücadele” toplantısı yapıldı.
Vali Özdemir Çakacak’ın başkanlık ettiği toplantıya; Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü, ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları ve ilgili kamu kurum müdürleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Çakacak, “Yaklaşan kış mevsimi dolayısıyla Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de karla mücadele ve kış tedbirleriyle alakalı alınması gereken önlemleri değerlendirmek; ihtiyaç ve eksiklik duyulan konular hakkında gerekli koordinasyonu sağlanmak; trafik güvenliğinin yanı sıra vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini de sağlamak amacıyla geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da ‘Kışa Hazırlık ve Karla Mücadele Toplantısı’nı tertip etmiş bulunmaktayız.” dedi.

Kış mevsiminde alınacak trafik tedbirleriyle alakalı İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi olduğunu kaydeden Vali Çakacak,  oluşan aşırı yağmur, sis, kar, tipi, buzlanma gibi nedenlerle sürücülerin görüş mesafesinin azaldığı, taşıtların fren ve durma mesafesinin arttığı, taşıt kullanma ve seyahat konforunun bozulduğu, trafik güvenliğinin olumsuz yönde etkilendiği yerlerde gerekli önlemlerin acilen alınacağını ifade etti.

Kar yağışlarının başlaması ile birlikte yolların kapanması, buzlanması ve güvenli trafik akışını tehlikeye sokacak olayların yaşanmaması için tedbirlerin önceden alınması gerektiğine işaret eden Vali Çakacak, “Yoğun kış döneminde, trafiğin güvenli bir şekilde sağlanmasına büyük önem vermeliyiz. Şehir merkezindeki ani yağışlarda trafiği rahatlatma adına ne yapılması gerekiyorsa hiçbir gecikmeye mahal verilmeden yapılması; çalışanların, öğrencilerin ve bilhassa 112 Acil Ambulanslarının güvenli bir şekilde hem hastaya hem de almış oldukları hastayı hastaneye ulaştırabilmeleri gerekmektedir. Kış aylarında sürücülerimizden görüş mesafesinin azaldığı yerlerde takip mesafesini artırmalarını, şerit izleme kurallarına uymalarını, sis farlarını kullanmalarını, yavaş ve dikkatli seyretmelerini, gündüzleri ise kısa farlarını yakmalarını beklemekteyiz.” diye konuştu.

01.04.2017 tarihli ve 30025 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ”in düzenlemelerine tam olarak uyulması gerektiğine dikkat çeken Vali Çakacak, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtların kış lastiği ile ilgili kurallara uyup uymadıklarının özellikle takip edileceğini söyledi.

Trafik kazalarına neden olan karayolu noktalarının önceden tespit edileceğini, trafik işaretlemeleri dahil önleyici tedbirlerin planlanarak uygulanacağını aktaran Vali Çakacak, karayolunun kapanması halinde uygun yerlerde beklemeye alınan yolculara, ilgili belediyeler tarafından kumanya, su vb. gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik tedbirlerin alınarak uygulanması gerektiğini belirtti.

Okul servis araçlarının ilgili yönetmelik hükümlerine uymalarının temin edileceğini, gerektiğinde her türlü yasal yaptırımın uygulanacağını hatırlatan Vali Çakacak, emniyet şeritlerinin gereksiz yere işgal edilmemesini, ilgili kamu kurum ve kuruluş yetkililerinden ulaşılabilir olmalarını istedi.

Kış şartlarının yavaş yavaş oluşmaya başladığını bildiren Vali Çakacak, ilimizin önemli bir noktada olduğunu, alınacak tedbirlerle alakalı ilgili kurum ve kuruluşlara çeşitli görevler düştüğünü belirtti. Vatandaşların ulaşım ve seyahatlerini daha rahat yapabilmesi için her türlü güvenliğin sağlanarak aksamaya meydan verilmemesini ve bu konu hakkında ilgili kurum ve kuruluşların hassas davranmalarını isteyen Vali Çakacak, karla mücadelede ilgili kurum yetkililerinin ve görevlilerin mesai mefhumu gözetmemesi gerektiği söyledi.

İlgili kurum ve kuruluşların yaptığı hazırlıkları anlatmasının ardından toplantı, dilek ve temennilerin iletmesiyle sona erdi.

2.906 okunma

Yorum Yap

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

7 Mayıs 2020 Perşembe

ABİ CANDIR...

20 Nisan 2020 Pazartesi

Burası MALIÇ, SÜLELER...

19 Nisan 2020 Pazar

‘…ve AŞK’ (Yunusemre)

24 Mart 2020 Salı

MUAMMER KARAMAN KONUŞUYOR!

9 Mart 2020 Pazartesi

8 MART İŞİN PROTOKOLÜ...

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

14 Ağustos 2019 Çarşamba

BİR KÜLÇE ALTIN, BİR DAMLA SÖZ…

online ziyaretçi: 1123
 
yukarı