‘Eskişehir 9. İstihdam Fuarı ve Kariyer Günleri’ Başladı - Eskişehir Haberler

‘Eskişehir 9. İstihdam Fuarı ve Kariyer Günleri’ Başladı

Anasayfa / Güncel

Ulusal istihdam politikalarının oluşturulması, istihdamın korunması, geliştirilmesi ve işsizliğin önlenmesi amacıyla; 24-25 Ekim 2019 tarihleri arasında bu yıl 9'uncusu düzenlenen ‘Eskişehir 9. İstihdam Fuarı ve Kariyer Günleri'nde işverenlerle iş arayanlar bir araya geliyor.

İŞKUR İl Müdürlüğünce Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kapalı Spor Salonu'nda organize edilen programın açılışına; Vali Özdemir Çakacak, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdür Yardımcısı Bekir Aktürk, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Savaş Koparal, Vali Yardımcısı İsmail Soykan, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hasan Yoldaş, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, EESOBB Başkanı Ekrem Birsen, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Eskişehir’de iş arayanlarla sanayicilerimizi, ticaret erbabını bir noktada buluşturan ve bu yıl 9’uncusu düzenlenen ‘Eskişehir İstihdam Fuarı ve Kariyer Günleri’ programına katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Çakacak, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“9. kez düzenlenen bu etkinliğin ilimiz ve ülkemiz ekonomisi ile istihdamına nice katkılar sunmasını diliyorum.

Eskişehir, hem üretim hem de istihdam açısından Türkiye’nin en ön plândaki illerinden birisidir.

İlimizde; işgücüne katılım ve istihdam oranları yüksekse de her zaman daha fazla istihdam yaratmayı amaç edinen bir şehiriz. Bu sadece bizim değil, hem devletimizin hem de bakanlığımızın hedefleri arasında yer almaktadır. Her üç ayda bir İl İstihdam ve Meslekî Eğitim Kurulu’nu topluyor ve daha fazla kişiye iş fırsatı yaratmak, daha fazla haneye maddi gelir oluşturmak için ilgili kurum ve kuruluşlarımızla sürekli çalışıyoruz.

İl Müdürlüğümüz 2019 yılı içinde 16 bin 584 kişiyi, işgücü arayan 20 bin 490 ilan ile eşleştirdi ve istihdam edilmelerini sağladı. Halihazırda hala açık iş pozisyonları da sizleri beklemektedir.

İş piyasasının genel olarak dinamik bir yapıya sahip olması ve genç işgücünün arzı ile örtüşmesi bizim istihdam yaratmada en öncelikli avantajlarımızdan birisidir. Özellikle kurumların kendi alanlarındaki sorunlara yönelik çözüm önerileri sunan projeler üretmeleri ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirmeleri sevindiricidir.

Bu çerçevede Eskişehir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’müzün dokuzuncusunu gerçekleştirdiği ve gıda, sağlık, eğitim, havacılık ve imalat sektörlerinde faaliyette bulunan firmaların yer aldığı bu etkinlik iş arayanların iş bulmasını kolaylaştırmaktadır.

Bizler istihdamın, verimliliğin, ekonomik-sosyal ve çevresel uyumun bir arada olduğu akıllı, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir gelişmeyi hedefliyoruz. Bunun için sektörlerin ihtiyaçları doğrultusunda işgücü niteliklerinin ve istihdamın şekillendirilmesi ve geliştirilmesi bizim önceliklerimiz arasındadır. Ancak nitelikli iş gücü kadar, bu işgünün istihdam edilmesi kadar; iş arayanların işverenlerle buluşması da büyük önem taşımaktadır.”

Program esnasında yaptığı konuşmada gençlere seslenen Vali Çakacak şunları dile getirdi:

“Kıymetli gençler! Hayatımızın içerisinde iş, özel ve sosyal hayatımız var. Hepsi önemlidir ama iş hayatımız, özel hayatımızı etkilemesi ve sosyal hayatımızı da belirlemesi açısından çok daha önemlidir. Unutmayın ki hayattaki başarının, mutluluğun en önemli ögelerinden biri; seveceğiniz, başarabileceğiniz ve ilgi duyabileceğiniz bir işe sahip olmanızdır. Bunun için de öncelikle kendinizi tanımanız gerekiyor.

Kendini tanıyan bir kişinin ‘Ne iş olsa yaparım.’ mantığıyla hareket etmeyeceği açıktır. Çünkü modern sanayi kuruluşlarında ve modern iş dünyasında bu yaklaşımın bir karşılığı yok artık. Her firma, her kuruluş ihtiyaç duyduğu alanda belli bir eğitim almış ve uzmanlaşmış, nitelikli elaman arzu etmektedir. Bu sebeple bu etkinlikte maksimum verim üretebileceğiniz sektör temsilcileriyle doğru iletişim içerisinde olmanız önem taşımaktadır.”

Gençlerin ardından sanayici ve iş adamlarına da hitap eden Vali Çakacak, onların da ellerini taşın altına koymaları ve istihdam garantili kurslardan istifade etmelerini beklediklerini şu ifadelerle belirtti:

“Bir hususa daha vurgu yapmak istiyorum. Evet, ne iş olsa yaparım mantığı artık günümüz dünyasında geçerli değil. Muhakkak herkesin belli bir asgari eğitim alması gerekiyor. Asgari eğitim alacağız ama firmalarımızın da elini taşı altına sokması gerekir. Üstelik iş arayan insanlarımızın yetiştirilmesi konusunda Bakanlığımızın son derece önemli katkıları var. Gençlerimiz de diyor ki; hep belli derecede uzmanlaşmış insanlar işe alınırsa biz nasıl iş sahibi olacağız. Haklılar! İşte burada Bakanlığımızın desteği devreye giriyor. Geçtiğimiz günlerde TEI ile birlikte istihdam garantili kurslarımızın kapanış törenini yaptık. Kurs % 50 istihdam garantiliydi ve kursun bitiminde istihdam edilenlerin oranı % 70’e ulaşmıştı. Özellikle sanayicilerimize bir kez daha sesleniyoruz. Biz, İŞKUR olarak her türlü desteği veriyoruz. İstihdam garantili kurslarımızda hem işletmelerimize hem de kursiyerlerimize destek var. Bizler bunu hem işletmelerimizin kalifiye eleman ihtiyacını karışladığından hem de iş arayanlarımızın yetişmiş olarak işe girmelerini sağladığından son derece önemsiyoruz.

Dilerim bu etkinlik en fazla sayıda istihdama ve en yüksek oranda üretime katkı sunar. Gerek iş arayanların gerekse de nitelikli personel temin etmek isteyenlerin beklentilerini karşılar.

Bu duygu ve düşüncelerle  ‘Eskişehir 9. İstihdam Fuarı ve Kariyer Günleri’nin bir kez daha gerek ilimiz gerekse ülkemiz ekonomisi ve istihdamı için hayırlı sonuçlara vesile olmasını diliyor, etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”  

İşsizlikle mücadele noktasında kamu ve özel sektörün ortaklaşa hareket etmesinin önemini vurgulayan Genel Müdür Yardımcısı Aktürk, söz konusu programlardan birisinin de istihdam fuarları olduğunu kaydetti. Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından Eskişehir’de yapılan çalışmaları sayısal verilere dayanarak aktaran Genel Müdür Yardımcısı Aktürk, programın gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

İş arayanların ve öğrencilerin firmaları tanıması, iş gücü piyasasını tanıması, iş, staj ve kariyer imkanlarını öğrenmesi, görüşme ve başvuru yapmak isteyenlerin işverenler ile bir araya geleceğine dikkat çeken Eskişehir Sanayi Odası Kesikbaş ve İŞKUR İl Müdürü Yoldaş ise, yaptıkları konuşmalarda, iki gün içerisinde; iş görüşmesi ve CV hazırlama teknikleri, girişimcilik, mesleki eğitimin önemi, iş sağlığı ve güvenliği, mesleki rehberlik ve danışmanlık faaliyetleri hakkında bilgiler verileceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Vali Çakacak, Genel Müdür Yardımcısı Aktürk, ESOGÜ Rektörü Şenocak,  AU. Rektör Yardımcısı Koparal, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Hasan Yoldaş ve diğer protokol üyeleri.  “9. İstihdam ve Kariyer Günleri” açılış kurdelesini keserek, firmaların tanıtım stantlarını gezdi.  

 

2.579 okunma

Yorum Yap

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

3 Şubat 2020 Pazartesi

Gaz Patladı, Bina Çöktü

20 Ocak 2020 Pazartesi

ROTARACT BÜYÜKERŞEN’E ÖDÜL

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

6 Ekim 2019 Pazar

FERHAT, KAYS VE DİĞERLERİ…

14 Ağustos 2019 Çarşamba

BİR KÜLÇE ALTIN, BİR DAMLA SÖZ…

26 Mayıs 2019 Pazar

SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

1 Nisan 2019 Pazartesi

METRİSTEPE - BU VATAN KİMİN?

22 Şubat 2019 Cuma

TÜKETİRKEN TÜKENENLER...

20 Şubat 2019 Çarşamba

FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU...

online ziyaretçi: 413
 
yukarı