Vali Çakacak, Komeito Partisi Genel Başkanı Yamaguchi’yi Makamında Ağırladı - Eskişehir Haberler

Vali Çakacak, Komeito Partisi Genel Başkanı Yamaguchi’yi Makamında Ağırladı

Anasayfa / Güncel
Vali Çakacak, Komeito Partisi Genel Başkanı Yamaguchi’yi Makamında Ağırladı

Vali Özdemir Çakacak, ilimizi daha yakından tanımak ve çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Eskişehir’e gelen Japonya’daki hükümetin koalisyon ortağı Komeito Partisi Genel Başkanı Natsuo Yamaguchi, Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima ve beraberlerindeki üst düzey yetkilileri makamında ağırladı.

Valiliğe gelişi esnasında Vali Çakacak ve Vali Yardımcıları tarafından karşılanan Genel Başkan Yamaguchi, ardından günün anısına Valilik Şeref Defterini imzaladı.

Türkiye ile Japonya arasındaki iyi ilişkilerin 1800’lü yıllara dayandığını ve artarak gelişen ilişkilerin saygı çerçevesinde devamlı büyüyerek ivme kazandığı bildiren Vali Çakacak,  Genel Başkan Yamaguchi, Büyükelçi Miyajima ve beraberindeki heyeti Eskişehir’de ağılamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirtti.

Nazik ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Çakacak,  “Japonya ile Türkiye arasında geçmişe uzanan köklü ilişkilerin daha da geliştirilmesi amacıyla 2003 yılı “Japonya’da Türkiye Yılı” ilan edilmiş, her alanda artan ve gelişen ilişkiler sayesinde 2010 yılı da “Türkiye’de Japon Yılı” olarak kutlanmıştır. 2013 yılında Japonya ile “Stratejik Ortaklık” düzeyine yükselen ilişkilerimiz kültürel faaliyetler ve ekonomik işbirlikleriyle de her geçen gün ilerlemektedir.” dedi.

Japon ekonomisinin dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olduğuna dikkat çeken Vali Çakacak, “Asya’nın en doğusunda yer alan Japonya ile Asya’nın en batısında yer alan Türkiye’nin var olan ilişkilerinin bu tür ziyaretlerle daha da artacağına inanıyoruz. Şehrimiz Türkiye’nin en büyük Organize Sanayi Bölgesine sahiptir. Ve şehrimiz sanayisi, daha çok katma değeri yüksek, teknoloji ağırlıklı üretim yapan firmaları ile öne çıkmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizi ve Eskişehir’i ziyaret eden Genel Başkan Yamaguchi’ye, Büyükelçi Miyajima’ya ve beraberindeki heyete tekrar hoş geldiniz diyor, Japon dostlarımızı Eskişehir ilimizde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum.” diye konuştu.

Açıklamaların ardından Valilik Makam Odasında bir süre dinlenen Genel Başkan Yamaguchi’ye, Büyükelçi Miyajima’ya ve beraberindeki heyete Eskişehir hakkında bilgiler veren Vali Çakacak,   iki ülke arasındaki sanayi ve ticaret ilişkilerine değinerek, ulusal ve uluslararası alanda faaliyet gösteren ve sektöründe kaliteli üretim düzeyini yakalayan birçok firmanın Eskişehir sanayisini tüm dünyaya en iyi şekilde tanıttığını söyledi.

Raylı sistemler ve havacılık sektöründe çok başarılı firmaların ülke ekonomisine ve Eskişehir sanayisine büyük katkı sağladığını belirten Vali Çakacak, Eskişehirli iş adamları ile yapılacak görüşmelerin yeni iş alanlarının gelişmesine zemin hazırlayacağına vurgu yaptı. Üç üniversitesi bulunan Eskişehir'de öğrencilerin akademik eğitimlerini güvenli bir şekilde sürdürmekte olduğunu belirten Vali Çakacak, geçmişten günümüze kadar uzanan kültürel zenginliğe sahip olan Eskişehir’de insanların huzur ve güven içerisinde yaşamlarını sürdürdüğünü ifade etti.

Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Murat Mercan'ında memleketi olan Eskişehir'de bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu ileten Genel Başkan Yamaguchi ise, Türk-Japon dostluk bağının uzun yıllar önce kurulduğunu ifade ederek şunları söyledi:

"Son yıllarda Japonya Türkiye ilişkileri üst düzey ziyaretler vesilesiyle ekonomik ve kültürel anlamda gerçekten büyük bir ivme kazandı. Türkiye'yi 2003 yılında ziyaret ettim. O yıllarla ile bugünü kıyasladığım zaman Türkiye'nin ekonomik durumunun o zamankinden daha görkemli bir şekilde geliştiğini fark ettim. Japonya'da doğal afetler her zaman gündeme gelmiştir. Türkiye'de de depremler son günlerde gündeme geldi. Doğal afeti önleme konusunda iki ülke arasında işbirliği yapabileceğimize inanıyoruz."

Japonya'nın başkenti Tokyo'da 2020 yılında olimpiyat oyunlarının düzenleneceğini anımsatan Genel Başkan Yamaguchi, konuşmasına şu şekilde devam etti:

"Olimpiyatların, spor ve turizm anlamında da karşılıklı ziyaretlerin daha da geliştireceğine inanıyoruz. Sanayi şehri olan Eskişehir'de fabrikaları ziyaret edeceğiz. Bunun sonuçlarını ise Japonya'daki dostlarımızla paylaşıp ikili ilişkilerin daha da genişlemesine katkıda bulunmak isteriz."

Sözlerinin sonunda Genel Başkan Yamaguchi, ziyareti kabulden dolayı heyeti adına Vali Çakacak’a teşekkürlerini iletti.

Ziyaretin sonunda Vali Çakacak, günün anısına Genel Başkan Yamaguchi’ye lületaşından yapılmış satranç takımı ve Eskişehir’i tanıtan broşürler hediye etti. 


 

1.922 okunma

Yorum Yap

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

200 Kişi karantinada

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

20 Mayıs 2020 Çarşamba

KÖYE DÖNÜŞ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 479
 
yukarı