Sivrihisar uçağı Türk Hava Yolları filosunda - Eskişehir Haberler

Sivrihisar uçağı Türk Hava Yolları filosunda

Anasayfa / Güncel
Sivrihisar uçağı Türk Hava Yolları filosunda

“Sene 2019, Sivrihisar uçağı Türk Hava Yolları filosunda şanlı bayrağımızı taşıyacak!”

THY'nin filosuna katılan yeni Airbus A321 Neo tipi uçak TC-LSH kuyruk tescili ile Sivrihisarlıların anısını gökyüzünde yaşatacak.

Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı’nın Sivrihisar’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. yıldönümü töreninde, Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü ile beraber THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ile telefonda görüşerek müjdesini verdiği, Sivrihisar isminin THY’ye ait bir uçağa verilmesi işlemi bugün gerçekleşti.

Türk Hava Yolları, filosuna kattığı yeni Airbus A321 NEO tipi uçak TC-LSH kuyruk tescili uçağa, Kurtuluş Savaşı mücadelesinin zorlu şartlarında Sivrihisar halkı tarafından orduya bağışlanan "Sivrihisar Teyyaresi"nin adını verdiğini açıkladı.

Konu hakkında bir açıklama yapan Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün, Kurtuluş Savaşı'nda Anadolu halkının fedakârlık sembolü olan Sivrihisar Tayyaresi’ni, 1921 yılında Sivrihisar halkının kendi aralarında topladığı para ile orduya aldığını belirterek; “Sene 2019, Sivrihisar uçağı Türk Hava Yolları filosunda şanlı bayrağımızı taşıyacak!” ifadesiyle haberi kamuoyuyla paylaştı.

Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı ise yaptığı açıklamada: “İstiklâl mücadelesine sadece canlarıyla, kanlarıyla değil, aynı zamanda TBMM ordusuna bir uçak bağışlayarak katılan vefakâr Sivrihisar halkına hayırlı olsun. Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı başta olmak üzere, vefaya vefa ile cevap veren bütün THY yönetimine, Sivrihisar halkı adına müteşekkir olduğunu belirtirim.” dedi.

Sivrihisarlıların, zor şartlarda satın aldığı ve 1921 yılında Türk Ordusu’na armağan ettiği uçağın çift kanatlı, Bregue 14-2B tipi uçak olduğu biliniyor.

     

2.777 okunma

Yorum Yap

7 Eylül 2020 Pazartesi

ÖLÜYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

ARTIK DIŞ MUHALEFETLE UĞRAŞIYORUZ

7 Eylül 2020 Pazartesi

200 Kişi karantinada

3 Ağustos 2020 Pazartesi

SAHTE SOLUN DİKTATÖR LİDERİ

20 Mayıs 2020 Çarşamba

KÖYE DÖNÜŞ

16 Mayıs 2020 Cumartesi

HEPİMİZ ENGELLİYİZ… YA SİZ?

3 Şubat 2020 Pazartesi

Bioenerji, Esma-ül Hüsna ve Dua

6 Ocak 2020 Pazartesi

KUZEY VE GÜNEY…

24 Aralık 2019 Salı

ABDULLAH BUĞRA KOÇLAR...

24 Aralık 2019 Salı

Mayamız mı ekşidi?

online ziyaretçi: 466
 
yukarı