İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısı ve Masabaşı Deprem Tatbikatı Yapıldı - Eskişehir Haberler

İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısı ve Masabaşı Deprem Tatbikatı Yapıldı

Anasayfa / Güncel

İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu Toplantısı ve Masabaşı Deprem Tatbikatı Vali Özdemir Çakacak’ın başkanlığında, Eskişehir Valiliği Yunus Emre Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantıya; Vali Yardımcısı Bekir Şahin Tütüncü, Vali Yardımcısı Akın Ağca, Vali Yardımcısı Alper Balcı, Tepebaşı Kaymakamı Erdinç Yılmaz, Garnizon Komutanlığı adına Hava Albay Haldun Taşan,  İl Jandarma Komutanı J. Alb. İlhan Şen, İl Emniyet Müdür Vekili Korkut Aydın, Büyükşehir Belediyesi adına Deniz Kaplan, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Recep Bayar ve diğer kurul üyeleri katıldı.

 Açılış konuşmasında Vali Çakacak; Afet ve acil durumlara ilişkin müdahale çalışmalarında görev alacak hizmet grupları ve koordinasyon birimlerine ait rolleri ve sorumlulukları tanımlamak; afet öncesi, sırası ve sonrasındaki müdahale plânlamasının temel prensiplerini belirlemek amacıyla ulusal düzeyde hazırlanmış olan Türkiye Afet Müdahale Plânı (TAMP) kapsamında, tüm illerde olduğu gibi Eskişehir İlimizde de İl Afet Müdahale Plânı (TAMP-Eskişehir) hazırlandığını ve 12.12.2017 tarihinde yürürlüğe girdiğini belirtti.

Eskişehir İl Afet Müdahale Plânının (TAMP-Eskişehir) 26 adet yerel düzey hizmet gruplarının birbirleri ile olan ilişkilerini, afet ve acil duruma hazırlık ve müdahale süreçlerini anlattığını söyleyen Vali Çakacak, “Bu yönüyle her birimin kendi sorumluluğunu bilmesi ve işbirliği içerisinde olacağı birimlerle yapacağı iş ve işlemlere olan hâkimiyeti çok önemlidir. Zaman zaman yapacağımız bu tür masabaşı tatbikatları ile bir afet meydana geldiğinde bu 26 hizmet grubunun koordinasyon içerisinde çalışmasını, afete hazırlık sürecinin hızlandırılmasını ve varsa eksikliklerin giderilmesini amaçlıyoruz” dedi.

Hazırlanan deprem senaryosu üzerinden; İl Afet Müdahale Plânımızın (TAMP-Eskişehir) işlerliğinin ve uygulanabilirliğinin test edilmesi, hizmet grupları arasında işbirliği ve koordinasyonun sağlanması, varsa eksikliklerin ve aksaklıkların tespit edilmesi, hizmet gruplarının plâna hâkimiyetlerinin kontrol edilmesi gibi amaçlarla yapılan toplantı ve masabaşı deprem tatbikatının önemine değinen Vali Çakacak şunları söyledi;

“Bilindiği üzere, ülkemiz dünyanın en aktif deprem kuşaklarından birisi olan ‘Akdeniz-Alp-Himalaya’ kuşağı üzerinde yer almaktadır. Ve neredeyse topraklarımızın % 92’si, nüfusumuzun da % 98’i deprem bölgeleri içerisindedir.

İlimiz, Kuzey Anadolu Fay Hattı ile Batı Anadolu’da bulunan faylar arasında yer almaktadır. Batı Anadolu’yu Anadolu’dan ayıran kuzey sınırı Eskişehir Fay Zonu’dur. Ancak Eskişehir Fay Zonu’nun yıllık hareket miktarı, ülkemizdeki diğer aktif faylara nazaran daha düşüktür.

Geçmişe baktığımızda 1956 yılında ilimizde meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremde 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 1219 yapı hasar görmüştür. 1999 yılında yaşanan 7,6 büyüklüğündeki Marmara Depremi’nde ise ilimizde 33 vatandaşımız hayatını kaybetmiş olup 107 yapı hasar görmüştür.

Depremleri önlemek olanak dışıdır. Ancak günümüzde bilinçli ve etkili yöntemler ile deprem hasarlarının azaltılması mümkün olmaktadır. Depremlerle yaşamak zorunda olan ülkelerin bu doğrultuda büyük çabalar gösterdiği; yapılan araştırmalar, gözlemler ve deneyimler ile edinilen bilgiler birleştirilerek, çağdaş teknolojilerden de yararlanılarak afetlerin etkileri azaltılabilmekte, can ve mal kayıpları en az düzeye indirilebilmektedir.”

Afetle mücadelenin kolay ve tek başına bir kurumun yapabileceği bir iş olmadığını, birçok konuda olduğu gibi bu mücadelede de topyekün mücadelenin ve eğitimin çok önemli olduğunu ifade eden Vali Çakacak sözlerini şu şekilde bitirdi:

“30.04.2019 tarihinde 519 personelin katılımı ile 81 araç - iş makinesi ve Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı’na ait 1 helikopterin görevlendirildiği,  tüm ana çözüm ortakları ve destek çözüm ortaklarının katılımları ile plânlı, haberli ve sıkıştırılmış zamanlı olarak saha tatbikatı gerçekleştirilmiştir. İl çapında yaptığımız bu tatbikat mevcut durumu, varsa eksikliklerimizi görmemizi sağlamada oldukça faydalı olmuştur.  İlerleyen zamanlarda komşu illerle beraber yapacağımız tatbikatlarla hazırlık eğitimlerimize devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu toplantısı ve masabaşı deprem tatbikatımızın verimli geçmesini diliyorum” dedi.

İl Afet ve Acil Durum müdürü Recep Bayar’ın Eskişehir İl Afet Müdahale Plânı (TAMP-Eskişehir) ile ilgili yaptığı sunumun ardından toplantı, kurul üyesi olan 26 hizmet grubu yetkililerinin hazırlanan senaryo gereği yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi vermeleriyle son buldu.

 

 

2.511 okunma

Yorum Yap

29 Ağustos 2019 Perşembe

Dikkat! Bu Yollar Trafiğe Kapanacak

27 Ağustos 2019 Salı

Çift taraflı park kaldırılsın"

24 Ağustos 2019 Cumartesi

Gürültü Eylem Planı Hazırlanıyor

22 Ağustos 2019 Perşembe

Otogarda kırsal isyanı

18 Ağustos 2019 Pazar

Herkes bunu merak ediyor

17 Ağustos 2019 Cumartesi

Bölgemizde Kuvvetli Yağış Bekleniyor!

26 Mayıs 2019 Pazar

SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

1 Nisan 2019 Pazartesi

METRİSTEPE - BU VATAN KİMİN?

22 Şubat 2019 Cuma

TÜKETİRKEN TÜKENENLER...

20 Ocak 2019 Pazar

KARA OCAK / KARA YANVAR…

20 Aralık 2018 Perşembe

AŞKIN LİSANINDA YÜZDÜ YUNUSLAR

17 Eylül 2018 Pazartesi

BAKKAL DEFTERİ…

online ziyaretçi: 299
 
yukarı