Büyükşehir Kamuoyunu YANILTIYOR: Su Geçen Yıldan ÇOK - Eskişehir Haberler

Büyükşehir Kamuoyunu YANILTIYOR: Su Geçen Yıldan ÇOK

Anasayfa / Güncel

Geçtiğimiz gün Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamalar kamuoyunda tepkilere neden oldu. Eskişehirin susuz kalma ile karşı karşıya olduğunu ifade eden açıklamalara vatandaşlar madem 4 dönemdir kenti yönetiyorsunuz bu konuda ciddi bir çözüm ve alternatif neden üretmediniz diye eleştiri geldi.

Büyükşehirin açıklamaları sonrasında DSİ 3. Bölge Müdürdülüğü tarafından açıklama yapılarak Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaların GERÇEĞİ YANSITMADIĞININ altı çiziliken, su seviyesinin geçtiğimiz yıldan fazla olduğu belirtildi. Büyükşehir belediyesi tarafından yapılan açıklamalardaki yanlış ve eksik bilgilere yanıt verilen açıklamada iddilar yalanlandı..

DSİ 3. Bölge Müdürü Murat Gül, Büyükşehir Belediyesi’nin Porsuk Barajı’ndaki su seviyesi ile ilgili ve tarım için fazla su verildiğini yönündeki açıklamalarına yanıt verdi. Murat Gül, “Porsuk Barajının doluluk oranı yüzde 47’dir, geçen yıl aynı tarihte barajda yüzde 38 doluluk oranı bulunmaktaydı. Görüleceği üzere geçen yıla göre barajda 36 hm3 fazla su mevcut olduğu gerçeği Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nce görmezden gelinmektedir” dedi. Gül, Porsuk yatağına aşırı su bırakıldığının da yanlış bilgi olduğunu belirterek, “Porsuk yatağına barajdan kontrollü bir şekilde doğal hayatı koruma amacı dışında fazla su bırakılmamaktadır” dedi..

Bilindiği üzere Porsuk Barajı, öncelikli olarak Eskişehir ilinin içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması, Eskişehir ilinin taşkınlardan korunması, Eskişehir ovasının sulanması ve enerji üretmek amacıyla inşa edilmiştir. Eskişehir İlinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı yıllık yaklaşık 43 hm3, Eskişehir Sulama suyu ihtiyacı yıllık 90-110 hm3 olarak değişmektedir. 07.08.2019 tarihi itibariyle Porsuk Barajının doluluk oranı % 47 ve 202 hm3 aktif hacme sahip olup geçen yıl aynı tarihte barajda %38 doluluk oranı ve 166 hm3 su bulunmaktaydı. Görüleceği üzere geçen yıla göre barajda 36 hm3 fazla su mevcut olduğu gerçeği Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nce görmezden gelinerek her yıl olduğu gibi spekülatif haberler yaptırılarak kamuoyunu yanlış bilgilendirmeye devam edilmektedir. 

Ayrıca yine haberde Porsuk yatağına aşırı su bırakıldığı şeklinde yanlış bir bilgi ifade edilmiş, gerçekte Porsuk yatağına barajdan kontrollü bir şekilde doğal hayatı koruma amacı dışında fazla su bırakılmamaktadır.

 

2.148 okunma

Yorum Yap

6 Ekim 2019 Pazar

FERHAT, KAYS VE DİĞERLERİ…

14 Ağustos 2019 Çarşamba

BİR KÜLÇE ALTIN, BİR DAMLA SÖZ…

26 Mayıs 2019 Pazar

SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

1 Nisan 2019 Pazartesi

METRİSTEPE - BU VATAN KİMİN?

22 Şubat 2019 Cuma

TÜKETİRKEN TÜKENENLER...

20 Şubat 2019 Çarşamba

FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU...

online ziyaretçi: 294
 
yukarı