Sanayinin Dönüşüm Bilmecesi ÇÖZÜLEMİYOR - Eskişehir Haberler

Sanayinin Dönüşüm Bilmecesi ÇÖZÜLEMİYOR

Anasayfa / Güncel

Eskişehirde bir çok konuda olduğu gibi Küçük Sanayi Sitesi Dönüşümü konusunda da kafalar karışık. Sonuçlanması da öyle kolay kolay mümkün görünmüyor. Geçtiğimiz dönem Odunpazarı Belediyesi tarafından üzerinde fazlası ile durulan dönüşüm için Ankarada projeler çizdirilip maketler hazırlatıldı. Maliyetleri de dikkat çeken bu gelişmeler sırısanda Bakanlığa bölge için başvuru yapıldığı ve Afet Riskli Alan ilan ettirilmesi ile durum tamamen bir çıkmaza girmiş görünüyor. Zira öncesinde de bölgeye ofisler kuran esnafla ve mülk sahipleri ile görüşen Odunpazarı Yetkilileri bölge üzerindeki hak sahiplerin ciddi bir bölümünün de desteğini bulamamıştı.

Ben durum kent merkezinde bulunan 8 mahalleyi kapsayan alan içinde yıllardır yaşanmaya devam ediyor. O alan içinde Büyükşehir Belediyesi İstanbulda proje çizdirmiş, maketler hazırlatmış ve hatta maket tanıtım gününde bazı vatandaşlar proje konusunda tepkilerini koymuşlardı. O günden bu zamana 2 yıl kadar bir zaman geçti ve o alan da hala çözüme kavuşmadı.

Küçük sanayi sitesindeki bir grup esnafta bu durumdan dolayı yaşanan sıkıntılar, zaten bölgeye gelmeyen hizmetler nedeniyle yaşanan sıkıntıların devam etmesi nedeniyle bir araya gelerek açıklama yaptılar.

Açıklamada Yılmaz Büyükerşen'den yardım isteyen esnaf "Bu işi çözse çözse Yılmaz Büyükerşen Çözer" dediler. Ancak Büyükşehir belediyesi hala kent merkezinde alanı çözebilmiş değil. Bunun yanında gündoğdu dönüşümü projesi seçimlerden önce kamuoyuyla paylaşıldı o proje ile ilgili bir gelişme hala yaşanmış değil. Yeşiltepe de bir proje beklentisi yıllardır var bir çözüm bulunabilmiş değil. Hepsinden öte 1/25 binlik Nazım İmar Planlarımız bile somutlaşmış değil..

Ancak esnafta Odunpazarı belediyesinden bakanlık, bakanlıktan belediye şeklinde yönlendirmelerden bıkmış durumda. Aynı baksan da olduğu gibi belediye hizmetleri konusunda da yıllardır yeterli hizmet alamayan alan da sorunlar üst üste binmeye devam ediyor.

“Kapı komşumuzla kavga eder hale geldik” başlığı ile İstikbal gazetesinde yer alan haberde de bu karmaşanın çözümü konusunda beklenti dile getirilmiş.

Küçük Sanayi esnafı eski sanayi sitesinin kaldırılması konusunda hiçbir adım atılamadığını söyleyerek basın açıklaması düzenledi. Esnaf Küçük Sanayi sitesi dönüşüm sorununu ancak Yılmaz Büyükerşen’in çözebileceğini ifade etti.
Eski sanayi sitesinde bir araya gelen onlarca esnaf önceki dönemde siyasi çekişmelerden dolayı yapılan projelerin iptal edildiğini söyleyerek, eski sanayinin kaldırılması konusunda hiçbir adım atılamadığını ifade etti.

Grup adına konuşan Eskişehir Kooperatif Başkanı Halil Canavar, esnaf olarak kışın kar kürek çekmekten, yazın araçların üst üste çıkmasından bıktıklarını kaydetti.

Kapı komşularıyla araç parkı yüzünden kavga eder duruma geldiklerini dile getiren Canavar, “Kendi arabamızı koyacak yer bulamıyoruz” dedi.

“BİRLİK OLUN”
Eskişehir gibi modern bir kente yakışmayan sanayilerinin olduğundan bahseden Canavar,
“Sanayinin kaldırılmasında yetki bakanlıkta mı belediyede mi anlamış değiliz. Belediye topu bakanlığa bakanlık belediyeye atıyor. Yetkililer artık siyasi kavgadan vazgeçip Eskişehir’in ayıbı olan Emek, Erenköy ve Gündoğdu gibi mahallelerin tam ortasında kalan bu sanayinin kaldırılması için birlik olmak zorundalar” ifadelerini kullandı.

“YAPARSA YILMAZ HOCA YAPAR”
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’e de seslenen Canavar,
“Bu işi yaparsa ancak Yılmaz Hoca yapar. Sanayinin kaldırılmasıyla ilgili bakanlık yetkilileri ile görüşüp işi çıkmazdan çıkaracak olan kişi Yılmaz Hocadır. Yeni sanayi sitelerinde oluşan imar problemini de aşacak olan yine Yılmaz Hocadır.  Eskişehir’i modern bir kent haline getiren hocamızdan eski sanayi ve yeni sanayi konularına da gerekli adımları atmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

 

 

2.757 okunma

Yorum Yap

6 Ekim 2019 Pazar

FERHAT, KAYS VE DİĞERLERİ…

14 Ağustos 2019 Çarşamba

BİR KÜLÇE ALTIN, BİR DAMLA SÖZ…

26 Mayıs 2019 Pazar

SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

1 Nisan 2019 Pazartesi

METRİSTEPE - BU VATAN KİMİN?

22 Şubat 2019 Cuma

TÜKETİRKEN TÜKENENLER...

20 Şubat 2019 Çarşamba

FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU...

online ziyaretçi: 321
 
yukarı