Hayvanat Bahçesi Yine ÖLÜMLE GÜNDEMDE - Eskişehir Haberler

Hayvanat Bahçesi Yine ÖLÜMLE GÜNDEMDE

Anasayfa / Güncel

Eskişehir Hayvanat Bahçesinde yaşananlara bir yenisi daha eklendi. Daha açılmadan sorumsuzluklar nedeniyle yaşanan ölümlerle gündeme gelen Hayvanat Bahçesi yine benzer bir durumla tekrar gündemde.

Hayvanat bahçesinde bulunan ceylanların sokak köpekleri tarafından parçalanması ile ilk kez tepkileri üzerine çeken Hayvanat bahçesinde yaşanan sıkıntıların ardı arkası kesilmek bilmiyor. Açılış sonrasında bir hayvanın elektrikli çitlere takılarak dakikalarca elektriğe maruz kaldığı video görüntülerinin Türkiye genelinde tepkilere neden olmuştu.  Ancak yaşanan sıkıntıların sonu gelmek bilmiyor. Bu kez de bir Zebra ve yavrusunun ölmesi konusu sosyal medya üzerinde paylaşıldı, paylaşım sonrasında yetkililer tarafından açıklama yapıldı ancak açıklama da sorulara tam olarak yanıt veremedi. Cumhur ittifakı Odunpazarı Belediye Başkanı Volkan Doğan'ın sosyal medya üzerinde yaptığı paylaşım sonrasınra haber 2eylül gazetesinde de yer aldı. Haberde Büyükşehir Belediyesi yetkililerince yapılan açıklamaya da yer verildi. Ancak Doğan bundan sonra ikinci bir açıklama yaparak sorumsuzluğa dikkat çekti.  

VOLKAN DOĞAN: KABUL EDİLEMEZ

Volkan Doğan, Hayvanat Bahçesi’nde bir anne zebranın ve yavrusunun öldüğünü sosyal medyadan duyurdu. Yavrunun da eksik beslenmeden öldüğünü savunarak, “Bu durum kabul edilemez. Çok üzüldüm” dedi. Bu paylaşım çok ses getirdi, Büyükşehir de açıklama yaptı

Murat Atikel - Cumhur İttifakı Odunpazarı Belediye Başkan adayı Volkan Doğan, dün sosyal medyada çok konuşulan bir paylaşımda bulundu. Volkan Doğan, sosyal medya hesaplarından, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin Hayvanat Bahçesi’nde iki zebranın görüldüğü bir fotoğraf paylaştı. Doğan, daha önce de çeşitli hayvan ölümleri ve iddialarla, gündeme gelen Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi’ndeki bir anne zebranın ve yavrusunun öldüğünü, paylaştığı fotoğrafla duyurarak bu duruma tepki gösterdi.

“KENDİME GELEMİYORUM”
Doğan, paylaşımında, “Eskişehir'deki hayvanat bahçesinden çok dramatik bir fotoğraf ulaştı bana. Çok üzüldüm... Anne zebra ölünce, eksik beslenen yavrusunu da kaybetmişiz. Bu durum kabul edilemez. Bir hayvansever olarak kendime gelemiyorum” ifadelerine yer verdi. Doğan paylaşımına Büyükerşen, HAYTAP ve HAYTAP İl Temsilcisi Ayten Tutkun’u da etiketledi.

DAHA ÖNCE DE GÜNDEME GELMİŞTİ
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi daha önce de sokak köpeklerinin 7 ceylanı telef etmesi, alınan 12 penguenden 3’ünün ölmesi, bir rakunun elektrikli tellere takılması gibi olaylar ve zebra, karıncayiyen, timsah, çeşitli kuşlar gibi hayvanların yanlış bakım ve beslenme gibi nedenlerden ötürü telef olduğu iddiaları ile de gündeme gelmişti.
Resim - 30692_1_l.jpg

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AÇIKLAMA YAPTI
Volkan Doğan’ın sosyal medyada çok konuşulan ölen zebralarla ilgili paylaşımı sonrasında, Büyükşehir Belediyesi’nin dün saat 18.00 sıralarında twitter hesabından yapılan açıklamada “5 Temmuz Cuma günü doğum yapan zebramız, doğum sonrasında paraziter, bakteriyel ve metabolik nedenlere bağlı olarak, atgiller türünde sıklıkla ortaya çıkan "kolik" hastalığı nedeniyle yaşamını yitirmiştir. Anne zebramızın kaybından bir hafta sonra yavru zebramız da tüm tayların anne karnındayken maruz kaldığı ancak hepsinde hastalık oluşturmayan Tay Pnömonisi(zatüresi) sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Her iki kaybımız nedeniyle yaşadığımız derin acıyı kamuoyuyla paylaşıyoruz” denildi.

Volkan Doğan Daha Sonra Sosyal Medya Hesabından Bir Açıklama Daha Yayınladı:

Bir siyasetçi, bir AK Partili olarak değil, bir hayvansever olarak yaptığım paylaşıma gelen tepkiler beni hayretler içinde bıraktı.

Birçok hayvansever paylaşımıma destek olurken maalesef bazıları işi siyasete dönüştürdü ve sadece belli partilere üye olanların hayvansever olabileceği görüşüne sahip gibi davrandı.
Büyükşehir Belediyesi, Hayvanat Bahçesi'nde liyakat sahibi kişilerle çalışılmalı ve kurulduğundan beri kamuoyunun gündeminde olan hayvan ölümlerine ve eziyetlere bir son vermeli.

Dün paylaştığım zebraların ölümünün nasıl gerçekleştiğini, gelen saçma tepkiler üzerine biraz daha açmak istiyorum.

Dişi zebra ilk doğumu yapmış. Doğumdan yaklaşık 1 ay önce ağzında yaralar çıkıyor. Herhangi bir tedavi uygulanmıyor, muayene edilmiyor. Doğumdan yaklaşık 15-20 gün sonra anne ölüyor. Ölüm sebebi, ağzındaki yaralar ama doğum sonrası toparlayamadı diyerek olay örtbas edilmek isteniyor. 

Daha sonra yavru zebra bakıma alınıyor ve henüz bebek olmasına rağmen katı yem ile besleniyor. Bir kaç gün sonra dışkılayamayan hayvan sindirim probleminden dolayı ölüyor. 
Bu durum çok üzücü.

Kötü yönetim anlayışı ve ihmal olduğu gerçek.

Hayvanat Bahçesi'nde yaşanan ölümlerin bildiriminin yapılması gerekiyor. Umarım yapılmıştır.
Bildiğiniz gibi daha önce de zebra, penguen, koati, tilki gibi hayvanlar ölmüştü.
Bu iş ya doğru düzgün yapılsın ya da hiç yapılmasın.
Konunun takipçisi olmaya devam edeceğim.
Bu konuda vicdanı sızlayıp tepki gösteren ya da vicdanı sızlayıp farklı sebeplerle tepki gösteremeyen herkese de ayrıca teşekkür ederim.
Biz siyaset için değil daha iyisi için çalismayi bildiklerimizi inandıklarımızi her seye rağmen dile getirmeye devam edicez.
Saygılarımla...

Hayvanat Bahçesi ile ilgili yayınladığımız haberlerin büyük bir bölümünü buraya yerleştirdik.. İşte o haberlerden bazıları..

Hayvanat Bahçesindeki Yaşananların BAZILARI ŞUNLARDI

 

5.238 okunma

Yorum Yap

6 Ekim 2019 Pazar

FERHAT, KAYS VE DİĞERLERİ…

14 Ağustos 2019 Çarşamba

BİR KÜLÇE ALTIN, BİR DAMLA SÖZ…

26 Mayıs 2019 Pazar

SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

1 Nisan 2019 Pazartesi

METRİSTEPE - BU VATAN KİMİN?

22 Şubat 2019 Cuma

TÜKETİRKEN TÜKENENLER...

20 Şubat 2019 Çarşamba

FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU...

online ziyaretçi: 314
 
yukarı