“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Özel Programı - Eskişehir Haberler

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” Özel Programı

Anasayfa / Güncel

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında, Valilik Meydanı’nda özel bir program düzenlendi.

Programa; Vali Özdemir Çakacak ve eşi Hanımefendi Kevser Çakacak, Eskişehir Milletvekilleri Prof. Dr. Nabi Avcı, Harun Karacan, Metin Nurullah Sazak, Muharip Hava Kuvveti Komutan Vekili Hava Korgeneral Mehmet Özlü, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, askeri ve mülki erkan, kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın hep bir ağızdan okunmasıyla başlayan programda Çarşı Camii İmamı Nejat Kaplan Kur’an-ı Kerim Tilaveti okudu. Ardından İl Müftüsü Bekir Gerek dua ettirdi.

Daha sonra Vali Çakacak, Milletvekilleri Avcı, Karacan, Sazak, ve diğer protokol üyeleri Valilik Meydanı’nda toplanan vatandaşlarla birlikte canlı yayından Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Atatürk Havalimanından yaptığı konuşmayı izledi.

FETÖ/PDY terör örgütü eliyle girişilen 15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yıldönümünde şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi ise hayırla yâd eden Vali Çakacak, programın açılış konuşmasında şunları söyledi:  

“Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ / PDY) eliyle girişilen darbe girişiminin 3. yıldönümünde o karanlık geceyi unutulmaz bir diriliş destanına dönüştüren şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi hayırla yâd ediyor; o gece olduğu gibi bu akşam da ülkemizin tüm şehirlerindeki meydanları dolduran; zaman ve mekân fark etmeksizin her daim tarafını devletinden, milletinden, demokrasiden ve büyük Türkiye idealinden yana seçen tüm vatandaşlarımızı sevgi ve saygılarımla selâmlıyorum.

15 Temmuz 2016 tarihinde, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ / PDY) eliyle darbe girişimi adı altında sinsi, plânlı ve kanlı bir işgal girişimine maruz kaldık.

Tarihimizin en büyük ihanetlerinden birisine şahitlik ettiğimiz 15 Temmuz gecesini Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde demokrasimiz, millî irademiz ve bağımsızlığımız için sokaklara dökülmüş milyonlarca vatandaşlarımızla şanlı bir diriliş destanına çevirmeyi bildik. Vatanına, milletinin bölünmez bütünlüğüne, demokrasimize ve çocuklarımızın geleceğine sahip çıkan herkesten Allah razı olsun.

Bizler bu gece, o menfur girişimin 3. yılında, al yıldızlı bayraklarımızla ve her görüşten insanımızla birlik ve beraberlik ruhu içerisinde meydanları doldurarak darbenin arkasındaki hain odaklara en anlamlı cevabı bir kez daha vermiş oluyoruz.

Bu coğrafyada var olabilmenin, güçlü ve müreffeh yaşayabilmenin temel şartı; birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşlik ahdimizi korumaktır. Kimseyi inancına, mezhebine, etnik kökenine bakmaksızın kucaklamak ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için hep beraber el ele, gönül gönüle gece gündüz çalışmak zorundayız.

Gün birlik günüdür, gün Hacı Bektaşî Velî’nin deyimiyle “Bir olma, iri olma, diri olma” günüdür. Gün dayanışma içinde olma günüdür. Çünkü üzüntüsü ve sevinci bir olan Milletin geleceği de, idealleri de, bu coğrafya üzerindeki kaderi de birdir, beraberdir ve ortaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle bu toprakları bize vatan yapan tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi; 15 Temmuz gecesini şanlı bir tarih sayfasına çeviren ve son büyük destanımızı kanları ile yazan şehitlerimizi bir kez daha sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyor;  gazilerimiz ile kalbi ülke sevgisiyle dolu olup, sokaklara çıkarak şanlı destanın bir parçası olan milyonlarca vatandaşımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyor; hepinizi sevgi ve saygıyla selâmlıyorum.”

Türk Milletinin ne kadar cesur bir millet olduğunu 15 Temmuz gecesi tüm dünyanın gördüğünü dile getiren Eskişehir Milletvekilleri Avcı, Karacan ve Sazak ise yaptıkları konuşmalarda, bu destanın nesilden nesile aktarılacağını ve milletimizin hafızasından hiçbir zaman silinmeyeceğini söylediler.

Konuşmalardan sonra Eskişehirli ses sanatçısı Mithat Körler ve Kırşehir’in keskin ekolünü başarıyla icra eden Türk Halk Müziğinin sevilen sanatçısı İsmail Altunsaray sahne aldı.

Sanatçılara alanı dolduran binlerce kişi ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak büyük bir coşkuyla eşlik etti.


 

3.285 okunma

Yorum Yap

9 Ocak 2020 Perşembe

Pazara Kar Engeli

9 Ocak 2020 Perşembe

STADYUMDA ÇÖKME TEHLİKESİ

7 Ocak 2020 Salı

Kar Tatili Açıklaması

6 Ocak 2020 Pazartesi

Okullar TATİL EDİLDİ

14 Ağustos 2019 Çarşamba

BİR KÜLÇE ALTIN, BİR DAMLA SÖZ…

3 Ağustos 2019 Cumartesi

BEN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM...

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

28 Ocak 2019 Pazartesi

CENGİZ AKYILDIZ’A AĞIT…

online ziyaretçi: 397
 
yukarı