"EBB kâr amacıyla hareket eden ticari bir kuruluş mu?..." - Eskişehir Haberler

"EBB kâr amacıyla hareket eden ticari bir kuruluş mu?..."

Anasayfa / Güncel

Kalabak Su Damacana Fiyatına Eskişehir Büyükşehir Belediyesi(EBB) tarafından , yapılan fahiş zammı değerlendiren  Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel  Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp Dokuzlar "Kalabak Su Damacana Fiyatına yaptığınız fahiş zammı geri  alın" Dedi. 

Genel Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp DOKUZLAR  konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapmıştır:

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB) yaptığı açıklama ile Kalabak Suyu hizmetinin sürdürülebilmesi için fiyat değişikliğine gitmek zorunda kaldıklarını son bir yılda Damacana su üretme ham madde fiyatlarının %40, enerji maliyetinin %54 işçilik maliyetlerinin ise %30 artığını Eskişehir piyasasında 12 litrelik suların 5.05 ile 6.88 Tl arasında satıldığı ve litre fiyatı 41 kuruş olan Kalabak suyun piyasada satılan en ucuz su olduğu belirtmiştir. Bu talihsiz açıklama maalesef Eskişehir halkını yanıltmaya yönelik ve Türkiye’nin gerçeklerinden çok uzaktır.

Bu metnin şu hususlarda açıklanmaya ihtiyacı vardır. Ambalajlanmış sularda ki ham madde üretimi nasıl bir maliyettir. EBB suyu bir şekilde üretiyor da bizim haberimiz mi yok? Yada kastedilen şey zaten doğanın ürettiği suyu ambalajlamak ve tüketiciye ulaştırmak mıdır? Ki biz öyle olduğunu varsayarak bazı sorular sorup açıklamalar bekliyoruz.

1- EBB dediği gibi ambalajlanmış suyun tüketiciye ulaşmasında son bir yılda ortalama %40 maliyet artışı olmuştur haklıdırlar. Peki geçen sene haziranda 2,75 TL olan suyun maliyeti %40 artıysa neden 5 TL yapıp %80 nin  üzerinde zam yaptınız? Buna gerçek bir cevap bekliyoruz.

2- Sosyal belediyeciliğin gereği olarak çeşmelerden insanların içebileceği su verme gereğinden 20 yıldır aşkın zamandır niye ödün verdiniz?

3- Ambalajlanmış içme sularının en büyük maliyeti taşınmasıdır. Belediyemiz bu ticari gerçeği görerek şişelenmemiş suyu Şehre en yakın merkeze pompalayarak burada şişelemekte ve bu akıllı davranışla diğer ambalajlı sulara göre önemli bir maliyet avantajı sağlamaktadır. Ama asıl soru suyu tüm muadil firmalara göre bu kadar ucuz temin ederken şehre en az 200 km uzaktan taşınan sularla litre bazında nasıl oluyor da bu kadar yakın fiyatlara halka satıyorsunuz. Siz kâr hırsıyla dolu ticari bir kuruluşmusunuz, yoksa sosyal bir belediyemisiniz?

4- Sizin açıklamanızdan yola çıkarak Hangi sosyal belediyecilik anlayışıyla Eskişehir piyasasında litre bazında biz en ucuz suyuz,en yakın rakibimiz (12 lt üzerinden)5.05 Tl biz 5 TL yiz diyebiliyorsunuz?

5-  Şişelendikten  sonra en az 200 km nakledilen,tekrar depolanan ,tekrar şehir içi taşıma aracına yüklenen ve tekrar tüketiciye taşınan sulara göre litre bazında maliyet olarak en az % 70-80 maliyet avantajı varken, Eskişehir'in Kalabak suyunu açık ara ,en ucuz maliyetle üretiyorken ,Kalabak Suyunun 12 litrelik damacana baz alındığında su litre fiyatı 57 kuruş ile 42 kuruş fiyatla satılan özel işletmelere ait suya göre biz 41 kuruş ile en ucuz suyuz diyebiliyorsunuz? Siz ticari yüksek kâr amacı güden bir şirketmisiniz? Yoksa halkın ihtiyaçlarını en uygun fiyat ve kalite ile  karşılamaya çalışan sosyal bir belediyemisiniz?

EBB'ne bir defa daha çağrıda bulunuyoruz; Kalabak Suyu 12Lt.Damacana fiyatına  yaptığınız haksız,fahiş zammı geri alınız ve Eskişehir halkının aklıyla alay edecek açıklamalar yapmaktan vaz geçiniz

Eyüp DOKUZLAR
Genel Yönetim Kurulu Üyesi                  

 

2.486 okunma

Yorum Yap

9 Ocak 2020 Perşembe

Pazara Kar Engeli

9 Ocak 2020 Perşembe

STADYUMDA ÇÖKME TEHLİKESİ

7 Ocak 2020 Salı

Kar Tatili Açıklaması

6 Ocak 2020 Pazartesi

Okullar TATİL EDİLDİ

14 Ağustos 2019 Çarşamba

BİR KÜLÇE ALTIN, BİR DAMLA SÖZ…

3 Ağustos 2019 Cumartesi

BEN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM...

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

28 Ocak 2019 Pazartesi

CENGİZ AKYILDIZ’A AĞIT…

online ziyaretçi: 195
 
yukarı