Kıbrıs Barış Harekâtı’nda Emeği Olan Gazilere “Millî Mücadele Madalyası” Verildi - Eskişehir Haberler

Kıbrıs Barış Harekâtı’nda Emeği Olan Gazilere “Millî Mücadele Madalyası” Verildi

Anasayfa / Güncel

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanlığın önerisi ve Bakanlar Kurulu’nun kararı ile Kıbrıs Türkleri’nin bağımsızlığının ve egemenliğin kazanılmasında emeği olan gazilerimize “Millî Mücadele Madalyası ve Beratı” törenle takdim edildi.

Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen törene; Vali Özdemir Çakacak, Muharip Hava Kuvveti Komutan Vekili Hava Korgeneral Mehmet Özlü, Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Hava Kontrol Grup Komutanı Hv.Tuğg. İmdat Bahri Biber, MSB 1'nci Hava Bakım Fabrika Müdürü Hv.Tuğg. Gürhan Ergürhan, Cumhuriyet Başsavcısı Ferhat Kapıcı, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Osman Soydal, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Eskişehir Şube Başkanı Ertuğrul Özkütük, askeri ve mülki erkan ile çok sayıda davetli katıldı.

Program vesilesiyle Kıbrıs Barış Harekâtı’nda şehit düşen Aziz Türk Milleti’nin evlatlarını, Kıbrıs Türk halkının evlatlarını rahmetle ve minnetle anan Vali Çakacak, tören esnasında yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

“Kıbrıs Türklerinin; millî varoluş mücadelesine canları ve kanları ile destek vererek, Kıbrıs Türkleri’nin bağımsızlığının ve egemenliğin kazanılmasında emeği olan gazilerimize bu mücadelenin anısına ve sundukları katkının bir nişanesi olarak  Millî Mücadele Madalyası ve Beratı dağıtmak üzere bugün burada toplandık.

Bu program vesilesiyle Kıbrıs Barış Harekâtı’nda şehit düşen Aziz Türk Milleti’nin evlatları ile Kıbrıs Türk halkının evlatlarını, mücahitleri rahmetle ve minnetle anıyoruz.

Kıbrıs’ta 1960 - 1974 yılları arasında Rumlar’ın Kıbrıslı Türkler’e yönelik gerçekleştirdikleri zulüm, siz kahraman gazilerimizin de aralarında bulunduğu kahraman Türk ordusu sayesinde, Kıbrıs Barış Harekâtı ile 1974’te sona erdirilmiştir.

Türk Askeri sadece Kıbrıslı Türkler’e değil, adada yaşayan Rumlar’a da barış götürmüştür. Ve bunun neticesi olarak 1975’te Kıbrıs Federe Cumhuriyeti’nin ilanı ve 1983’te de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla süreç bugünlere taşınmıştır.

Türk Milleti’nin tarihi büyük zaferlerle doludur.  Bu büyük zaferleri Şehit ve Gazilerimizin fedakârlık ve kahramanlıklarıyla kazandık.

Kıbrıslı Türkler’in uğradığı zulme ve baskıya son vermek için gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekâtı da Türk tarihinde önemli bir kahramanlık örneğidir.

Kahramanlık ruhu Türk Milleti’nin her ferdinde vardır ve şartlar oluştuğu takdirde her yerde ortaya çıkmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bugünlere gelmesinde bu harekâtın plânlanmasından uygulanmasına kadar emeği geçen herkesin büyük payı vardır. En büyük pay da şüphesiz ölümü göze alarak göğüs göğüse mücadele eden şehitlerimiz ve siz kahraman gazilerimize aittir. Sizlerin cesareti,  fedakârlığı ve dirayetiyle bu başarı elde edildi ve Kıbrıs Türkü bağımsızlığına kavuştu.

Kararlı mücadeleniz sonucunda kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bugün, Ada’nın kurucu ve eşit iki parçasından biridir. Hak ve eşitlik mücadelesinde nice badireler atlatan ve birçok zorluğa göğüs geren Kıbrıs Türkü’nün sabrı ve dirayeti, bizler için gurur kaynağıdır. Bizler canımızla, kanımızla Kıbrıs Türkü’nün her zaman yanında durduk, durmayı da sürdüreceğiz. Kıbrıs, bizim millî davamızdır.”

“Dost, düşman herkesçe bilinmelidir ki; Kıbrıs’a barış, huzur, güven ve istikrar götüren ruh, bugün de sarp bir kale misali dimdik ayaktadır.” diyen Vali Çakacak, konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Dün Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı’nın tüm evrelerinde, Kıbrıs Barış Harekâtı’nda ete kemiğe bürünen bu ruh; bugün terörle mücadelenin tüm safhalarında, 15 Temmuz’da, Irak’ın Kuzeyi’nde ve Suriye’de, ordumuzun yürüttüğü operasyonlarda kendini göstermektedir. Bilinmelidir ki, üzerinde yaşadığımız bu topraklar, şüheda toprağı; gaziler otağıdır. Sonsuza kadar da böyle kalacaktır.

Bugünlerde, Doğu Akdeniz’de keşfedilen petrol ve doğalgaz yatakları sebebiyle birçok emperyalist devletin şu veya bu sözde gerekçelerle Akdeniz ve Kıbrıs üzerinde pazarlıklar ve plânlar yaptıklarını, çıkar elde etmeye çalıştıklarını görmekteyiz.

Kuzey Kıbrıs Türk Devleti asla sahipsiz ve yalnız değildir. Türkiye Cumhuriyeti hem tarihsel bağları, hem Kıbrıs Türk halkıyla olan akrabalık ilişkileri hem de Kıbrıs’ta garantör ülke olması sebebiyle Doğu Akdeniz’de bir oldubittiye asla izin vermeyecektir. Kıbrıs Türk halkının ve kıyıdaş ülke olması sebebiyle de kendi ulusal ve uluslararası hukuktan doğan haklarını ne pahasına olursa olsun savunacaktır.

Bu vesileyle başta Kıbrıs şehitlerimiz olmak üzere, toprağı vatan kılan tüm şehitlerimize Allah’tan bir kez daha rahmet diliyorum. Kahraman gazilerimize şükran ve minnet duygularımı sunuyorum.

Millî Mücadele Madalyası bir nişanedir. Madalyalarınız sizlere olan vefa borcumuz ve minnet duygumuzu nesiller boyunca hatırlatacak bir semboldür. Sizlere takdim edeceğimiz bu madalya aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının işaretidir.

Sözlerime son verirken Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Millî Mücadele Madalyası tevcih olunan sizlere sağlıklı, hayırlı, uzun ömürler temenni ediyor; hepinizi sevgiyle ve saygıyla selâmlıyorum.”

Kıbrıs Barış Harekatı’nın Türk Savaş Tarihinde altın bir sayfa olduğunu dile getiren Türkiye Muharip Gaziler Derneği Eskişehir Şube Başkanı Özkütük ise, “Bugün Kıbrıs Türk’ü kendi devletinde, kendi bayrağı altında hür ve bağımsız yaşamaktadır. Artık adada barış hakimdir. Görevimizi şerefle yerine getirmekten dolayı mutlu ve gururluyuz.” dedi. 

Konuşmaların ardından Vali Çakacak ve diğer protokol üyeleri tarafından Kıbrıs Barış Harekâtı’nda emeği olan gazilere, Millî Mücadele Madalyaları takdim edildi.

1.963 okunma

Yorum Yap

9 Ocak 2020 Perşembe

Pazara Kar Engeli

9 Ocak 2020 Perşembe

STADYUMDA ÇÖKME TEHLİKESİ

7 Ocak 2020 Salı

Kar Tatili Açıklaması

6 Ocak 2020 Pazartesi

Okullar TATİL EDİLDİ

6 Ekim 2019 Pazar

FERHAT, KAYS VE DİĞERLERİ…

14 Ağustos 2019 Çarşamba

BİR KÜLÇE ALTIN, BİR DAMLA SÖZ…

26 Mayıs 2019 Pazar

SİLAHSIZ 33 ŞEHİT…

30 Nisan 2019 Salı

BONZAİ İLLETİ...

18 Nisan 2019 Perşembe

İNSAN İNSANA EMANETTİR

17 Nisan 2019 Çarşamba

RAPOR DEĞİL MAKALE

1 Nisan 2019 Pazartesi

METRİSTEPE - BU VATAN KİMİN?

22 Şubat 2019 Cuma

TÜKETİRKEN TÜKENENLER...

20 Şubat 2019 Çarşamba

FIRAT YILMAZ ÇAKIROĞLU...

online ziyaretçi: 269
 
yukarı